Tööhõive, sotsiaalküsimused ja sotsiaalne kaasatus

Eesti - Tööandja kindlustatud inimeste ravikindlustus

Peatükk räägib sellest, mida peate teadma tööandja tagatud ravikindlustuse kohta Eestis. Peatükis käsitletakse õigusi, taotlemisel nõutavaid dokumente ning muud olulist.

Millal saan taotleda?

Õigus ravikindlustusele tekib töötamise korral. Töötaja ei pea ravikindlustuse saamiseks ise andmeid esitama. Seadusest tulenevalt peavad kõik tööd võimaldavad füüsilised ja juriidilised isikud oma töötajate andmed (töösuhte alustamised, peatamised ja lõpetamised) registreerima Maksu- ja Tolliameti töötamise registrisse.

Millised tingimused peavad olema täidetud?

Ravikindlustuse seadus annab kindlustuskaitse:

  • üle ühekuulise tähtajaga või tähtajatu töölepingu alusel töötavatele töötajatele;
  • ametnikele;
  • üle ühekuulise tähtajaga või tähtajatu võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saavatele inimestele, kes pole füüsilisest isikust ettevõtjad ning kelle eest on kohustatud maksma iga kuu sotsiaalmaksu lepingu teine pool sotsiaalmaksuseaduse § 9 lõike 1 punkti 2 alusel vähemalt eelarveaastaks riigieelarvega kehtestatud kuumääralt arvutatuna;
  • juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liige tulumaksuseaduse § 9 tähenduses, kelle eest on kohustatud maksma iga kuu sotsiaalmaksu juriidiline isik sotsiaalmaksuseaduse § 9 lõike 1 punkti 2 alusel vähemalt eelarveaastaks riigieelarvega kehtestatud kuumääralt arvutatuna.

Tööd võimaldav isik registreerib töötamise alustamise hiljemalt tööd tegeva isiku tööle asumise hetkeks.

Kindlustuskaitse algab töötamise registrisse kantud töötamise alustamise kuupäevast arvestatava neljateistkümnepäevase ooteaja möödumisel. Kui töötamise alustamise kuupäev jääb kehtiva kindlustuskaitse ajavahemikku, jätkub kindlustuskaitse uuel alusel ilma katkemiseta.

Kindlustuskaitse lõppeb, kui töösuhte lõppemisest on möödunud kaks kuud.

Kindlustuskaitse ei peatu poolte kokkuleppel antava tasustamata puhkuse korral, kui isiku eest makstakse sotsiaalmaksu vastavalt sotsiaalmaksuseadusele.

Töötamise peatumine ja lõpetamine tuleb registreerida töötamise registris kümne päeva jooksul töötamise peatumise või lõpetamise päevast arvates.

Millele on mul õigus ja kuidas saan taotleda?

Töötaval kindlustatud inimesel on õigus ravikindlustushüvitisele, milleks on kvaliteetne ja õigeaegne tervishoiuteenus, vajalik ravim ja meditsiiniseade, mida kindlustatud isikule võimaldavad ravikindlustuse seaduses sätestatud tingimustel tervisekassa ja temaga vastava lepingu sõlminud isikud (mitterahaline hüvitis), ning rahasumma, mida tervisekassa on kohustatud ravikindlustuse seaduses sätestatud tingimustel maksma kindlustatud isikule tema tervishoiuks tehtud kulutuste eest ja ajutise töövõimetuse korral (rahaline hüvitis).

Mitterahaline ravikindlustushüvitis on tervisekassa poolt täielikult või osaliselt rahastatav:

  • haiguste ennetamiseks või raviks osutatud tervishoiuteenus (tervishoiuteenuse hüvitis);
  • ravim või meditsiiniseade (ravimihüvitis ja meditsiiniseadmehüvitis).

Kindlustatud isikul ei ole õigust nõuda mitterahaliste ravikindlustushüvitiste hulka kuuluvate teenuste või ravimite või meditsiiniseadmete saamiseks kulutatud raha või muud vara tagasi tervisekassalt.

Rahaline ravikindlustushüvitis on kindlustatud isikule tervisekassa poolt makstav:

  • ajutise töövõimetuse hüvitis;
  • täiskasvanute hambaraviteenuse hüvitis;
  • täiendav ravimihüvitis;
  • piiriülese tervishoiuteenuse hüvitis;
  • kunstliku viljastamisega seotud ravimihüvitis.

Hüvitiste ja tasude määrad on üleval Eesti Tervisekassakodulehel.

Rahaline ravikindlustushüvitis makstakse välja haigekassa kulul hüvitise saaja kontole või hüvitise saaja kirjaliku avalduse alusel kolmanda isiku kontole Eestis. Hüvitise saaja kontole välisriigis makstakse rahaline ravikindlustushüvitis välja hüvitise saaja kulul.

Juhul, kui tööandja või lepingu teine pool on jätnud oma töötaja ravikindlustamata ja töötajal oleks olnud õigus saada ravikindlustushüvitist, peab tööandja hüvitama töötajale ravikindlustushüvitise saamata jäämisest tekkinud kahju.

Taotlemiseks nõutavad dokumendid

Kõik tööd pakkuvad füüsilised ja juriidilised isikud peavad oma töötajate töötamise andmed (töösuhte alustamised, peatamised ja lõpetamised) registreerima Maksu- ja Tolliametis. Tööandjatelt saadud andmed töötajate kindlustamiseks ning kindlustuse peatamiseks või lõpetamiseks edastatakse haigekassale töötamise registrist http://www.emta.ee/eng/business-client/registration-business/registration-employment.

Ravikindlustushüvitiste saamiseks esitatavate dokumentide loetelu ja nende edastamise kohta saab infot viidatud Eesti Tervisekassa kodulehe aadressidelt.

Tundke oma õigusi

Euroopa Komisjoni trükised ja veebileht

Kelle poole pöörduda?

Lisainfo saamiseks võib pöörduda Eesti Tervisekassasse.

Lisainfo ja kontaktandmed on veebileheküljel https://www.tervisekassa.ee/en.

Infotelefon: 16 363

Välisriigist helistades: +372 6696630

Kõnedele vastatakse tööpäevadel kell 8.30-16.30.

Ravikindlustuse kehtivust on võimalik kontrollida riigiportaalist või haigekassa infotelefonil 16363 (välisriigist helistades +372 6696630).

Seotud uudised

Viimase kuue kuu jooksul ei ole seotud uudiseid lisatud.

Jaga seda lehte