breadcrumb.ecName

Kako uključiti građane u oblikovanje aktivnosti kohezijske politike

  • 16 Feb 2022
Ovo je drugi od tri članka o projektima kojima se građane uključuje u osmišljavanje, praćenje i procjenu načina na koji se troše financijska sredstva kohezijskog fonda EU-a u njihovoj regiji. Otkrijte još šest projekata i kako među prvima možete doznati sljedeće korake GU REGIO-a za poboljšanje uključenosti građana.
Kako uključiti građane u oblikovanje aktivnosti kohezijske politike

U ovoj je seriji uspostavljeno 18 projekata u okviru inicijative „Uključivanje građana za dobro upravljanje u kohezijskoj politici”, inicijative EU-a i Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD). Svaki je projekt primio bespovratna sredstva u iznosu do 25 000 EUR iz Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) u svrhu razvijanja svojih aktivnosti. 

 

CEC – Community Engagement Cohesion (Uključenost zajednice u području kohezije)

U okviru projekata CEC pozivaju se stanovnici, osobito mladi, malene talijanske regije Umbrije da razmisle o idejama za širenje zelene infrastrukture i smanjenje otpada. Događanja i promocije uglavnom se održavaju putem društvenih mreža – važan izvor novosti u Italiji – na kojima su doprli do više od 134 000 ljudi.

Javnost je podnosila prijedloge putem igre „Citizens as Policymakers” (Građani kao donositelji politika) nastale u okviru projekta. Četiri fokusne skupine građana zatim su odabrale 24 najsnažnija prijedloga za javno financiranje.

Konačne ideje o zelenoj infrastrukturi sezale su od stvaranja bioraznolikih parkova za urbanu obnovu do cestovnih prijelaza za divljač. Pametno praćenje organskog otpada i odjel za kružno gospodarstvo bili su među maštovitijim prijedlozima o upravljanju otpadom.

Voditelj projekta CESAR namjerava nastaviti s uključivanjem javnosti, no ovaj put u području klime u okviru projekta Life Clivut.

 

Closer Europe – Open Platform for Citizen Initiatives (Bliža Europa – Otvorena platforma za građanske inicijative)

Bugarski građani, poslovanja i organizacije civilnog društva (OCD-ovi) odlučuju kako trošiti financijska sredstva EU-a za poboljšanje malih zajednica u općini Loveč. Projekt Closer Europe uspostavljen je Otvorena platforma Lovechlab da bi se mapirali problemi, pozivalo na osmišljavanje rješenja i dijelile informacije o kohezijskim fondovima.

Sudjelovanjem građana na mreži i van mreže usmjeren je proračun od 500 EUR po djelovanju za lokalne potrebe. Na primjer, jedno je selo razvilo autobusnu stanicu i paviljon za sastanke, dok se novom infrastrukturom u drugom selu ukinulo parkiranje automobila oko povijesnog spomenika.

Samo je šest od 19 prijedloga građana moglo primiti financijska sredstva EU-a. Međutim, entuzijazam je bio toliko velik da je općina Loveč financirala preostalih 13. Platformi se pridružuje nova skupina organizacija civilnog društva (OCD) da bi se zadržao ritam uključivanja građana.

„Kada se ujedinimo, možemo postići mnogo više. Uloga je građana ključna jer institucije i političari ne mogu učiniti sve. Mi najbolje znamo što treba.”

Desislava, stanovnica sela Kakrina, Bugarska

 

 

Enhancing Generative Approaches for Gender Equality (ENGAGE) (Jačanje generativnih pristupa za rodnu ravnopravnost)

Rodna ravnopravnost utječe na cijelo društvo. U okviru projekta ENGAGE skupine civilnog društva i donositelji politika zajedno su osmislili politike za uključivije usluge, obrazovanje i pristup radnim mjestima u regiji Lombardija u Italiji.

Građanke su olakšale uvođenje inačice sastanaka „charettes” u okviru projekta tj. niza sastanaka za stvaranje i odabiranje ideja. Na prvom sastanku charrete sudjelovalo je 53 ljudi, na drugom 35, a na društvenim mrežama doprlo se do više od 500 ljudi – različite perspektive rezultirale su inovativnim preporukama. Među njima bila je i preporuka da bi među zaposlenicima u društvu trebalo biti više žena i da bi žene trebale imati pristup cjeloživotnom digitalnom osposobljavanju.

Nadahnuta uspjehom, regija je stvorila komplet alata dostupan drugim javnim tijelima radi boljeg uključivanja lokalnih uvida u politike o složenim temama.

 

Estado de la ciudad / Stanje grada

Razvoj koji je i održiv i koji se bavi lokalnim potrebama može biti teško ostvariti. No, upravo je to bio cilj projekta Stanje grada u gradu Ferrol u Španjolskoj.

U okviru projekta izradila se internetska platforma za skupine iz zajednice u svrhu analiziranja problema i predlaganja rješenja na temelju informacija o propisima i lokalnim politikama. Tim od 15 do 20 mladih građana zatim je utvrdio pet glavnim problema i organizirao City Hack Day (Gradski dan za hakiranje) tijekom kojeg su članovi javnosti raspravljali o dobrim praksama i izradili nacrte savjeta za gradska tijela.

Prijedlozima su se obuhvaćali problemi kao što su biciklističke staze i zeleni gospodarski rast. Medijskom se kampanjom uključila općina s idejama na čijoj promociji trenutačno radi osnivač projekta Xeración.

Stanje grada prilika je za građane Ferrola da podignu svoj glas i rasprave o budućnosti grada na konstruktivan način.”

Fran Sequeiro, predsjednik, Xeración, Španjolska

 

GreenMyWay

Mladi iz sjevernog Portugala imaju novi resurs kojim pridonose kružnijem gospodarstvu. Internetskom stranicom projekta GreenMyWay pružaju se informacije polaznicima škola i sveučilišta o održivim gospodarskim odabirima, kružnom gospodarstvu i kohezijskoj politici.

Stranicom se uključuju inicijative vlade, poslovne inicijative i inicijative civilnog društva te najbolje prakse za gospodarsku aktivnost s niskom razinom otpada. Sadržajem se želi nadahnuti mlade da razvijaju gospodarska, kružna, suradnička i međusobno korisna rješenja za zajednice i pojedince. 

Projektom se nadahnulo i istraživanje koje može pomoći ljudima u repliciranju dobrih praksi, dok osnivač projekta GreenMyWay Cedes razvija savjetodavne usluge za lokalna tijela i poduzeća radi ubrzavanja prijelaza na kružno gospodarstvo.

„Stavili smo ljudima bubu u uho i sada bolje znaju što znači donositi svjesne odluke u svrhu održivijeg svakodnevnog života.”

Pedro Soutinho, voditelj tima, Cedes

 

Youth in Action for Cohesion Policy (YACOPO) (Djelovanje mladih za kohezijsku politiku)

Mladi Talijani na otoku Sardiniji uče o kohezijskoj politici i o tome kako utjecati na lokalne odluke kojima se utječe na njihove živote.

U okviru projekta YACOPO ispitano je više od 200 mladih osoba da bi se doznalo zašto nisu uključeni u kohezijsku politiku. Zatim su pruženi osposobljavanje i informacije mladima s niskim prihodima iz izoliranih i rijetko naseljenih područja putem velikog broja različitih društvenih mreža, ali i medija, biltena, telefona i sastanka.

Uzajamno je učenje bilo ključna komponenta. Nadmetanjima putem fotografija i videozapisa podigla se svijest o lokalnim projektima financiranima sredstvima EU-a i njihovim korisnicima, volonteri su dijelili informacije, a stručnjaci su na radionicama raspravljali o ishodima politika EU-a. Rezultat? Informiranije mlade osobe spremne na sudjelovanje u izradi politika i uključivanje s EU-om.

 

DOZNAJTE VIŠE

CEC – Community Engagement on Cohesion (Uključenost zajednice u području kohezije) – https://www.cesarweb.com

Closer Europe – Open Platform for Citizen Initiatives (Bliža Europa – Otvorena platforma za građanske inicijative) – https://www.asori.org/en/projects

ENhancing Generative Approaches for the Gender Equality (ENGAGE) (Jačanje generativnih pristupa za rodnu ravnopravnost) – https://www.meetcenter.it/it/engage-enhancing-generative-approaches-for-the-gender-equality/

Estado de la ciudad (Stanje grada) – https://xeracion.org/city-hack-day/

GreenMyWay – https://cedes.pt https://observatorio-circular.pt

Youth in Action for Cohesion Policy (YACOPO) (Djelovanje mladih za kohezijsku politiku) – https://youthinactionforcohesionpolicy.wordpress.com

 

Pomaganje svakodnevnim javnim upravama u unaprjeđenju vještina:

Upravljanje financijskim sredstvima EU-a za kohezijsku politiku može biti teško i često postoji potreba za osposobljavanjem i alatima da bi taj posao bio bolji i brži. Centar za kompetencije za „administrativnu izgradnju kapaciteta” u GU REGIO-u pruža alate, osposobljavanje, potporu i znanje da bi se javnim službenicima pomoglo u poboljšanju njihovih vještina u specijaliziranim temama kao što su državna potpora, javna nabava i planovi za izgradnju kapaciteta – kao i u širokim temama kao što su partnerstva za borbu protiv korupcije, prijevare i partnerstva civilnog društva.

Posjetite sljedeću stranicu da biste doznali više o proizvodima za učenje koje nudimo: Bolje ulaganje sredstava i upravljanje njima