Užimtumas, socialiniai reikalai ir įtrauktis

Lietuva - Anksčiau turėto socialinio draudimo užsienyje perkėlimas

Čia pateikiama informacija apie socialinio draudimo laikotarpių, už kuriuos įmokos sumokėtos kitoje valstybėje narėje, sumavimą ir įgytų socialinės apsaugos teisių išsaugojimą.

Socialinis draudimas ir ES reglamentai

Jei ketinate dirbti kitoje ES valstybėje narėje ar kitoje šalyje, kuriose galioja atitinkami ES reglamentai (Europos ekonominėje erdvėje, Šveicarijoje ir Jungtinėje Karalystėje*), Reglamentas numato vienodą požiūrį į apdraustuosius.

Kiekviena valstybė narė turi savo teisės aktus, kurie nustato socialinio draudimo išmokų mokėjimo tvarką, dydį ir kiek laiko jos mokamos. Tačiau socialinės apsaugos sistemos ES yra koordinuojamos. Pagrindiniai socialinės apsaugos sistemų koordinavimo principai:

  • draudžiama diskriminacija dėl pilietybės;
  • asmeniui socialinio draudimo išmoka mokama tik vienoje valstybėje narėje ir jis moka socialinio draudimo įmokas tik vienoje valstybėje narėje (net jei dirba dviejose ar daugiau valstybių narių) pagal joje galiojančią sistemą. Įmokėtos socialinio draudimo įmokos negali būti anuliuotos, sustabdytos ar sumažintos, asmeniui persikėlus į kitą valstybę narę;
  • draudimo laikotarpiai, įgyti skirtingose valstybėse narėse, yra sumuojami. Jei asmuo grįžta gyventi į Lietuvą ir čia pateikia prašymą dėl socialinės apsaugos išmokos skyrimo, nustatant jo teisę į šią išmoką bus atsižvelgiama į kitoje valstybėje narėje įgytus socialinio draudimo laikotarpius;
  • išmokas galima eksportuoti.

Kokius dokumentus reikia pateikti, žiūrėkite toliau šiame puslapyje.

Pensija skaičiuojama kiekvienoje valstybėje atskirai, atsižvelgiant į tai, kiek laiko asmuo dirbo ir mokėjo įmokas valstybėje narėje.

* Kiekvienas atvejis turi būti vertinamas atskirai, siekiant nustatyti, ar asmeniui taikomas Susitarimo dėl išstojimo 30 straipsnis, todėl taikomi ES koordinavimo reglamentai, ar jie patenka į Susitarimo dėl išstojimo 32 straipsnyje aprašytų situacijų sritį ir (arba) jiems taikomi vidaus teisės aktai ir Protokolas dėl socialinės apsaugos sistemų koordinavimo, pridėtas prie Prekybos ir bendradarbiavimo susitarimo.

Kurioms išmokoms tai taikoma?

Atitinkami reglamentai yra taikomi šioms socialinės apsaugos sritims:

  • nedarbo išmokoms;
  • ligos, motinystės ir lygiavertėms tėvystės išmokoms;
  • invalidumo išmokoms;
  • ilgalaikės priežiūros išmokoms;
  • senatvės išmokoms ir maitintojo netekimo išmokoms;
  • išmokoms dėl nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų;
  • išmokoms mirties atveju;
  • išmokoms šeimai.

Ką reikia padaryti?

Kad galėtumėte pasinaudoti savo teisėmis ir galėtumėte gauti išmokas, privalote pateikti reikalaujamas dokumentų formas (žr. toliau „Reikalingi dokumentai“).

Taip pat reikia būti pasiruošus pateikti savo darbdavio (-ių) kitoje valstybėje narėje duomenis, datas, nuo kada iki kada ten dirbote ir buvote drausti, ir savo socialinio draudimo numerį (-us).

Išmokas šeimai paprastai moka ta valstybė narė, kurioje vaiko tėvai dirba ir kurioje gyvena vaikas. Jei šeimos nariai dirba ir gyvena skirtingose valstybėse narėse, atitinkamos valstybių nacionalinės institucijos atsižvelgs į jūsų šeimos padėtį ir nustatys, kuri valstybė atsakinga už išmokų mokėjimą.

Jei valstybė narė X yra atsakinga už jūsų išmokas šeimai, bet valstybėje narėje Y jūs dirbate arba gaunate pensiją, ir valstybėje narėje Y išmokos šeimai yra didesnės nei X, ši valstybė narė jums apmokės išmokų skirtumą.

Jei esate komandiruotas į užsienį ir tebesate apdraustas savo valstybėje narėje, jūsų valstybė narė išlieka atsakinga už išmokų šeimai mokėjimą.

Našlio ar našlaičio pensija skiriama priklausomai nuo to, kur miręs asmuo turėjo socialinį draudimą ir (arba) gaudavo pensiją.

Parama mirties atveju gali būti dviejų rūšių:

  • 8 BSI (392 eurų) dydžio vienkartinė laidojimo pašalpa.
  • užsienyje mirusių Lietuvos piliečių palaikų repatriacijos pašalpa. Ji yra lygi faktinėms palaikų pervežimo Lietuvoje išlaidoms, tačiau jos viršutinė riba yra 54 BSI (2646 eurai). Asmuo turi teisę į repatriacijos pašalpą, jeigu vidutinės pajamos vienam asmeniui arba kiekvienam asmeniui, gyvenančiam tame pačiame namų ūkyje, per mėnesį yra mažesnės kaip 3 VRP (471 euras).

Žargono žodynėlis

  • Europos ekonominė erdvė: Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija.
  • Valstybės narės: ES valstybės, Europos ekonominės erdvės šalys, Šveicarija ir Jungtinė Karalystė.

Reikalingi dokumentai

Daugiau informacijos – tinklalapyje „Jūsų Europa“:

  • A1 (anksčiau – E 101, E 103): komandiruotam arba vienu metu keliose valstybėse dirbančiam asmeniui išduodamas dokumentas, patvirtinantis, kad jis moka socialinio draudimo įmokas kitoje valstybėje narėje. Lietuvoje tokį dokumentą išduoda SoDra Vilniaus skyrius;
  • S1 (anksčiau – E 106, E 109 ir E 121): dokumentas dėl teisės į sveikatos priežiūrą. Naudinga dirbti į užsienį važinėjantiems darbuotojams, pensininkams, valstybės tarnautojams ir jų išlaikomiems asmenims. Išduoda sveikatos draudimo įstaiga (Lietuvoje – teritorinės ligonių kasos);
  • U1 (anksčiau – E 301): dokumentas, patvirtinantis, į kuriuos laikotarpius atsižvelgti, apskaičiuojant nedarbo išmoką. Išduoda valstybės, kurioje buvo paskutinė asmens darbovietė, teritorinė darbo birža arba kompetentinga socialinio draudimo įstaiga. Lietuvoje šį dokumentą išduoda SoDra. SoDra taip pat išduoda pažymą U2 (anksčiau – E 303) – leidimą ieškant darbo kitoje valstybėje narėje toliau gauti nedarbo išmoką;
  • U3 paaiškina aplinkybes, kurios gali turėti įtakos teisei gauti nedarbo išmokas. Išduoda valstybės užimtumo tarnyba (teritorinė darbo birža). Lietuvoje šį dokumentą išduoda Užimtumo tarnyba;
  • DA1 (anksčiau – E 123): dokumentas, patvirtinantis teisę gauti sveikatos priežiūros paslaugas kitoje ES valstybėje narėje nelaimingų atsitikimų darbe arba profesinių ligų atveju. Išduoda sveikatos draudimo įstaiga (Lietuvoje – teritorinės ligonių kasos);
  • P1: įstaigų, kurioms asmuo pateikė senatvės, maitintojo netekimo ar invalidumo pensijos prašymus, priimtų sprendimų apžvalga. Išduoda pensijų įstaiga (Lietuvoje – SoDra Vilniaus skyrius).

Žinok savo teises

Šios nuorodos padės sužinoti, kokias turite teises. Tai nėra Europos Komisijos tinklalapiai, todėl juose pateikta informacija nebūtinai atspindi Komisijos požiūrį:

Europos Komisijos leidinys ir tinklalapiai:

Kontaktai pasiteirauti

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SoDra)

Tel. 1883 arba +370 5 250 0883

info@sodra.lt

Konstitucijos pr. 12

LT-09308 Vilnius

Lietuva

www.sodra.lt

Užimtumo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

Tel. 1883 arba +370 5 250 0883
info@uzt.lt, eures@uzt.lt

Geležinio Vilko g. 3A

LT-03131 Vilnius

Lietuva

www.uzt.lt

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Tel. + 370 5 232 2222

vlk@vlk.lt

Europos aikštė 1

LT03505 Vilnius

Lietuva

https://ligoniukasa.lrv.lt/

Susijusios naujienos

Per paskutinius šešis mėnesius susijusių naujienų nebuvo.

Bendrinti šį puslapį