Nodarbinātība, sociālās lietas un iekļautība

Latvija - pabalsti personām ar invaliditāti

Šajā nodaļā atradīsiet informāciju par pabalstiem, kas paredzēti personām ar invaliditāti Latvijā:

  • bērna ar invaliditāti kopšanas pabalsts;
  • pabalsts personai ar invaliditāti, kurai nepieciešama kopšana;
  • pabalsts transporta izdevumu kompensēšanai personai ar invaliditāti, kurai ir apgrūtināta pārvietošanās;
  • pabalsts par asistenta izmantošanu personām ar I grupas redzes invaliditāti;
  • valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts.

Kādā gadījumā varu pieprasīt pabalstu?

Ja jums vai jūsu bērnam noteikta invaliditāte, un ir nepieciešama īpaša kopšana, varat pieteikties invalīda īpašās aprūpes pabalstiem (piem., pabalstam invalīdam, kuram nepieciešama kopšana un bērna invalīda kopšanas pabalstam).

Ja jums vai jūsu bērnam ir noteikta invaliditāte un pārvietošanās sagādā grūtības, varat pieteikties pabalstam transporta izdevumu kompensēšanai.

Ja jums ir I grupas redzes invaliditāte un jūs neizmantojat asistenta pakalpojumus vai pabalstu invalīdam, kuram neieciešama kopšana, jūs varat saņemt atbalsta pakalpojumus personām ar I grupas redzes invaliditāti.

Ja nevarat strādāt un gūt ienākums darbnespējas vai invaliditātes dēļ, ja esat zaudējis darbu vai jūsu ienākumi ir ļoti zemi un jums nav tiesību saņemt invaliditātes pensiju, jūs, ievērojot noteiktus nosacījumus, varat saņemt valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu.

Kādi ir noteikumi un prasības?

Lai saņemtu pabalstus, kas paredzēti personām ar invaliditāti, jums nepieciešams Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) atzinums, ar kuru jums ir noteikta invaliditāte (pieaugušajiem — invaliditātes grupa), kā arī īpašs nolēmums, uz kura pamata tiek piešķirts katrs pabalsts — pārvietošanās grūtības vai īpašas kopšanas vajadzība.

Bērna invalīda kopšanas pabalstu piešķir vecākiem vai citai personai (aizbildnim, audžuģimenei vai adoptētājam), kura kopj bērnu līdz 18 gadu vecumam, savukārt pabalstu personai ar invaliditāti, kurai nepieciešama kopšana, piešķir pilngadīgai personai.

Lai saņemtu pabalstu transporta izdevumu kompensēšanai personai ar invaliditāti, kurai ir apgrūtināta pārvietošanās, jums jāsaņem VDEĀVK atzinums par to, ka jūsu bērnam ir apgrūtināta pārvietošanās. Pabalstu piešķir pilngadīgai personai ar invaliditāti vai bērnam ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam.

Lai saņemtu pabalstu par asistenta izmantošanu personām ar I grupas redzes invaliditāti, jums jāsaņem izziņa no VDEĀVK, kas apliecina, ka jūs nesaņemat asistenta pakalpojumus vai pabalstu invalīdam, kuram nepieciešama aprūpe.

Lai saņemtu valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu invaliditātes gadījumā, jums jābūt pastāvīgi dzīvojušam Latvijā vismaz piecus gadus, no kuriem pēdējos 12 mēnešus — nepārtraukti. Turklāt jums nav tiesību saņemt pensiju vai kompensāciju saistībā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību.

Kas man pienākas un kā to varu pieprasīt?

Pabalstu apmērs

Bērna invalīda kopšanas pabalsta apmērs ir 313,43 EUR mēnesī.

Personai ar invaliditāti, kurai nepieciešama kopšana, pabalsta apmērs ir 213,43 EUR mēnesī; personām ar smagu invaliditāti kopš bērnības pabalsta apmērs ir 313,43 EUR mēnesī.

Pabalsta transporta izdevumu kompensēšanai apmērs ir 79,68 EUR par sešu mēnešu periodu. To izmaksā divas reizes gadā.

Pabalsta par asistenta izmantošanu personām ar I grupas redzes invaliditāti apmērs ir 17,07 EUR nedēļā (par 10 stundām nedēļā).

Ja persona ar invaliditāti neatbilst invaliditātes pabalsta saņemšanas prasībām, var piešķirt Valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu.

I grupas invalīdiem: 152,96 EUR mēnesī (198,38 EUR mēnesī, ja persona ir bezdarbnieks),
II grupas invalīdiem: 130,80 EUR mēnesī (156,96 EUR mēnesī, ja persona ir bezdarbnieks)
III grupas invalīdiem: 109 EUR mēnesī.

Personām ar invaliditāti kopš bērnības:

I grupas invalīdiem: 190,40 EUR mēnesī (247,52 EUR mēnesī, ja persona ir bezdarbnieks),
II grupas invalīdiem: 163,20 EUR mēnesī (195,84 EUR mēnesī, ja persona ir bezdarbnieks)
III grupas invalīdiem: 136 EUR mēnesī.

Pieteikšanās pabalstiem

Pabalstiem, kas paredzēti personām ar invaliditāti, var pieteikties:

  • aizpildot pieteikuma veidlapu jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) filiālē klātienē;
  • nosūtot aizpildītu veidlapu pa pastu VSAA;
  • nosūtot aizpildītu un ar e-parakstu parakstītu veidlapu VSAA pa e-pastu;
  • iesniedzot e-iesniegumu.

Lai noteiktu invaliditāti, ģimenes ārsts jums izrakstīs nosūtījumu uz VDEĀVK. Parasti invaliditātes novērtējums tiek veikts, pamatojoties uz iesniegtajiem dokumentiem, bet pieteikties ekspertīzes veikšanai iespējams, sazinoties ar VDEĀVK reģionālo nodaļu.

Portālā Latvija.lv ir pieejama informācija e-pakalpojumu veidā par jūsu sociālās apdrošināšanas iemaksām un jums piešķirto pabalstu, pensiju un atlīdzību apmēru, kurai varat piekļūt, ja lietojat internetbanku vai e-parakstu.

Terminu skaidrojums

Invaliditātes grupa ir invaliditātes smaguma pakāpe. Personām no 18 gadu vecuma atkarībā no fizisko vai garīgo spēju ierobežojuma pakāpes nosaka invaliditātes: I grupu — ļoti smaga invaliditāte; II grupu — smaga invaliditāte; III grupu — mēreni izteikta invaliditāte. Personai līdz 18 gadu vecumam invaliditāti nosaka bez iedalījuma grupās.

Invaliditāte ir ilgstošs vai nepārejošs ļoti smagas, smagas vai mērenas pakāpes funkcionēšanas ierobežojums, ko izraisījusi slimība, trauma vai iedzimts defekts un kas ietekmē personas garīgās vai fiziskās spējas, darbspējas, pašaprūpi un iekļaušanos sabiedrībā.

Veidlapas un e-pakalpojumi

Zini savas tiesības

Zemāk publicēta informācija par jūsu tiesībām invaliditātes gadījumā. Šīs nav Eiropas Komisijas interneta vietnes un neatspoguļo Eiropas Komisijas viedokli.

Latvijas tiesību akti, kas regulē pabalstu personām ar invaliditāti:

Ministru kabineta noteikumi: par bērna invalīda kopšanas pabalstu, pabalstu invalīdam, kuram nepieciešama kopšana, par pabalstu transporta izdevumu kompensēšanai, par pabalstu par asistenta izmantošanu personām ar I grupas redzes invaliditāti un par valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu.

Eiropas Komisijas publikācija un interneta vietne:

Ar ko man sazināties?

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra

Lāčplēša iela 70a, Rīga, LV-1011
Tālr.: +371 64507020 (darba dienās 8.30–17.00)
e-pasts: pasts@vsaa.gov.lv
e-pasts konsultācijām: konsultacijas@vsaa.gov.lv
twitter.com/VSAA_LV

Filiāles Rīgā un citviet Latvijā

Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija

Ventspils iela 53, Rīga, LV-1002
Tālrunis: +371 67614885, fakss: +371 67602982
e-pasts pasts@vdeavk.gov.lv
E-pasts konsultācijām: konsultacijas@vdeavk.gov.lv
Reģionālās nodaļas

Labklājības ministrija

Skolas iela 28, Rīga, LV-1331
Tālr.: +371 80205100
e-pasts: lm@lm.gov.lv
twitter.com/Lab_min

Saistīti jaunumi

Pēdējo sešu mēnešu laikā par šo tematu ziņas nav bijušas.

Ieteikt šo lapu: