Kako vključiti državljane v oblikovanje ukrepov kohezijske politike

  • 16 Feb 2022
To je drugi od treh člankov o projektih, ki vključujejo državljane v načrtovanje, spremljanje in ocenjevanje, kako se v njihovi regiji porabljajo kohezijska sredstva EU. Odkrijte še šest projektov in izvedite, kako ste lahko med prvimi, ki bodo obveščeni o naslednjih korakih GD REGIO za povečanje vključevanja državljanov.
Kako vključiti državljane v oblikovanje ukrepov kohezijske politike

18 projektov iz te serije je bilo vzpostavljenih v okviru pobude EU in Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) „Vključevanje državljanov za dobro upravljanje v kohezijski politiki“. Vsak projekt je prejel nepovratna sredstva v višini do 25 000 EUR iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR) za razvoj svojih dejavnosti. 

 

CEC – Udejstvovanje skupnosti na področju kohezije

Projekti CEC so povabili prebivalce, zlasti mlade, majhne italijanske regije Umbrije, da razmislijo o idejah za razširitev zelene infrastrukture in zmanjšanje odpadkov. Dogodki in promocije so se večinoma izvajali na družbenih omrežjih – enem od glavnih virov novic v Italiji – kjer so dosegli več kot 134 000 ljudi.

Javnost je svoje predloge posredovala prek igre „Državljani kot oblikovalci politik“, ki je bila ustvarjena v okviru projekta. Štiri ciljne skupine državljanov so nato izbrale 24 najboljših predlogov za javno financiranje.

Končne zelene infrastrukturne ideje so segale od ustvarjanja biotsko raznovrstnih parkov za obnovo mest do prehodov za divje živali. Med domiselnimi predlogi za ravnanje z odpadki sta bila pametno spremljanje organskih odpadkov in okrožje s krožnim gospodarstvom .

Vodja projekta CESAR namerava nadaljevati z angažiranjem javnosti, tokrat za podnebje v projektu Life Clivut.

 

Bližja Evropa – odprta platforma za državljanske pobude

Bolgarski državljani, podjetja in organizacije civilne družbe so se odločali, kako porabiti sredstva EU za izboljšanje majhnih skupnosti v občini Loveč. V sklopu Bližje Evrope so vzpostavili Odprta vesoljska platforma Lovechlab za evidentiranje težav, pozvali k rešitvam in izmenjali informacije o kohezijskih skladih.

Spletna in nespletna udeležba državljanov je namenila 500 EUR proračuna na ukrep za lokalne potrebe. V eni vasi so na primer razvili avtobusno postajališče in paviljon za srečanja, medtem ko so v drugi vasi z novo infrastrukturo odstranili parkirane avtomobile izpred zgodovinskega spomenika.

Samo šest od 19 predlogov državljanov bi lahko prejelo sredstva EU. Vendar je bilo navdušenje tako veliko, da je občina Loveč financirala preostalih 13. Platformi se bo pridružila nova državljanska skupina organizacije civilne družbe, da bi ohranila zagon za udeležbo državljanov.

„Ko se združimo, lahko dosežemo veliko več. Vloga državljana je bistvenega pomena, saj institucije in politiki ne zmorejo vsega. Mi najbolje vemo, kaj je potrebno.“

Desislava, prebivalka vasi Kakrina v Bolgariji

 

Izboljšanje generativnih pristopov za enakost spolov (ENGAGE)

Enakost spolov vpliva na vso družbo. V italijanski regiji Lombardija so v programu ENGAGE državljani, skupine civilne družbe in oblikovalci politik sooblikovali politike za bolj vključujoče storitve, izobraževanje in dostop do delovnih mest.

Državljanke so omogočile projektno različico »šaret«, serijo srečanj za ustvarjanje in nato izbiranje idej. V prvi šareti je sodelovalo 53 ljudi, v drugi 35 – in več kot 500 ljudi se je vključilo prek družbenih medijev – rezultat teh različnih pogledov pa so bila priporočila, ki presegajo ustaljene okvirje. Med njimi sta bila predloga, da bi javni uslužbenci morali biti bolj reprezentativni za ženske v družbi in da bi ženske morale imeti dostop do vseživljenjskega digitalnega usposabljanja.

Uspeh je regijo navdahnil, da je ustvarila komplet orodij, ki je na voljo drugim javnim organom, da bi bolje vključili lokalni vpogled v politike o kompleksnih temah.

 

Estado de la ciudad/Stanje mesta

Zelo težko je sodeči razvoj, ki je hkrati trajnosten in nagovarja lokalne potrebe. Toda to je bil cilj projekta Stanje mesta v mestu Ferrol v Španiji.

Projekt je zgradil spletno platformo za skupine v skupnosti, da analizirajo težave in predlagajo rešitve, ki jih vodijo informacije o predpisih in lokalnih politikah. Skupina 15–20 mladih meščanov je nato opredelila pet glavnih vprašanj in organizirala City Hack Day (Dan vdora v mesto), kjer so člani javnosti razpravljali o dobrih praksah in pripravili nasvete za mestne oblasti.

Predlogi so zajemali vprašanja, kot so kolesarske steze in zelena gospodarska rast. Medijska kampanja je občino pritegnila z idejami, ki si jih ustanovitelj projekta Xeración zdaj prizadeva spodbujati.

„Stanje mesta je bila priložnost za meščane Ferrola, da povzdignejo svoj glas in razpravljajo o prihodnosti mesta na konstruktiven način.“

Fran Sequeiro, predsednik, Xeración, Španija

 

GreenMyWay

Mladi na severu Portugalske imajo nov vir za prispevanje k bolj krožnemu gospodarstvu. Spletno mesto projekta GreenMyWay zagotavlja informacije učencem, dijakom in študentom o trajnostnih gospodarskih odločitvah, krožnem gospodarstvu in kohezijski politiki.

Spletno mesto vključuje vladne in poslovne pobude ter pobude civilne družbe in najboljše prakse za gospodarsko dejavnost, pri kateri nastaja malo odpadkov. Cilj vsebine je navdihniti mlade, da razvijejo gospodarske, krožne, sodelovalne in obojestransko koristne rešitve za skupnosti in posameznike. 

Projekt je prav tako navdihnil raziskave, ki lahko ljudem pomagajo pri širjenju dobrih praks, medtem ko Cedes, ustanovitelj projekta GreenMyWay, razvija svetovalno storitev za lokalne oblasti in podjetja za pospešitev prehoda na krožno gospodarstvo.

„Posejali smo seme v glavah ljudi, ki zdaj bolje vedo, kaj pomeni sprejemati zavestne odločitve, da bo vaše vsakdanje življenje bolj trajnostno.“

Pedro Soutinho, vodja ekipe, Cedes

 

Mladi v akciji za kohezijsko politiko (YACOPO)

Mladi Italijani na otoku Sardinija so se učili o kohezijski politiki in o tem, kako vplivati na lokalne odločitve, ki vplivajo na njihova življenja.

V sklopu projekta YACOPO so anketirali več kot 200 mladih, da bi izvedeli, zakaj se morda ne bi ukvarjali s kohezijsko politiko. Nato so na območjih z nizkimi dohodki, izoliranih območjih in redko poseljenih območjih zagotovili usposabljanje in informiranje mladih prek širokega spektra družbenih medijev, pa tudi radiotelevizijskih medijev, glasil, po telefonu in na srečanjih.

Bistvena sestavina je bilo vzajemno učenje. Fotografski in video natečaji so dvignili ozaveščenost o lokalnih projektih, ki jih financira EU, in njihovih upravičencih, prostovoljci so izmenjali informacije, strokovnjaki pa so na delavnicah razpravljali o vizijah rezultatov politike EU. Rezultat? Bolje obveščena mladina, pripravljena sodelovati pri oblikovanju politik in sodelovati z EU.

 

VEČ O TEM

CEC – Udejstvovanje skupnosti na področju kohezije – https://www.cesarweb.com

Bližja Evropa – odprta platforma za državljanske pobude – https://www.asori.org/en/projects

Izboljšanje splošnih pristopov za enakost spolov (ENGAGE) – https://www.meetcenter.it/it/engage-enhancing-generative-approaches-for-the-gender-equality/

Estado de la ciudad – https://xeracion.org/city-hack-day/

GreenMyWay – https://cedes.pt https://observatorio-circular.pt

Mladi v akciji za kohezijsko politiko (YACOPO) – https://youthinactionforcohesionpolicy.wordpress.com

 

Pomagati vsakodnevnim javnim upravam izboljšati svoje veščine:

Upravljanje sredstev EU za kohezijsko politiko je lahko težavno, pogosto pa so potrebna usposabljanja in orodja za boljše in hitrejše delo. Strokovni center za „krepitev upravne zmogljivosti“ pri GD REGIO ponuja orodja, usposabljanje, podporo in znanje za pomoč javnim uslužbencem, da izboljšajo svoja znanja in spretnosti na tako specializiranih področjih, kot so državna pomoč, javna naročila in časovni načrt za krepitev zmogljivosti – in tako širokih kot je boj proti korupciji, goljufije in partnerstva civilne družbe. 

Obiščite naslednjo stran, če želite izvedeti več o vseh učnih izdelkih, ki jih ponujamo: Za boljša vlaganja in upravljanja skladov.