Užimtumas, socialiniai reikalai ir įtrauktis

Lietuva - Našlių ir našlaičių pensija

Šiame skyriuje pateikiama aktuali informacija apie našlių ir našlaičių pensijos skyrimo ir mokėjimo sąlygas.

Ar tai taikoma man?

Našlių pensija – tai socialinio draudimo išmoka mokama mirusio, drausto socialiniu pensijų draudimu, asmens sutuoktiniui (-ei).

Našlaičių pensija – tai socialinio draudimo išmoka, mokama mirusio asmens, drausto socialiniu pensijų draudimu, vaikams ir įvaikiams. Šios pensijos našliams ir našlaičiams mokamos, jei miręs asmuo turėjo teisę gauti ar gavo senatvės ar netekto darbingumo pensiją (žr. atitinkamus šio vadovo skyrius).

Našliams / našlėms galima mokėti kartu su kitomis socialinio draudimo pensijomis. Jei asmuo gali gauti ir našlių, ir našlaičių pensiją tuo pat metu, mokama didesnioji iš jų arba ta, kurią asmuo pasirinks.

Šalpos našlaičių pensijos mokamos tiems, kurie neturi teisės į socialinio draudimo našlaičių pensijas.

Kokias sąlygas turiu atitikti?

Mirusiojo sutuoktiniui bei jo vaikams (įskaitant įvaikius) našlių ir našlaičių pensija mokama, jei mirties (ar pripažinimo nežinia kur esančiu) dieną susijęs asmuo:

  • turėjo teisę į netekto darbingumo arba senatvės pensiją;
  • buvo įgijęs minimalų valstybinio socialinio pensijų draudimo ar jam prilyginamą stažą, dirbdamas Lietuvoje, ES ar Europos ekonominės erdvės valstybėse (minimalaus stažo reikalavimas netaikomas, jei asmuo gavo netekto darbingumo pensiją, buvo politinis kalinys ar tremtinys).

Našlių pensiją gali gauti tokio mirusio asmens sutuoktinis (-ė):

  • sulaukęs (-usi) pensinio amžiaus, nepriklausomai nuo amžiaus sutuoktinio (-ės) mirties dieną;
  • kuris buvo neįgalus (-i) sutuoktinio (-ės) mirties momentu (ar tapo neįgaliu 5 metų laikotarpiu po sutuoktinio (-ės) mirties. Penkių metų termino reikalavimas netaikomas, jeigu sutuoktinis (-ė) globojo mirusiojo neįgalų vaiką, kuomet jam/jai buvo pripažintas neįgalumas;
  • jei su mirusiu sutuoktiniu neturėjo vaikų – santuokoje pragyvenęs (-usi) bent vienerius metus;
  • kol nesusituokia dar kartą.

Našlaičių pensiją arba šalpos našlaičių pensiją gali gauti mirusio asmens vaikai arba įvaikiai:

  • kurių amžius yra iki 18 metų;
  • kurių amžius 18–24 metų, besimokantys švietimo įstaigose pagal bendrojo ugdymo ar formaliojo profesinio ugdymo programas ir nuolatinių studijų programų studentai;
  • asmenys pripažinti nedarbingais iki 24 metų ar nuo 24 iki 26 dėl ligos ar traumos, atsiradusios iki jiems sukako 24 metai, padarinių;
  • be amžiaus limitų nedarbingiems vaikams (jei nedarbingumas nustatytas iki 24 metų, išmoka mokama iki kol pripažįstami darbingais (ar iš dalies darbingais) arba visą gyvenimą nuolatinės negalios atveju).

Kokios mano teisės ir kaip jomis pasinaudoti?

Našlių pensija skiriama našlių pensijos bazinio dydžio. Nuo 2023 m. sausio 1 d. tai lygu 34,89 euro.

Mėnesinė našlaičių pensija lygi 50 proc. viso apskaičiuoto netekto darbingumo (invalidumo) ar senatvės pensijos bendrosios ir individualiosios dalių, kurios tenka ar būtų tekusios mirusiajam, dydžio. Suma apskaičiuojama pagal netekto darbingumo socialinio draudimo pensiją netekus 65 proc. ar daugiau darbingumo arba pagal senatvės pensiją. Jei pensija suteikiama daugiau nei vienam palikuoniui, išmokėtina suma dalijama po lygiai. Jei vaikas prarado abu tėvus, pensija mokama už kiekvieną mirusį tėvą.

Šalpos našlaičių pensijos dydis siekia 0,5 šalpos pensijos bazinio dydžio (92 eurai) kiekvienam vaikui. Kai teisę gauti šią pensiją turi 4 ar daugiau mirusiojo vaikų (įvaikių), šalpos našlaičių pensija siekia 1,5 bazinės šalpos pensijos (276 eurai), padalijamos jiems po lygiai.

Žargono žodynėlis

SoDra – Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, pagrindinė socialinę apsaugą organizuojanti įstaiga.

Reikalingi dokumentai

  • Našlės (-io), našlaičio asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai;
  • Mirties liudijimas;
  • Mokymo įstaigos pažymėjimas besimokančiam 18–24 metų našlaičiui, o jei reikia – Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos išduota Darbingumo lygio pažyma;
  • Jei miręs asmuo negavo socialinio draudimo pensijos, papildomai reikia pateikti toliau nurodytus dokumentus, nurodančius įgytą stažą ir tam tikrais atvejais draudžiamąsias pajamas.

Prašymą skirti našlių ar našlaičių pensiją, našlaičių šalpos pensiją reikia pateikti SoDros teritoriniam skyriui.

Žinok savo teises

Šios nuorodos padės sužinoti, kokias turite teises. Tai nėra Europos Komisijos tinklalapiai, todėl juose pateikta informacija nebūtinai atspindi Komisijos požiūrį:

Europos Komisijos leidinys ir tinklalapiai:

Kontaktai pasiteirauti

SoDra: 1883 arba +370 52500883

Dauguma vietos valdžios institucijų turi internetinį adresą – [pavadinimas].lt (pvz.: vilnius.lt).

Susijusios naujienos

Per paskutinius šešis mėnesius susijusių naujienų nebuvo.

Bendrinti šį puslapį