Užimtumas, socialiniai reikalai ir įtrauktis

Lietuva - Sveikatos draudimas

Šiame skyriuje pateikiama aktuali informacija apie privalomąjį ir papildomąjį sveikatos draudimą: kurios paslaugos teikiamos nemokamai, kokias sąlygas reikia atitikti ir kur ieškoti daugiau informacijos.

Ar tai taikoma man?

Visi nuolatiniai gyventojai turi teisę gauti skubią medicinos pagalbą. Apdraustieji asmenys gali naudotis kitomis sveikatos priežiūros paslaugomis, kurių išlaidas padengia privalomasis sveikatos draudimas. Nemokantys privalomųjų sveikatos draudimo įmokų ir neapdrausti valstybės lėšomis žmonės (arba jei šios įmokos nebuvo sumokėtos jų vardu) turi patys padengti gydymo išlaidas. Taip pat yra galimybė pasirinkti savanorišką sveikatos draudimą, kuris papildo privalomąjį sveikatos draudimą.

Kiekvienas apdraustas asmuo visuose lygiuose gali laisvai pasirinkti sveikatos priežiūros įstaigą. Jie turi pasirinkti šeimos gydytoją ir būti įtraukti į pirminės sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos aptarnaujamų pacientų sąrašą. Prireikus, gydytojai apdraustąjį asmenį nukreips pas specialistą.

Jei pacientą pas specialistą siunčia šeimos gydytojas konsultacijai į įstaigą, turinčią sutartį su teritorine ligonių kasa, konsultacijos yra nemokamos; be tokio siuntimo gali būti suteikta tik dermatologo ir venerinių ligų gydytojo konsultacija.

Prireikus, šeimos gydytojai kartu su specialistais rekomenduoja stacionarinį gydymą. Ši siuntimų sistema nėra taikoma skubios pagalbos atvejais.

Nemokantys privalomojo sveikatos draudimo įmokų ir neapdrausti privalomuoju sveikatos draudimu asmenys, patys turi padengti gydymosi išlaidas. Už medicininės reabilitacijos paslaugas apmoka teritorinės ligonių kasos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Pacientai, gaunantys medicininės reabilitacijos paslaugas be gydytojo siuntimo, už jas turi sumokėti oficialiai patvirtintomis kainomis.

Apdraustiesiems sveikstantiems po sudėtingų ligų (kurios yra įtrauktos į patvirtintą sąrašą), kurie turi gydytojo siuntimą, padengiamos jų medicininės reabilitacijos išlaidos.

Kokias sąlygas turiu atitikti?

Privalomuoju sveikatos draudimu apdraudžiami:

  • dirbantys pagal darbo sutartis;
  • už save mokantys įmokas asmenys (gaunantys atlyginimą pagal autorines sutartis, ūkininkai ir kiti besiverčiantys privačia praktika);
  • privalomuoju sveikatos draudimu draudžiami, jeigu jų įnašus visoms toliau išvardytoms grupėms sumoka valstybė;
  • asmenys iki 18 metų;
  • pensininkai ar šalpos kompensacijos gavėjai;
  • nedirbantys asmenys, turintys pakankamą stažą senatvės pensijai gauti;
  • užsiregistravę bedarbiai ir asmenys, dalyvaujantys užimtumo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos organizuojamose profesinio mokymo programose, jeigu su jais nesudaromos darbo sutartys;
  • moterys, kurioms suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos bei nedirbančios moterys nėštumo laikotarpiu 70 dienų iki gimdymo ir 56 dienas po gimdymo;
  • vienas iš tėvų (įtėvių, globėjų), auginantis ar globojantis vaiką iki 8 metų, arba auginantis (globojantis) du ir daugiau vaikų, neįgalius vaikus slaugantys asmenys;
  • asmenys su negalia;
  • gaunantys socialines išmokas;
  • nuolat Lietuvoje gyvenantys bendrojo lavinimo, profesinių, aukštesniųjų ir aukštųjų mokyklų dieninių skyrių studentai, net jei studijuoja kitoje ES valstybėje narėje;
  • taip pat kiti asmenys pagal ypatingas aplinkybes (dvasininkai, karo ir rezistencijos veteranai, buvę prievartinio įkalinimo kaliniai, nelydimi nepilnamečiai užsieniečiai ir kt. – žr. Sveikatos draudimo įstatyme).

Savarankiškai dirbantys asmenys turi patys susimokėti draudimo įmokas.

Suaugusiems odontologinės priežiūros paslaugos yra iš dalies apmokamos teritorinių ligonių kasų. Apsidraudusieji turi teisę pirminės sveikatos apžiūros įstaigoje gauti odontologinę sveikatos priežiūrą. Visi apdraustieji (išskyrus vaikus ir asmenis, besimokančius dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, bet ne ilgiau iki jiems sukanka 24 metai, ir socialiai remtinus asmenis) susimoka už plombines medžiagas ir kitas odontologines medžiagas.

Teisę į odontologinio protezavimo išlaidų kompensavimą turi toliau išvardytos apdraustųjų kategorijos:

  • asmenys, pasiekę pensinį amžių;
  • vaikai iki 18 metų;
  •  nedarbingais ar iš dalies darbingais pripažinti asmenys;
  • asmenys, kuriems buvo gydoma onkologinė burnos, veido ir žandikaulio liga.

Į teigiamą sąrašą įtrauktų vaistų, medicinos pagalbos priemonių kaina yra kompensuojama specifinėmis ligomis sergantiems asmenims, kuriems gali būti finansuojama 100 proc. vaistų bazinės kainos (taikoma kai kuriems vaistams). Gaunantiems senatvės pensiją, II neįgalumo grupę turintiems asmenims ar asmenims, praradusiems 60–70 proc. darbingumo arba šalpos pensiją gaunantiems asmenims yra kompensuojama 50 proc. vaistų bazinės kainos. Ligoninėje gydomiems apdraustiems asmenims vaistų ir priemonių kaina yra įskaičiuojama į gydymo ligoninėje bazinę kainą.

Be to, egzistuoja paslaugų sąrašas, kuomet visi pacientai privalo mokėti už suteiktas paslaugas. Pavyzdžiui, patiems susimokėti reikia už nėštumo nutraukimą pacientės pageidavimu, hormoninį gydymą, akupunktūrą bei manualinę terapiją, sveikatos tikrinimą vykstant į užsienį, norint įsigyti ginklą, gauti vairuotojo ir piloto mėgėjo pažymėjimus, už papildomą individualią ligonio priežiūrą ir slaugą, kosmetinės chirurgijos operacijas ir kosmetologijos procedūras, dantų protezavimą arba implantavimą (išskyrus kai kurių kategorijų asmenis).

Kokios mano teisės ir kaip jomis pasinaudoti?

Privalomojo sveikatos draudimo įmokos pagal darbo sutartį arba autorinę sutartį dirbantiems asmenims sumokamos automatiškai. Jei esate valstybės lėšomis draudžiamų asmenų sąraše, papildomai rūpintis sveikatos draudimu taip pat nereikia. Jei nepatenkate nė į vieną iš šių grupių, turite draustis privalomuoju sveikatos draudimu savarankiškai.

Valstybinė ligonių kasa 100 proc. kompensuoja išlaidas už vidinės ausies implantus, klausos aparatus ir endoprotezus (jei asmuo nori kitokio prietaiso nei siūlo Valstybinė ligonių kasa, jis turi sumokėti visą kainą ir prašyti kompensacijos, kuri negali būti didesnė už Valstybinės ligonių kasos siūlomo įtaiso kainą).

Valstybinė ligonių kasa 100 proc. kompensuoja medicininės įrangos naudojamos priežiūrai namuose nuomą.

Už protezus ir kitas ortopedines priemones gali būti kompensuojama 80 proc. ar 100 proc. kainos apsidraudusiems asmenims, kurie serga į Sveikatos ministerijos patvirtintus specialiuosius sąrašus įtraukta liga.

Pacientai gali gauti klausos aparatus pagal gydytojo receptą iš įmonių, sudariusių sutartis su Valstybine ligonių kasa. Ligonių kasa padengia išlaidas, atsižvelgdama į bazinę kainą, o asmuo sumoka skirtumą, jei jis pageidauja brangesnio klausos aparato.

Privalomąjį sveikatos draudimą administruoja Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir teritorinės ligonių kasos.

Žargono žodynėlis

  • Privalomasis sveikatos draudimas – valstybės nustatyta asmens sveikatos draudimo sistema, garantuojanti privalomuoju sveikatos draudimo draudžiamiems asmenims sveikatos priežiūros paslaugų teikimą ir jų išlaidų apmokėjimą, taip pat vaistų ir medicinos pagalbos priemonių ir įrangos įsigijimo, taip pat nuomos išlaidų kompensavimą;
  • Individuali veikla – savarankiška asmens darbinė veikla, nesusiejanti asmens su vienu ar keliais darbdaviais, kaip ši sąvoka apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme;
  • Bazinė (referencinė) kaina – sveikatos priežiūros paslaugos, vaisto ar medicinos pagalbos priemonės kainos dalis proc., kompensuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.

Žinok savo teises

Šios nuorodos padės sužinoti, kokias turite teises. Tai nėra Europos Komisijos tinklalapiai, todėl juose pateikta informacija nebūtinai atspindi Komisijos požiūrį:

Europos Komisijos leidinys ir tinklalapiai:

Kontaktai pasiteirauti

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

+370 5 232 2222

info@vlk.lt

https://ligoniukasa.lrv.lt/

Susijusios naujienos

Per paskutinius šešis mėnesius susijusių naujienų nebuvo.

Bendrinti šį puslapį