breadcrumb.ecName

Kaip įtraukti piliečius į sanglaudos politikos veiksmų formavimą

  • 16 Feb 2022
Tai yra antrasis iš trijų straipsnių apie projektus, kuriuos įgyvendinant piliečiai dalyvauja planuojant, stebint ir vertinant, kaip ES sanglaudos lėšos naudojamos jų regione. Susipažinkite su dar šešiais projektais ir sužinokite, kaip galite vieni pirmųjų išgirsti apie tolesnius Regioninės ir miestų politikos generalinio direktorato veiksmus piliečių dalyvavimui didinti.
Kaip įtraukti piliečius į sanglaudos politikos veiksmų formavimą

Aštuoniolika šios serijos projektų buvo įgyvendinti pagal ES ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) iniciatyvą „Sanglaudos politikos valdymo gerinimas įtraukiant piliečius“. Kiekvienam projektui iš Europos regioninės plėtros fondo (ERPF) lėšų buvo skirta iki 25 000 eurų dotacija savo veiklai plėtoti.

 

BDS – bendruomenės dalyvavimo sanglauda

Įgyvendinant BDS projektus mažo Italijos Umbrijos regiono gyventojai, visų pirma jaunimas, buvo kviečiami ieškoti idėjų, kaip plėsti žaliąją infrastruktūrą ir mažinti atliekų kiekį. Renginiai ir akcijos dažniausiai vyko socialiniuose tinkluose – tai yra pagrindinis naujienų šaltinis Italijoje, kuris padėjo pasiekti daugiau nei 134 000 žmonių.

Visuomenė teikė pasiūlymus per žaidimą „Piliečiai – politikos formuotojai“, kuris buvo sukurtas projekto metu. Tada keturios tikslinės piliečių grupės išrinko 24 stipriausius pasiūlymus, kuriems turėtų būti skirtas viešasis finansavimas.

Galutinės žaliosios infrastruktūros idėjos apėmė įvairiausias sritis: nuo biologinės įvairovės gausa pasižyminčių parkų miestams atnaujinti iki laukinių gyvūnų perėjų. Tarp išradingiausių atliekų tvarkymo pasiūlymų buvo išmani organinių atliekų stebėsena ir žiedinės ekonomikos rajonas.

Projekto vadovas CESAR ketina ir toliau skatinti visuomenės įsitraukimą – šį kartą klimato srities projektu „Life Clivut“.

 

„Closer Europe“ – atviroji piliečių iniciatyvų platforma

Bulgarijos piliečiai, įmonės ir pilietinės visuomenės organizacijos (PVO) sprendžia, kaip panaudoti ES lėšas mažoms Lovečo savivaldybės bendruomenėms gerinti. „Closer Europe“ sukūrė atvirąją platformą „Lovechlab“, kuri turėtų padėti nustatyti problemas, kviesti siūlyti sprendimus ir dalytis informacija apie sanglaudos fondus.

Piliečiai, kurie dalyvauja internetu ir neprisijungę, vienai veiklai skyrė 500 eurų biudžetą vietos poreikiams tenkinti. Pavyzdžiui, viename kaime buvo įrengta autobusų stotelė ir susitikimų paviljonas, o kitame – nauja infrastruktūra iš aplink statomų automobilių gniaužtų išlaisvino istorinį paminklą.

Tik šeši iš 19 piliečių pasiūlymų galėjo gauti ES finansavimą. Tačiau entuziazmas buvo toks didelis, kad Lovečo savivaldybė finansavo likusius 13. Prie platformos prisijungs nauja piliečių ir PVO grupė, kuri padės išlaikyti piliečių įsitraukimą.

„Susivieniję galime pasiekti kur kas daugiau. Piliečio vaidmuo yra itin svarbus, nes institucijos ir politikai negali padaryti visko. Mes geriausiai žinome, ko reikia.“

Desislava, Kakrinos kaimo gyventoja, Bulgarija

 

 

Generatyvaus požiūrio į lyčių lygybę stiprinimas – „Enhancing Generative Approaches for Gender Equality“ (ENGAGE)

Lyčių lygybė daro įtaką visai visuomenei. Įgyvendinant projektą ENGAGE, piliečiai, pilietinės visuomenės grupės ir politikos formuotojai bendrai kūrė politikos kryptis, kurios užtikrintų įtraukesnes paslaugas, švietimą ir įsidarbinimo galimybes Italijos Lombardijos regione.

Moterys padėjo įgyvendinti projekto versiją su „planavimo grupėmis“, kurios susitinka generuoti ir atrinkti idėjas. Pirmoje grupėje dalyvavo 53 žmonės, o antroje – 35. Joms per socialinę žiniasklaidą pavyko pasiekti per 500 žmonių, todėl novatoriškos rekomendacijos buvo parengtos atsižvelgiant į skirtingus požiūrius. Tarp rekomendacijų buvo siūlymas užtikrinti, kad viešajame sektoriuje dirbtų daugiau moterų ir kad moterims būtų sudaryta galimybė savo skaitmeninius gebėjimus ugdyti visą gyvenimą.

Savo sėkmės įkvėptas regionas parengė priemonių rinkinį, kuriuo gali naudotis ir kitos viešosios įstaigos, kad sudėtingų sričių politikoje būtų labiau atsižvelgiama į paprastų žmonių nuomonę.

 

„Estado de la ciudad“ arba Miesto būklė

Nėra lengva pasiekti, kad plėtra būtų ir darni, ir atitinkanti vietos poreikius. Tačiau toks buvo Ferolio mieste (Ispanija) įgyvendinamo projekto „Estado de la ciudad“ tikslas.

Projekto metu buvo sukurta internetinė platforma, kurioje bendruomenės grupės galėjo analizuoti problemas ir atsižvelgdamos į taisykles bei vietos politiką siūlyti sprendimus. Tada 15–20 jaunų piliečių komanda nustatė penkias pagrindines problemas ir suorganizavo renginį, kurio metu visuomenės nariai aptarė gerąją patirtį ir parengė rekomendacijas miesto valdžiai.

Pasiūlymai apėmė tokius klausimus kaip dviračių takai ir ekologiškas ekonomikos augimas. Žiniasklaidos kampanija supažindino savivaldybę su idėjomis, kurias projektą inicijavusi įmonė „Xeración“ dabar siekia propaguoti.

„Projektas „Estado de la ciudad“ suteikė galimybę Ferolio gyventojams išsakyti savo nuomonę ir konstruktyviai aptarti miesto ateitį.“

Fran Sequeiro, „Xeración“ pirmininkas, Ispanija

 

„GreenMyWay“

Šiaurės Portugalijos jaunimas turi naują priemonę, galinčią padėti kurti žiedinę ekonomiką. Projekto „GreenMyWay“ svetainėje pateikiama moksleiviams ir studentams skirta informacija apie darnius ekonominius pasirinkimus, žiedinę ekonomiką ir sanglaudos politiką.

Svetainėje pristatomos vyriausybės, verslo ir pilietinės visuomenės iniciatyvos bei mažaatliekių ekonominės veiklos rūšių geriausia patirtis. Turiniu siekiama įkvėpti jaunimą kurti ekonominius, žiedinius, bendradarbiavimu paremtus ir abipusiai naudingus sprendimus bendruomenėms ir pavieniams asmenims. 

Projektas taip pat paskatino mokslinius tyrimus, kurie gali padėti žmonėms pasinaudoti gerąja patirtimi, o „GreenMyWay“ projektą įgyvenanti „Cedes“ kuria vietos valdžios institucijoms ir įmonėms skirtą konsultavimo paslaugą, kad būtų sparčiau pereinama prie žiedinės ekonomikos.

„Žmonių protuose pasėjome sėklą, todėl dabar jie geriau žino, ką reiškia priimti sąmoningus sprendimus, kad kasdienis gyvenimas būtų darnesnis.“

Pedro Soutinho, „Cedes“ komandos vadovas

 

Veiklus jaunimas už sanglaudos politiką – „Youth in Action for Cohesion Policy“ (YACOPO)

Jaunieji italai Sardinijos saloje susipažino su sanglaudos politika ir mokėsi, kaip paveikti vietos sprendimus, kurie turi įtakos jų gyvenimui.

Projekto YACOPO metu buvo apklausta daugiau nei 200 jaunuolių siekiant sužinoti, kodėl jie negali dalyvauti įgyvendinant sanglaudos politiką. Tada pasitelkiant įvairias socialinės žiniasklaidos priemones, taip pat informacijos platinimo priemones, informacinius biuletenius, telefonu ir susitikimuose jaunimui iš skurdžių, izoliuotų ir retai apgyvendintų vietovių buvo organizuojami mokymai ir informavimo veikla.

Savitarpio mokymasis buvo vienas iš esminių komponentų. Nuotraukų ir vaizdo įrašų konkursai didino informuotumą apie ES finansuojamus vietos projektus ir jų naudos gavėjus, savanoriai dalijosi informacija, o ekspertai seminaruose diskutavo apie ES politikos rezultatų vizijas. Koks viso to rezultatas? Geriau informuotas jaunimas, pasirengęs dalyvauti formuojant politiką ir bendradarbiauti su ES.

 

DAUGIAU INFORMACIJOS

BDS – bendruomenės dalyvavimo sanglauda: https://www.cesarweb.com

„Closer Europe“ – atviroji piliečių iniciatyvų platforma: https://www.asori.org/en/projects

„Enhancing Generative Approaches for Gender Equality“ (ENGAGE): https://www.meetcenter.it/it/engage-enhancing-generative-approaches-for-the-gender-equality/

„Estado de la ciudad“: https://xeracion.org/city-hack-day/

„GreenMyWay“: https://cedes.pt, https://observatorio-circular.pt

„Youth in Action for Cohesion Policy“ (YACOPO): https://youthinactionforcohesionpolicy.wordpress.com

 

Pagalba viešojo administravimo institucijoms tobulinti savo įgūdžius

ES sanglaudos politikai skirtas lėšas valdyti nėra lengva, todėl dažnai reikia mokymų ir priemonių, kad būtų dirbama geriau ir greičiau. Regioninės ir miestų politikos generalinio direktorato „administracinių gebėjimų stiprinimo“ kompetencijų centras siūlo priemones, mokymus, paramą ir žinias, kad valstybės tarnautojai galėtų tobulinti savo įgūdžius specializuotose srityse, tokiose kaip valstybės pagalba, viešieji pirkimai ir gebėjimų stiprinimo gairės, ir platesnėse srityse, kaip antai kova su korupcija, sukčiavimas ir pilietinės visuomenės partnerystė.

Apsilankykite šiame puslapyje ir sužinokite daugiau apie visas mūsų siūlomas mokymosi galimybes: „Lėšų investavimo ir valdymo gerinimas“