breadcrumb.ecName

Kā iesaistīt iedzīvotājus kohēzijas politikas pasākumu veidošanā

  • 16 Feb 2022
Šis ir otrais no trim rakstiem par projektiem, kuros iedzīvotāji tiek iesaistīti pasākumu veidošanā, uzraudzībā un novērtēšanā nolūkā noskaidrot, kā viņu reģionā tiek tērēti ES kohēzijas politikas līdzekļi. Iepazīstieties ar vēl sešiem projektiem un uzziniet, kā vienam no pirmajiem uzzināt par REGIO ĢD nākamajiem pasākumiem iedzīvotāju līdzdalības uzlabošanai.
Kā iesaistīt iedzīvotājus kohēzijas politikas pasākumu veidošanā

Visi 18 šīs sērijas projekti tika izstrādāti ES un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) iniciatīvas “Pilsoņu iesaiste labai pārvaldībai kohēzijas politikā” ietvaros. Katra projekts no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) saņēma dotāciju līdz pat 25 000 EUR apmērā, lai izvērstu savas darbības. 

 

CEC — Community Engagement Cohesion (Kopienas iesaistīšana kohēzijā)

CEC projektos nelielā Itālijas reģiona Umbrijas iedzīvotāji, jo īpaši jaunieši, tika aicināti ģenerēt idejas, kā paplašināt zaļo infrastruktūru un samazināt atkritumu apjomu. Informācija par pasākumiem un reklāmas galvenokārt bija pieejamas sociālajos tīklos, kas Itālijā ir būtisks informācijas avots, un ļāva sasniegt vairāk nekā 134 000 cilvēku.

Iedzīvotāji ieteica priekšlikumus, izmantojot projekta ietvaros radīto spēli “Iedzīvotāji kā politikas veidotāji”. Pēc tam četras iedzīvotāju fokusgrupas izvēlējās 24 labākos priekšlikumus finansējuma piešķiršanai.

Atlasīto zaļās infrastruktūras ideju vidū bija biodaudzveidīgu parku izveide pilsētu teritoriju atjaunošanai, kā arī savvaļas dzīvniekiem paredzētas pārejas pār ceļiem. Iesniegto atkritumu apsaimniekošanas priekšlikumu vidū jāmin vieda bioloģisko atkritumu uzraudzība un aprites ekonomikas rajons.

Projekta vadītājs CESAR plāno turpināt sabiedrības iesaistīšanu — šoreiz klimata jomā projektā Life Clivut.

 

Closer Europe (Iedzīvotājiem tuvāka Eiropa) — atvērta platforma iedzīvotāju iniciatīvām

Bulgārijas iedzīvotāji, uzņēmumi un pilsoniskās sabiedrības organizācijas (PSO) piedalās lēmumu pieņemšanā par to, kā tērēt ES līdzekļus, lai uzlabotu dzīvi Lovečas pašvaldības mazajās kopienās. Closer Europe izveidoja Lovechlab Open Space Platform, lai apzinātu problēmas, aicinātu ierosināt risinājumus un dalītos ar informāciju par kohēzijas politikas līdzekļiem.

Iedzīvotājiem iesaistoties gan tiešsaistē, gan bezsaistē, katram vietējo vajadzību risināšanai paredzētajam pasākumam tika piešķirti 500 EUR. Piemēram, vienā ciematā tika izveidots paviljons, kurā patverties, gaidot autobusu, savukārt citā ciematā līdz ar jaunas infrastruktūras izveidi automobiļi vairs netiek novietoti pie vēsturiska pieminekļa.

Tikai sešiem no 19 iedzīvotāju priekšlikumiem varēja piešķirt ES finansējumu. Taču entuziasms bija tik liels, ka Lovečas pašvaldība pati finansēja atlikušos 13 priekšlikumus. Platformai pievienosies jauna iedzīvotāju un PSO grupa, lai saglabātu sasniegto iedzīvotāju līdzdalības līmeni. 

“Apvienojoties mēs varam panākt daudz vairāk. Iedzīvotāju loma ir būtiski svarīga, jo iestādes un politiķi visu nevar paveikt. Mēs vislabāk zinām, kas ir vajadzīgs.”

Desislava, Kakrinas ciemata iedzīvotāja, Bulgārija

 

 

Enhancing Generative Approaches for Gender Equality (ENGAGE) (Radošu pieeju dzimumu līdztiesībai veicināšana)

Dzimumu līdztiesība skar visu sabiedrību. Projektā ENGAGE iedzīvotāji, pilsoniskās sabiedrības grupas un politikas veidotāji kopīgi izstrādāja rīcībpolitikas iekļaujošāku pakalpojumu, izglītības un darbvietu pieejamības nodrošināšanai Lombardijas reģionā Itālijā.

Sievietes projekta ietvaros organizēja intensīvus darbseminārus — virkni sanāksmju ideju ģenerēšanai un atlasīšanai. Pirmajā darbseminārā piedalījās 53 cilvēki, otrajā — 35, un vairāk nekā 500 cilvēkus izdevās sasniegt sociālajos medijos. Šīs daudzveidīgās perspektīvas ļāva izstrādāt revolucionārus ieteikumus. Šeit jāpiemin ieteikumi, kas paredz, ka valsts iestāžu darbinieku vidū jābūt lielākam skaitam sieviešu un ka sievietēm ir jānodrošina piekļuve digitālajai mūžizglītībai.

Iedvesmojoties no gūtajiem panākumiem, reģions izveidoja rīkkopu, kas pieejama citām valsts iestādēm, lai arī tās, izstrādājot politiku attiecībā uz sarežģītiem tematiem, varētu labāk ņemt vērā vietējo iedzīvotāju viedokli.

 

Estado de la ciudad / Stāvoklis pilsētā

Panākt attīstību, kas ir gan ilgtspējīga, gan arī risina vietējās vajadzības, var būt visai sarežģīti. Taču tieši tāds bija Ferolas pilsētā Spānijā īstenotā projekta “Stāvoklis pilsētā” mērķis.

Projekta laikā tika izveidota tiešsaistes platforma, kurā vietējās kopienas grupas var analizēt problēmas un ierosināt risinājumus, vadoties no informācijas par noteikumiem un vietējo politiku. Tad 15–20 gadus vecu iedzīvotāju grupa noteica piecas galvenās problēmas un organizēja Pilsētas hakatona dienu, kurā sabiedrības pārstāvji apsprieda labas prakses piemērus un izstrādāja ieteikumus pilsētas iestādēm.

Priekšlikumi attiecās uz tādiem jautājumiem kā veloceliņi un zaļa ekonomikas izaugsme. Mediju kampaņā pašvaldība tika iepazīstināta ar idejām, kuras projekta veidotājs Xeración tagad cenšas reklamēt.

“Projekts “Stāvoklis pilsētā” deva iespēju Ferolas iedzīvotājiem izteikt savu viedokli un konstruktīvi apspriest pilsētas nākotni.”

Francisko Sekveiro (Fran Sequeiro), prezidents, Xeración, Spānija

 

GreenMyWay

Jauniešiem Portugāles ziemeļos ir pieejams jauns resurss apritīgākas ekonomikas veidošanai. Projekta GreenMyWay laikā izveidotajā tīmekļa vietnē skolēniem un universitāšu studentiem ir pieejama informācija par ilgtspējīgām ekonomikas izvēlēm, aprites ekonomiku un kohēzijas politiku.

Vietnē ir apkopotas valdības, uzņēmumu un pilsoniskās sabiedrības iniciatīvas un paraugprakses piemēri tādas saimnieciskās darbības īstenošanai, kas rada maz atkritumu. Šī satura mērķis ir iedvesmot jauniešus izstrādāt ekonomiskus, apritīgus, sadarbīgus un savstarpēji izdevīgus risinājumus gan kopienām, gan indivīdiem. 

Projekts arī kalpoja par pamatu pētījumiem, kas var palīdzēt ieviest šo labo praksi arī citur, savukārt projekta GreenMyWay veidotājs Cedes veido konsultāciju dienestu, lai vietējās iestādes un uzņēmumi varētu paātrināt pāreju uz aprites ekonomiku.

“Mēs esam iesējuši sēklu cilvēku prātos, un tagad viņi labāk zina, kā pieņemt pārdomātus lēmumus, lai padarītu mūsu ikdienas dzīvi ilgtspējīgāku.”

Pedro Soutinjo (Pedro Soutinho), komandas vadītājs, Cedes

 

Youth in Action for Cohesion Policy (YACOPO) (Jaunatne darbībā kohēzijas politikas īstenošanai)

Itāļu jaunieši, kuri dzīvo Sardīnijas salā, ir daudz uzzinājuši par kohēzijas politiku un to, kā ietekmēt lēmumu pieņemšanu vietējā līmenī, kas ietekmē viņu ikdienas dzīvi.

Projektā YACOPO tika aptaujāti vairāk nekā 200 jaunieši, lai noskaidrotu, kāpēc viņi neiesaistās kohēzijas politikas īstenošanā. Pēc tam jauniešiem ar zemiem ienākumiem, kuri dzīvo nomaļās un mazapdzīvotās vietās, tika piedāvāta apmācība un informācija, izmantojot dažādus sociālos medijus, raidorganizācijas, informatīvus biļetenus, kā arī pa tālruni un klātienes sanāksmēs.

Būtiski svarīga šajā procesā bija mācīšanās no līdzbiedriem. Foto un video konkursi palīdzēja uzlabot informētību par vietējā līmenī īstenotajiem ES finansētajiem projektiem un to labuma guvējiem, brīvprātīgie kopīgoja informāciju un eksperti darbsemināros apsprieda iespējamos ES politikas rezultātus. Kāds bija rezultāts? Labāk informēti jaunieši, kas ir gatavi iesaistīties politikas veidošanā un ES jautājumu apspriešanā.

 

PLAŠĀKA INFORMĀCIJA

CEC — Community Engagement on Cohesion (Kopienas iesaistīšana kohēzijā), https://www.cesarweb.com

Closer Europe (Iedzīvotājiem tuvāka Eiropa) — atvērta platforma iedzīvotāju iniciatīvām, https://www.asori.org/en/projects

ENhancing Generative Approaches for the Gender Equality (ENGAGE) (Radošu pieeju dzimumu līdztiesībai veicināšana), https://www.meetcenter.it/it/engage-enhancing-generative-approaches-for-the-gender-equality/

Estado de la ciudadhttps://xeracion.org/city-hack-day/

GreenMyWayhttps://cedes.pt https://observatorio-circular.pt

Youth in Action for Cohesion Policy (YACOPO) (Jaunatne darbībā kohēzijas politikas īstenošanai), https://youthinactionforcohesionpolicy.wordpress.com

 

Ikdienas palīdzība valsts pārvaldes iestādēm to prasmju uzlabošanā

ES līdzekļu pārvaldība kohēzijas politikas īstenošanai var būt visai sarežģīta, un bieži vien ir vajadzīga apmācība un rīki darba uzlabošanai un paātrināšanai. REGIO ĢD kompetenču centrs “administratīvo spēju veidošanai” piedāvā rīkus, apmācību, atbalstu un zināšanas, lai palīdzētu ierēdņiem uzlabot viņu prasmes tādās šauras specializācijas jomās kā valsts atbalsts, publiskais iepirkums un ceļvedis spēju veidošanā, kā arī tik plašās jomās kā korupcija, krāpšana un partnerības ar pilsonisko sabiedrību.

Apmeklējiet šo tīmekļa vietni, lai uzzinātu vairāk par mūsu piedāvātajiem apmācību produktiem: Fondu ieguldīšanas un pārvaldības uzlabošana