breadcrumb.ecName

Komisijos pasiūlymas stiprinti bendrąją rinką šalinant teisines ir administracines kliūtis Europos pasienio regionuose

  • 12 December 2023
Komisijos pasiūlymas stiprinti bendrąją rinką šalinant teisines ir administracines kliūtis Europos pasienio regionuose

Šiandien Komisija priėmė iš dalies pakeistą pasiūlymą dėl Reglamento dėl palankesnių sąlygų tarpvalstybiniams sprendimams sudarymo, kad padėtų valstybėms narėms pašalinti kliūtis, darančias poveikį 150 mln. Europos piliečių, gyvenančių Europos pasienio regionuose, kasdieniam gyvenimui.

Kliūtys, su kuriomis šiuose regionuose susiduria piliečiai, įmonės ir viešojo administravimo institucijos, apima skirtingus techninius standartus arba nacionalines administracines ir teisines nuostatas, kuriais neatsižvelgiama į tarpvalstybinį aspektą. Šios kliūtys gali turėti įtakos infrastruktūros plėtrai ir tarpvalstybinių viešųjų paslaugų teikimui. Tokio pobūdžio kliūtys trukdo pasienio bendruomenių gyvenimui, pavyzdžiui, dėl to, kad varžomos galimybės naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis (įskaitant skubią sveikatos priežiūrą) ir ribojamos bendruomenių galimybės koordinuoti reagavimo į nelaimes pastangas ir bendradarbiauti įgyvendinant bendrus infrastruktūros projektus.

Pašalinus šias kliūtis būtų gerokai pagerintas ES bendrosios rinkos veikimas. Komisijos finansuoto tyrimo duomenimis, pašalinus 20 proc. dabartinių teisinių ir administracinių kliūčių, pasienio regionuose BVP padidėtų 2 proc. ir būtų sukurta daugiau kaip milijonas darbo vietų.

Reglamento praktinė reikšmė

Komisija siūlo valstybėms narėms įsteigti tarpvalstybinio koordinavimo punktus (TKP) – naujas tarnybas, vertinsiančias pasienio regionų suinteresuotųjų subjektų pranešimus apie galimas kliūtis ir padėsiančias palaikyti ryšius tarp jų ir nacionalinės valdžios institucijų. Reglamentu užtikrinama, kad įvertinus kiekvieną suinteresuotųjų subjektų pranešimą, jiems būtų pateikiamas atsakymas, kuriame būtų paaiškinama, kas bus daroma.

Jei kliūtis iš tikrųjų egzistuoja ir nėra dvišalio ar tarptautinio bendradarbiavimo susitarimo, kuris galėtų padėti išspręsti atitinkamą problemą, valstybės narės gali taikyti tarpvalstybinio bendradarbiavimo palengvinimo priemonę – savanorišką standartinę procedūrą, skirtą administracinėms ir teisinėms kliūtims pasienio regionuose šalinti. Į kiekvieną pranešimą turės būti atsakoma, tačiau sprendimas, ar kliūtį šalinti, išliks kompetentingų nacionalinių institucijų prerogatyva.

Reglamentu taip pat siūloma kartu su Komisija sukurti TKP tinklą – forumą, kuriame būtų dalijamasi geriausios praktikos pavyzdžiais ir žiniomis.

Pagrindiniai faktai

2018 m. gegužės mėn. Komisija pasiūlė reglamentą dėl mechanizmo teisinėms ir administracinėms kliūtims tarpvalstybiniu mastu šalinti (Pasiūlymas dėl Europos tarpvalstybinio mechanizmo). Tačiau Parlamentas ir Taryba dėl šio pasiūlymo nesusitarė. 2023 m. rugsėjo mėn. Parlamentas savo iniciatyva priėmė teisėkūros rezoliuciją, kurioje pateikė rekomendacijų Komisijai, kaip išeiti iš aklavietės dėl Pasiūlymo dėl Europos tarpvalstybinio mechanizmo. Naujuoju Reglamentu dėl palankesnių sąlygų tarpvalstybiniams sprendimams sudarymo Komisija iš dalies keičia savo 2018 m. pasiūlymą, tinkamai atsižvelgdama į abiejų teisėkūros institucijų iškeltus susirūpinimą keliančius klausimus ir rekomendacijas, kartu toliau daugiausia dėmesio teikdama pasienio bendruomenėms trukdančių kliūčių šalinimui. Dabar dėl Komisijos pasiūlymo derėsis Parlamentas ir Taryba.

Pasiūlymu papildomos kelios Komisijos iniciatyvos, kuriomis siekiama remti pasienio regionus, pavyzdžiui, iniciatyva „b-solutions“, 2018 m. pradėta siekiant teikti teisinę paramą valdžios institucijoms, kad jos galėtų nustatyti pagrindines teisinių ir administracinių kliūčių priežastis ir ieškoti galimų sprendimų. Išnagrinėjus daugiau kaip 150 nustatytų atvejų nustatyta, kad daugiau nei trečdalį jų padėtų išspręsti europinė teisinė priemonė (tokia ir siūloma šiandien).  

2021 m. Komisija taip pat paskelbė ataskaitą „ES pasienio regionai. Gyvosios Europos integracijos laboratorijos“, kurioje parodytas teigiamas tarpvalstybinių kliūčių šalinimo poveikis tiek pasienio regionams, tiek visai Sąjungai. Ataskaitoje taip pat apžvelgta tam tikra patirtis, įgyta per COVID-19 pandemiją, ir dėl nustatytų apribojimų atsiradusios tarpvalstybinės kliūtys.

Šiandien Europos Komisija žengia dar vieną žingsnį, kad pašalintų daugiau ilgalaikių kliūčių ES bendrajai rinkai. Daugelis pasienio regionų vis dar susiduria su teisinėmis ir administracinėmis kliūtimis, kurios ne tik stabdo verslo veiklą ir riboja ekonominės veiklos rezultatus, bet ir trukdo vykdyti pagalbos veiksmus tarpvalstybiniu mastu, pavyzdžiui, kovoti su miškų gaisrais ir teikti skubią medicininę pagalbą. Minėtu pasiūlymu siekiama skatinti sklandų žmonių, valdžios institucijų ir įmonių bendradarbiavimą šiuose gyvybiškai svarbiuose regionuose, taip pat išnaudoti regionų potencialą skatinti didesnį augimą ir gerovę, kad būtų toliau stiprinama bendroji rinka.

Už žmonėms tarnaujančią ekonomiką atsakingas vykdomasis pirmininko pavaduotojas Valdis Dombrovskis - 12/12/2023

Net praėjus 30 metų nuo bendrosios rinkos sukūrimo vis dar kyla daug kliūčių, trukdančių pasienio regionams naudotis visais ES integracijos pranašumais. Pasiūlyme sudaryti palankesnes sąlygas tarpvalstybiniams sprendimams nacionalinėms valdžios institucijoms siūlome lanksčią ir paprastą šių kliūčių šalinimo priemonę. Trečdalis ES gyventojų gyvena pasienio regionuose. Šiandienos pasiūlymas suteikia galimybę apčiuopiamai pagerinti jų kasdienį gyvenimą.

Už sanglaudą ir reformas atsakinga Komisijos narė Elisa Ferreira - 12/12/2023

Daugiau informacijos