breadcrumb.ecName

Jak do tvorby politiky soudržnosti zapojit občany

  • 16 Feb 2022
Toto je druhý ze tří článků pojednávající o projektech, v rámci kterých se občané angažují při navrhování, monitorování a hodnocení způsobu, jakým jsou v jejich regionu využívány prostředky z fondů soudržnosti EU. Přečtěte si o dalších šesti projektech a zjistěte, jak můžete být mezi prvními, kdo se dozví o dalších krocích GŘ REGIO k podpoře zapojení občanů.
Jak do tvorby politiky soudržnosti zapojit občany

18 projektů v rámci této série bylo zorganizováno pod iniciativou EU a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) s názvem „Zapojení občanů do politiky soudržnosti v zájmu řádné správy věcí veřejných“. Každý z projektů obdržel z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) příspěvek až 25 000 EUR, který byl určen na rozvoj jeho aktivit.  

 

CEC – Soudržnost angažované komunity

Projekty CEC vyzvaly obyvatele (zejména mládež) z malého italského regionu Umbrie k rozvíjení nových nápadů, které se týkají rozšíření zelené infrastruktury a snížení množství produkovaného odpadu. Jednotlivé události a propagační akce probíhaly především na sociálních sítích, které jsou v Itálii hlavním zdrojem zpravodajství a kde také oslovily přes 134 000 lidí.

Veřejnost podávala návrhy prostřednictvím hry „Občané jako tvůrci politik“, která byla v rámci tohoto projektu vytvořena. Čtyři občanské skupiny následně pro veřejné financování vybraly 24 nejlepších návrhů.

Finální nápady na zelenou infrastrukturu pokrývaly vše od vytváření biologicky rozmanitých parků za účelem obnovy měst až po vytvoření přechodů přes cesty pro volně žijící živočichy. Mezi nápadité návrhy v oblasti nakládání s odpady patřil návrh inteligentního monitoringu organického odpadu nebo zřízení obvodu, ve kterém bude zavedeno oběhové hospodářství.

Vedoucí projektu CESAR hodlá pokračovat v zapojování veřejnosti do věcí veřejných – tentokrát v oblasti klimatu jako součást projektu Life Clivut.

 

Evropa bližší svým občanům – Otevřená platforma pro občanské iniciativy

Bulharští občané, jednotlivé podniky a organizace občanské společnosti se rozhodovali, jak využít finanční prostředky EU ke zlepšení situace malých obcí v samosprávném okrese Loveč. Projekt „Evropa bližší svým občanům“ proto pro zmapování problémů, navrhování řešení a sdílení informací o Fondu soudržnosti zřídil tzv. otevřenou platformu Lovechlab.

Online i offline účast občanů nasměrovala rozpočet 500 EUR na jednu aktivitu k místním potřebám. V jedné obci například vznikla zastřešená autobusová zastávka a pavilon pro setkávání, zatímco v jiné obci nová infrastruktura osvobodila historickou památku od zaparkovaných aut.

Pouze šest z 19 občanských návrhů mohlo získat financování z EU. Nicméně nadšení občanů bylo takové, že samospráva města Loveč zafinancovala i zbývajících 13. K této platformě se připojí nová organizace občanské společnosti skládající se z místních obyvatel, aby se tak zachovala současná dynamika v zapojení občanů.

„Když se sjednotíme, dokážeme toho daleko více. Role občanů je nenahraditelná, neboť instituce a politici nezvládnou dělat vše. My víme nejlépe, co je potřeba.“

Desislava, obyvatelka vesnice Kakrina, Bulharsko

 

Posílení generativních přístupů k zajištění rovnosti žen a mužů (ENGAGE)

Rovnost žen a mužů ovlivňuje celou společnost. V rámci projektu ENGAGE občané, skupiny občanské společnosti i tvůrci politik společně navrhli pro italský region Lombardie zásady pro inkluzivnější služby, vzdělávání i přístup k pracovním místům.

Občanky zprostředkovaly speciální verzi veřejných workshopů, tedy sérii setkání, v rámci nichž se vytvářely a následně vybíraly jednotlivé nápady. Prvního workshopu se zúčastnilo 53 osob, druhého 35 osob a více než 500 osob se zapojilo prostřednictvím sociálních médií – všechny tyto různorodé pohledy vedly k doporučením, která zcela změnila dosavadní praxi. Patřil mezi ně například návrh, že státní zaměstnanci by měli více reprezentovat ženy ve společnosti a že ženy by měly mít přístup k celoživotnímu digitálnímu vzdělávání.

Inspirován tímto úspěchem vytvořil region sadu nástrojů, která je k dispozici dalším veřejným orgánům, které tak mohou lépe zahrnout poznatky samotných občanů při vytváření politik týkajících se složitých témat.

 

Estado de la ciudad / Zpráva o stavu města

Dosažení vývoje, který je udržitelný a zároveň bere v potaz lokální potřeby, může být tvrdým oříškem. To byl nicméně cíl projektu Zpráva o stavu města ze španělského města Ferrol.

V rámci projektu byla vytvořena online platforma pro komunitní skupiny, na níž lze na základě informací o předpisech a místních politikách analyzovat existující problémy a navrhovat jejich řešení. Tým 15 až 20 mladých občanů pak identifikoval pět hlavních problémů a uspořádal tzv. City Hack Day, na němž zástupci veřejnosti diskutovali o osvědčených postupech a vyhotovili dokument s doporučeními pro městské orgány.

Tyto návrhy pokrývaly záležitosti jako zřízení pruhů pro cyklisty nebo zasazení se o zelený ekonomický růst. Mediální kampaň přiměla město se jednotlivými nápady zabývat a zakladatel projektu Xeración se je nyní snaží propagovat.

„Projekt Zpráva o stavu města byl pro občany města Ferrol příležitostí, jak nechat zaznít své názory a konstruktivně diskutovat o budoucnosti svého města.“

Fran Sequeiro, prezident organizace Xeración, Španělsko

 

GreenMyWay

Mladí lidé ze severního Portugalska získali nový zdroj, který přispívá k většímu prosazení oběhového hospodářství. Webové stránky projektu GreenMyWay poskytují studentům škol a univerzit informace o udržitelných ekonomických rozhodnutích, oběhovém hospodářství i politice soudržnosti.

Stránky zahrnují vládní, podnikové i občanské iniciativy a nabízejí osvědčené postupy pro dosažení nízkoodpadové ekonomické činnosti. Obsah cílí na to, aby inspiroval mladé lidi k vytváření ekonomických, oběhových, kooperativních a vzájemně prospěšných řešení pro komunity i jednotlivce. 

Projekt také inspiroval výzkum, který může lidem pomoci tyto osvědčené postupy zopakovat, přičemž zakladatel projektu GreenMyWay Cedes vyvíjí poradenskou službu pro místní úřady a společnosti s cílem urychlit přechod na oběhové hospodářství.

„Zasadili jsme do mysli lidí myšlenku a díky ní lidé poznali, co to znamená dělat vědomá rozhodnutí, díky nimž bude jejich každodenní život udržitelnější.“

Pedro Soutinho, vedoucí týmu, Cedes

 

Mládež v akci pro politiku soudržnosti (YACOPO)

Mladí Italové z ostrova Sardinie zjišťovali informace o politice soudržnosti a o tom, jak by šlo ovlivnit lokální rozhodování, které má dopad i na jejich životy.

Projekt YACOPO uskutečnil průzkum mezi 200 mladými lidmi, v rámci nějž se zjišťovalo, proč by se do politiky soudržnosti nezapojili. Poté mladým lidem z nízkopříjmových, izolovaných a řídce osídlených oblastí poskytli školení a informace prostřednictvím sociálních médií, skrze rádio, newslettery, po telefonu i v rámci osobních setkání.

Důležitou součástí bylo učení se navzájem mezi sebou. Fotografické a video soutěže zvýšily povědomí o lokálních projektech financovaných z EU i o všech, kdo z nich profitují, dobrovolníci sdíleli informace a odborníci na workshopech diskutovali o vizích týkajících se výsledků politik EU. A výsledek? Lépe informovaná mládež, která je připravena zúčastňovat se tvorby politik a angažovat se v rámci celé EU.

 

DALŠÍ INFORMACE

CEC – Soudržnost angažované komunity – https://www.cesarweb.com

Evropa bližší svým občanům – Otevřená platforma pro občanské iniciativy – https://www.asori.org/en/projects

Posílení generativních přístupů k zajištění rovnosti žen a mužů (ENGAGE) – https://www.meetcenter.it/it/engage-enhancing-generative-approaches-for-the-gender-equality/

Estado de la ciudad – https://xeracion.org/city-hack-day/

GreenMyWay – https://cedes.pt https://observatorio-circular.pt

Mládež v akci pro politiku soudržnosti (YACOPO) – https://youthinactionforcohesionpolicy.wordpress.com

 

Pomáháme úředníkům veřejné správy zlepšovat jejich dovednosti

Spravování finančních prostředků EU v rámci politiky soudržnosti může být obtížné a často jsou pro lepší a rychlejší práci zapotřebí různá školení a nástroje. Kompetenční centrum pro „budování administrativní kapacity“ v rámci GŘ REGIO nabízí nástroje, školení, podporu a znalosti, které pomáhají úředníkům zlepšit jejich dovednosti v tak specializovaných tématech, jako je státní podpora, zadávání veřejných zakázek a plán k budování kapacity a které zahrnují jak boj proti korupci, tak témata podvodů nebo partnerství s občanskou společností.

Navštivte následující stránku a zjistěte více o všech vzdělávacích možnostech, které nabízíme: Zlepšení investování a řízení finančních prostředků