Nodarbinātība, sociālās lietas un iekļautība

Latvija - Sociālās apdrošināšanas periods ārvalstī

Šajā nodaļā atradīsiet informāciju, kuros gadījumos sociālās apdrošināšanas periods, kura laikā esat strādājis ārvalstī, tiek ņemts vērā, piešķirot pabalstus Latvijā, kā arī kurus no ārvalstīs piešķirtajiem pabalstiem varat turpināt saņemt, ja pārceļaties uz dzīvi Latvijā.

Apvienotajā Karalistē katrs gadījums ir jānovērtē atsevišķi, lai noteiktu, vai uz personu attiecas Izstāšanās līguma 30. pants, un tāpēc tiek piemērotas ES Koordinācijas regulas, vai arī uz tām attiecas situācijas, kas aprakstītas Līguma 32. pantā. Uz izstāšanās līgumu un/vai uz ko attiecas vietējie tiesību akti un tirdzniecības un sadarbības nolīgumam pievienotais Protokols par sociālās drošības koordinēšanu.

Sociālās apdrošināšanas noteikumi Eiropas Savienībā

Vispārējā gadījumā personām, kas pārvietojas Eiropas Savienībā, ir jābūt sociāli apdrošinātām tikai vienā valstī. Tas nozīmē, ka, ja dodaties strādāt uz citu ES valsti, jūs tur veiksiet sociālās apdrošināšanas iemaksas. Tas dos jums tiesības saņemt vietējos sociālās apdrošināšanas pabalstus.

Ja esat dzīvojis, strādājis un veicis sociālās apdrošināšanas iemaksas citā ES dalībvalstī, kā arī Šveicē, Norvēģijā, Lihtenšteinā vai Islandē, šis apdrošināšanas periods tiks ņemts vērā, nosakot tiesības uz sociālajiem apdrošināšanas pabalstiem Latvijā.

Sociālās drošības pamatnoteikumi Eiropas Savienībā:

  • citas valsts pilsonim tiek garantētas tās pašas tiesības un pienākumi kā konkrētās valsts pilsoņiem;
  • lai saņemtu pabalstus un pensijas, var tikt ņemti vērā apdrošināšanas periodi un iemaksas, kas uzkrātas citā dalībvalstī;
  • pabalsti, kas iegūti saskaņā ar vienas valsts tiesību aktiem, tiek maksāti arī tad, ja persona pārceļas uz citu valsti;
  • sociālās apdrošināšanas iemaksas tiek veiktas tikai vienā valstī (viena dalībvalsts locekļa tiesību akti var tikt piemēroti tikai attiecībās ar personu).

Uz kuriem pabalstiem noteikumi attiecas?

Pēc atgriešanās Latvijā ārvalstī veiktais sociālo apdrošināšanas iemaksu periods tiek ņemts vērā tām personām, kas strādājušas kādā no Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstīm (Norvēģija, Lihtenšteina, Islande) vai Šveicē, vai Apvienotajā Karalistē.

Visi sociālās apdrošināšanās periodi tiek summēti neatkarīgi no ES/EEZ dalībvalsts (vai Apvienotās Karalistes), kur tie tika uzkrāti, un summēti pabalstu noteikšanas nolūkos, aprēķinot šādas sociālās aizsardzības pensijas un pabalstus Latvijā:

  • vecuma pensija vai izdienas pensija;
  • apgādnieka zaudējuma pensija;
  • invaliditātes pensija;
  • atlīdzība sakarā ar nelaimes gadījumu darbā un arodslimību;
  • bezdarbnieka pabalsts;
  • slimības pabalsts.

Kas man jādara?

Ja esat strādājis citā ES/EEZ dalībvalstī vai Apvienotajā Karalistē, atgriežoties uz dzīvi Latvijā, jums jāiesniedz:

  • pierādījums par to, ka esat strādājis un veicis sociālās apdrošināšanas iemaksas. Latvijas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā būs jāiesniedz U1 veidlapas, kuras jums jāpieprasa tās ES/EEZ dalībvalsts (vai Apvienotās Karalistes) sociālās apdrošināšanas iestādē, kurā esat strādājis.

Ja esat saņēmis bezdarbnieka pabalstu kādā no ES/EEZ valstīm, Šveicē vismaz četras nedēļas un dodaties darba meklējumos uz Latviju, jums ir tiesības turpināt saņemt pabalstu no trīs līdz sešiem mēnešiem. Lai jūs turpinātu saņemtu bezdarbnieka pabalstu Latvijā:

  • Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā jāiesniedz U2 veidlapa, kas jāpieprasa iestādē, kas jums piešķīrusi bezdarbnieka pabalstu ES/EEZ dalībvalstī, kurā strādājāt;
  • septiņu dienu laikā jāiegūst bezdarbnieka statuss Nodarbinātības valsts aģentūrā Latvijā un jāpiedalās tās atbalsta pasākumos bezdarbniekiem.

Personām (pierobežas darba ņēmējiem), kuras, strādājot citā ES/EEZ dalībvalstī, pastāvīgi dzīvoja Latvijā, ir tiesības pieprasīt bezdarbnieka pabalstu Latvijā tikai īpašos gadījumos (piemēram, pierobežas darbinieki, jūrnieki, sezonas darbinieki). Sīkāka informācija par bezdarbnieka pabalsta saņemšanu Latvijā.

Pieprasot bezdarbnieka pabalstu Latvijā, jums ir jānorāda nodarbinātības ES/EEZ dalībvalsts, darba devēja nosaukums un adrese, nodarbinātības sākuma un beigu datums, apdrošināšanas numurs nodarbinātības valstī.

Ja strādājat citā ES/EEZ dalībvalstī, jums ir tiesības pieprasīt ar ģimeni saistītus pabalstus.

Piešķirot ģimenes pabalstus, pirmkārt tiek ņemta vērā vecāku nodarbinātības valsts un pēc tam bērnu dzīves vietas valsts. Latvija piešķir ģimenes pabalstus šādos gadījumos:

  • ja Latvija ir viena no vecāku nodarbinātības valstīm un bērni dzīvo Latvijā;
  • ja Latvija ir vienīgā nodarbinātības valsts, bet ģimenes locekļi dzīvo citā ES/EEZ dalībvalstī;
  • ja Latvija ir viena no vecāku nodarbinātības valstīm un bērni dzīvo citā ES/EEZ dalībvalstī, un otra iesaistītā dalībvalsts ir nodarbinātības valsts, kurā piešķirtie ģimenes pabalsti ir zemāki nekā Latvijā.

Pēdējā gadījumā Latvija izmaksā pabalstu starpību, ja Latvijas ģimenes pabalsts ir lielāks nekā citā ES/EEZ dalībvalstī piešķirtais. Sīkāka informācija par ģimenes pabalstu izmaksu Latvijā.

Vecuma pensijas gadījumā apdrošināšanas periods citā ES valstī (vai Apvienotajā Karalistē) tiek ņemts vēra tikai tad, ja Latvijas apdrošināšanas periods (darba stāžs) nav pietiekams, lai saņemtu pensiju. Iespējams, ka pensiju par apdrošināšanas periodiem vienā dalībvalstī var piešķirt agrāk nekā citā, jo katrā valstī pensionēšanās vecums ir atšķirīgs.

Ja personai tiesības uz Latvijas vecuma pensiju rodas, ņemot vērā tikai Latvijas apdrošināšanas periodus, pensiju aprēķina saskaņā ar nacionālajām tiesību normām.

Terminu skaidrojums

Sociālās apdrošināšanas iemaksas ir ar likumu noteikts obligāts maksājums speciālā budžeta kontā, kas dod tiesības sociāli apdrošinātai personai saņemt likumā noteiktos sociālās apdrošināšanas pabalstus — bezdarbnieka, maternitātes, slimības un vecāku pabalstu, invaliditātes, vecuma, apgādnieka zaudējuma pensiju, atlīdzību par nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību, kā arī veselības aprūpes pakalpojumus.

Veidlapas aizpildīšanai

Eiropas Savienības veidlapas, ko izsniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra personām, kas dodas dzīvot/strādāt uz citu ES valsti.

Zini savas tiesības

Zemāk publicētās saitēs atradīsiet informāciju par jūsu tiesībām pārvietojoties Eiropas Savienībā – tās nav Eiropas Komisijas interneta vietnes un neatspoguļo Eiropas Komisijas viedokli.

Eiropas Komisijas publikācija un interneta vietne:

Ar ko man sazināties?

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra

Lāčplēša iela 70a, Rīga, LV-1011
Tālr.: +371 64507020 (darba dienās 8.30–17.00)
e-pasts: pasts@vsaa.gov.lv
e-pasts konsultācijām: konsultacijas@vsaa.gov.lv
twitter.com/VSAA_LV
Filiāles Rīgā un citviet Latvijā

Nodarbinātības valsts aģentūra

Pārvalde: K. Valdemāra ielā 38 k-1, Rīgā, LV-1010
Tālr.: +371 80200206
e-pasts: pasts@nva.gov.lv
twitter.com/NVA_gov_lv
Filiāles Rīgā un citviet Latvijā

Labklājības ministrija

Skolas iela 28, Rīga, LV-1331
Tālr.: +371 80205100
e-pasts: lm@lm.gov.lv
twitter.com/Lab_min

Ja rodas problēmas ar tiesībām Eiropas Savienībā, sazinieties ar ES palīdzības dienestu.

Saistīti jaunumi

Pēdējo sešu mēnešu laikā par šo tematu ziņas nav bijušas.

Ieteikt šo lapu: