Zapošljavanje, socijalna pitanja i uključenost

Hrvatska (službeni naziv : Republika Hrvatska) - Doplatak za djecu

U ovom poglavlju pojašnjeno je pravo na korištenje doplatka za djecu. Ako imate prebivalište u Hrvatskoj u trajanju od najmanje 3 godine ili status stranca s odobrenim stalnim boravkom najmanje 3 godine ili status osobe kojoj je odobren azil ili osobe pod supsidijarnom zaštitom bez uvjeta u pogledu državljanstva i duljine prebivališta, a vaš je ukupni dohodak kućanstva ispod određenog praga, imate pravo na doplatak za djecu.

U kojim situacijama mogu podnijeti zahtjev?

Pravo na doplatak za djecu stječete ako vaš ukupni dohodak, ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini, ne prelazi 70% proračunske osnovice (dohodovni cenzus - pogledajte Pojmovnik). Drugim riječima, ako prosječni dohodak po članu vašeg kućanstva ne prelazi EUR 310 mjesečno.

Ako podnosite zahtjev za doplatak za djecu za troje ili više djece, imate pravo i na pronatalitetni dodatak, ali pod uvjetom da vam prihodi nisu veći od dohodovnog cenzusa.

Pravo na doplatak za djecu može tražiti i ostvariti roditelj, posvojitelj, skrbnik, očuh, maćeha, baka, djed i udomitelj. Korisnik može biti i punoljetno dijete bez oba roditelja koje je na redovitom školovanju.

Doplatak za djecu u pravilu se koristi do 15., odnosno 19. godine djeteta. No, za djecu koja zbog bolesti nisu završila školovanje u predviđenom roku pravo se može produžiti do 21. godine života.

Za dijete s težim oštećenjem zdravlja pravo se koristi do 18. godine djetetova života, a ukoliko se takvo dijete redovito školuje pravo na doplatak za djecu pripada tijekom redovnog školovanja sve dok postoji takvo oštećenje.

Koje uvjete moram ispuniti?

Doplatak za djecu možete ostvariti ako ste roditelj (bračni i izvanbračni), posvojitelj, skrbnik, očuh, maćeha, baka, djed, udomitelj ili punoljetno dijete bez oba roditelja na redovitom školovanju. Pritom trebate imati prebivalište u Hrvatskoj najmanje 3 godine prije podnošenja zahtjeva.

Vaš ukupni dohodak ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini ne smije prelaziti 70% proračunske osnovice, odnosno 310 EUR u 2023. godini.

Pravo ostvarujete ako živite u zajedničkom kućanstvu s djetetom koje je mlađe od 15 godina, odnosno 19 godina, ako dijete pohađa srednju školu. Za dijete s oštećenim zdravljem, pravo na doplatak može se ostvariti najduže do njegove 21. godine.

Ako dijete zbog bolesti ne može redovito pohađati nastavu, pravo na doplatak ostvarujete i kada je dijete spriječeno odlaziti u školu.

Koja su moja prava i kako ih mogu ostvariti?

Doplatak za djecu

Iznos doplatka za djecu određuje se mjesečno prema visini ostvarenoga ukupnog dohotka po članu kućanstva. S obzirom na mjesečna primanja po članu kućanstva, postoje tri cenzusne grupe prema kojima se utvrđuje visina doplatka.

Za dijete s jednim roditeljem iznos utvrđenog doplatka uvećava se za 15%. Za dijete bez oba roditelja i dijete s oštećenjem zdravlja uvećava se za 25%.

Za djecu s težim oštećenjem zdravlja pravo na doplatak za djecu ostvaruje se bez obzira na visinu prihoda koje kućanstvo korisnika ostvaruje. Utvrđuje se u visini od 25% od proračunske osnovice.

Uz utvrđeni iznos doplatka za djecu korisniku pripada i pronatalitetni dodatak za treće i svako iduće dijete za koje je ostvario pravo na doplatak.

Iznos doplatka za djecu u 2023. godini:

Mjesečni prihod po članu kućanstva

Iznos doplatka za dijete

do 72,00 EUR

40,00 EUR

od 72,00 EUR do 149,00 EUR

33,00 EUR

od 149,00 EUR do 310 EUR

27,00 EUR

  • U slučajevima kada se iznos doplatka za dijete uvećava za 15 % on iznosi 46,00 EUR, 38,00 EUR ili 31,00 EUR;
  • U slučajevima kada se iznos doplatka za dijete uvećava za 25 % on iznosi 50,00 EUR, 41,00 EUR ili 33,00 EUR;
  • Za djecu s težim oštećenjem zdravlja doplatak za djecu iznosi 111,00 EUR;

Pronatalitetni dodatak za treće dijete iznosi 66,00 EUR, odnosno 133,00 EUR za četvrto i svako sljedeće dijete za koje se koristi doplatak za djecu. Ostvarivanje prava na doplatak za djecu pokreće se podnošenjem zahtjeva područnoj službi, odnosno uredu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO).

Pojmovnik

  • Trajno prebivalište se odnosi na mjesto i adresu u Hrvatskoj na kojoj se osoba trajno nastanila radi ostvarivanja svojih prava i obveza vezanih uz životne interese, kao što su obiteljski, profesionalni, ekonomski, socijalni, kulturni i drugi interesi. Uobičajeno boravište termin je koji se odnosi na osobe koje se koriste pravom slobode kretanja radnika u državama članicama EU. Označava trajnost - neko vrijeme živite u nekoj državi članici EU i tu namjeravate ostati u doglednoj budućnosti.
  • Proračunska osnovica je osnovica za obračun potpora, naknada i otpremnina, a u 2022. godini iznosila je 442,00 EUR.
  • Dohodovni cenzus - maksimalan iznos novčanih primanja po članu kućanstva na onovu kojeg se ostvaruju određena prava; utvrđuje se u visini 70 % proračunske osnovice i trenutačno iznosi 310,00 EUR.

Tiskanice koje trebate ispuniti

Upoznajte se sa svojim pravima

Na sljedećim poveznicama možete se upoznati sa svojim zakonskim pravima. To nisu stranice Europske komisije i ne predstavljaju stajalište Komisije:

Publikacije i mrežne stranice Komisije:

Koga trebate kontaktirati?

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje

A.Žaje 44

HR-10000 Zagreb

Hrvatska

Tel: +385 14595500, 0800 636363

 http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=4298

Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike

Ulica grada Vukovara 78

HR-10000 Zagreb

https://mrosp.gov.hr/

Središnji državni ured za demografiju i mlade

Trg Nevenke Topalušić 1

HR-10000 Zagreb

Hrvatska

tel: +385 1 555 7111

      +385 1 555 7013

Faks: +385 1 555 7224

Internetska stranica: https://demografijaimladi.gov.hr/

E-pošta: info@demografijaimladi.hr

Povezane novosti

U zadnjih šest mjeseci nije bilo povezanih vijesti.

Podijeli ovu stranicu