breadcrumb.ecName

Jak zaangażować obywateli w kształtowanie działania w ramach Polityki spójności

  • 16 Feb 2022
To drugi z serii trzech artykułów na temat projektów angażujących obywateli w projektowanie, monitorowanie i ocenianie sposobu wydawania unijnych środków z funduszu spójności w ich regionie. Artykuł opisuje sześć dodatkowych projektów oraz najnowsze informacje na temat kolejnych kroków DG REGIO mających na celu zwiększenie zaangażowania obywateli.
Jak zaangażować obywateli w kształtowanie działania w ramach Polityki spójności

Opisywane w tej serii 18 projektów realizowano w ramach programu „Angażowanie obywateli w politykę spójności na rzecz dobrego zarządzania” – inicjatywy Unii Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Każdy projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości do 25 000 EUR z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na realizację przewidzianych w nim działań. 

 

Spójność w zakresie zaangażowania społeczności (ang. Community Engagement Cohesion, CEC)

W ramach projektów CEC zaproszono mieszkańców z małego włoskiego regionu Umbria, szczególnie osoby młode, o zrobienie burzy mózgów i zaproponowanie pomysłów na rozbudowę ekologicznej infrastruktury oraz ograniczenie ilości odpadów. Wydarzenia i promocje odbywały się głównie w sieciach społecznościowych, głównym źródle informacji we Włoszech. Wzięły w nich udział ponad 134 000 osób.

Opinia publiczna przekazywała swe sugestie poprzez grę „Obywatele jako decydenci” stworzoną przez autorów projektu. Następnie cztery grupy docelowe obywateli wybrały 24 najlepsze propozycje publicznego dofinansowania.

Wybrane pomysły w zakresie ekologicznej infrastruktury należały do różnych kategorii, od tworzenia bioróżnorodnych parków na potrzeby rewitalizacji miast po przejścia dla dzikich zwierząt. Z kolei kreatywne propozycje w zakresie gospodarowania odpadami obejmowały między innymi inteligentne monitorowanie odpadów organicznych oraz dzielnicę gospodarki o obiegu zamkniętym.

Lider projektu, CESAR, zamierza kontynuować angażowanie opinii publicznej w ramach projektu Life Clivut, tym razem w odniesieniu do klimatu.

 

Bliższa Europa – otwarta platforma na potrzeby inicjatyw obywatelskich

Bułgarscy obywatele, firmy oraz organizacje społeczeństwa obywatelskiego decydowali, w jaki sposób wydać unijne środki na poprawę życia małych społeczności w mieście Łowecz. W ramach inicjatywy Bliższa Europa utworzono Otwarta Platforma Lovechlab (Lovechlab Open Space Platform) w celu stworzenia mapy problemów, zaproponowania rozwiązań oraz podzielenia się informacjami na temat Funduszu Spójności.

Uczestnictwo obywateli, w formie online i offline, dotyczące budżetu w wysokości 500 EUR na działanie związane z lokalnymi potrzebami. Przykładowo jedna z miejscowości przygotowała wiatę przystankową i pawilon spotkań, zaś inna wykorzystała nową infrastrukturę do ochrony zabytkowego pomnika przed zaparkowanymi pojazdami.

Zaledwie sześć z proponowanych przez mieszkańców 19 inicjatyw kwalifikowało się do otrzymania funduszy z Unii, jednak entuzjazm był tak duży, że władze miasta Łowecz postanowiły sfinansować pozostałe 13 pomysłów. Do platformy dołączy nowa grupa organizacji społeczeństwa obywatelskiego, aby podtrzymać zaangażowanie obywateli.

„Działając wspólnie, możemy osiągnąć o wiele więcej. Rola obywateli jest niezwykle ważna, ponieważ instytucje i politycy nie są w stanie zająć się wszystkim. Sami najlepiej wiemy, czego nam trzeba”.

Desislava, mieszkanka bułgarskiej miejscowości Kykrina

 

 

Ulepszenie generatywnych podejść do równości płci (ang. Enhancing Generative Approaches for Gender Equality, ENGAGE)

Równość płci wpływa na całe społeczeństwo. W ramach projektu ENGAGE obywatele, grupy społeczeństwa obywatelskiego oraz decydenci wspólnie zaprojektowali polityki mające gwarantować bardziej inkluzywne usługi, edukację oraz dostęp do rynku pracy we włoskim regionie Lombardia.

W ramach projektu obywatelki organizowały odpowiednik spotkań „charette”, podczas których proponowano, a następnie wybierano pomysły. W pierwszym spotkaniu wzięły udział 53 osoby, zaś w drugim 35 osób; dodatkowo wykorzystano media społecznościowe, by dotrzeć do kolejnych 500 osób. Taka różnorodność perspektyw zaowocowała opracowaniem nowatorskich zaleceń. Część z tych zaleceń stanowiła, że pracownicy organów publicznych powinni lepiej reprezentować kobiety w społeczeństwie oraz że kobiety powinny przez całe życie mieć dostęp do cyfrowych szkoleń.

Władze regionu, zainspirowane tym sukcesem, utworzył zestaw narzędzi dostępny dla innych organów publicznych, aby przy tworzeniu polityk dotyczących złożonych zagadnień mogły one sprawniej uwzględniać informacje przekazywane oddolnie.

 

Estado de la ciudad / Stan miasta

Rozwój uwzględniający zarówno zrównoważenie, jak i potrzeby lokalnych mieszkańców, to coś, co trudno osiągnąć. Niemniej jednak to właśnie było celem projektu Stan miasta realizowanego w hiszpańskim mieście Ferrol.

W ramach projektu utworzono internetową platformę, na której grupy z lokalnej społeczności mogą analizować problemy i proponować rozwiązania oparte na informacjach na temat regulacji i lokalnych polityk. Następnie zespół 15–20 młodych obywateli wybrał pięć głównych problemów i zorganizował Miejski Dzień Dobrych Porad, podczas którego członkowie społeczności omawiali dobre praktyki i opracowywali porady dla władz miasta.

Propozycje dotyczyły tematów takich jak drogi dla rowerów czy ekologiczny wzrost gospodarczy. Dodatkowo przeprowadzono kampanię medialną angażującą mieszkańców miasta i prezentującą pomysły, których promowaniem zajmuje się obecnie twórca projektu, firma Xeración.

„Stan miasta to okazja dla mieszkańców Ferrol, by być słyszanym i omówić przyszłość swego miasta w konstruktywny sposób”.

Fran Sequeiro, prezes, Xeración, Spain

 

GreenMyWay

Młodzi ludzie na północy Portugalii dysponują nowym zasobem pozwalającym im przyczynić się do osiągnięcia gospodarki o obiegu zamkniętym. Strona internetowa projektu GreenMyWay przekazuje uczniom i studentom informacje na temat zrównoważonych wyborów gospodarczych, gospodarki o obiektu zamkniętym oraz polityki spójności.

Na stronie przedstawiono też inicjatywy zgłoszone przez przedstawicieli rządu, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego, jak również dobre praktyki w zakresie działalności gospodarczej generującej małe ilości odpadów. Celem jest zainspirowanie młodych osób do opracowywania ekonomicznych rozwiązań opartych na współpracy w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym, przynoszących korzyści obu stronom, przeznaczonych zarówno dla społeczności, jak i dla poszczególnych osób. 

Projekt zainspirował również badania, które mogą pomóc obywatelom powielać dobre praktyki. Z kolei firma Cedes, twórca projektu GreenMyWay, opracowuje usługę doradztwa dla lokalnych władz i firm, aby przyspieszyć transformację w gospodarkę o obiegu zamkniętym.

„Zasialiśmy nasiono w ludzkich umysłach. Teraz już lepiej rozumieją, co to znaczy podejmować świadome decyzje, by czynić swoje codzienne życie bardziej zrównoważonym ekologicznie”.

Pedro Soutinho, lider zespołu, Cedes

 

Młodzież działa na rzecz polityki spójności (ang. Youth in Action for Cohesion Policy, YACOPO)

Młodzi Włosi na wyspie Sardynia uczą się na temat polityki spójności oraz tego, jak wpływać na lokalne decyzje, których skutki odczuwają na co dzień.

W ramach projektu YACOPO przeprowadzono rozmowy z ponad 200 młodymi osobami, aby dowiedzieć się, dlaczego mogą nie angażować się w politykę spójności. Następnie zapewniono szkolenia i informacje dla młodzieży w odizolowanych, słabo zaludnionych regionach o niskich przychodach, wykorzystując w tym celu rozmaite media społecznościowe, radio, telewizję, newslettery, telefony i spotkania.

Podstawowym elementem tych działań było szkolenie przez rówieśników. Z kolei konkursy fotograficzne i konkursy wideo zwiększyły świadomość na temat lokalnych projektów sfinansowanych przez Unię Europejską oraz ich beneficjentów. Wolontariusze udostępniali informacje, zaś eksperci podczas warsztatów omawiali wizje wyników realizacji unijnych polityk. Efekt? Lepiej poinformowana młodzież gotowa do uczestnictwa w tworzeniu polityk oraz angażowania się w ramach UE.

 

WIĘCEJ INFORMACJI

Spójność w zakresie zaangażowania społeczności (CEC) – https://www.cesarweb.com

Bliższa Europa – otwarta platforma na potrzeby inicjatyw obywatelskich – https://www.asori.org/en/projects

Ulepszenie generatywnych podejść do równości płci (ENGAGE) – https://www.meetcenter.it/it/engage-enhancing-generative-approaches-for-the-gender-equality/

Estado de la ciudad – https://xeracion.org/city-hack-day/

GreenMyWay – https://cedes.pt https://observatorio-circular.pt

Młodzież działa na rzecz polityki spójności (YACOPO) – https://youthinactionforcohesionpolicy.wordpress.com

 

Pomaganie administracji publicznej w rozwijaniu swych umiejętności:

Zarządzanie funduszami unijnymi i polityką spójności może być trudnym zadaniem. Aby jego realizacja przebiegała szybciej i sprawniej, często konieczne są szkolenia i odpowiednie narzędzia. Centrum kompetencji na potrzeby „budowania potencjału administracyjnego” w DG REGIO oferuje narzędzia, szkolenia, wsparcie i wiedzę, by pomagać urzędnikom w rozwijaniu ich umiejętności w zakresie specjalistycznych dziedzin, na przykład pomocy państwowej, zamówień publicznych oraz planów działania na potrzeby budowania potencjału administracyjnego, jak również w zakresie bardziej ogólnych kwestii, takich jak działania antykorupcyjne, oszustwa oraz partnerstwa w ramach społeczeństwa obywatelskiego.

Odwiedź poniższą stronę, aby dowiedzieć się więcej na temat produktów szkoleniowych, które oferujemy: Poprawa sposobu inwestowania środków i zarządzania nimi