breadcrumb.ecName

Предложение на Комисията за укрепване на единния пазар чрез преодоляване на правните и административните пречки в трансграничните региони на Европа

  • 12 December 2023
Предложение на Комисията за укрепване на единния пазар чрез преодоляване на правните и административните пречки в трансграничните региони на Европа

Днес Комисията прие изменено предложение за Регламент за улесняване на трансграничните решения, за да подпомогне държавите членки при преодоляването на пречките, които оказват въздействие върху живота на 150-те милиона европейски граждани в трансграничните региони на Европа.

Пречките, пред които са изправени гражданите, предприятията и публичните администрации в тези региони, включват различни технически стандарти или национални административни и правни разпоредби, които не отчитат трансграничното измерение. Тези пречки може да окажат влияние върху развитието на инфраструктурата и върху трансграничното предоставяне на обществени услуги. Пречки от такъв характер затрудняват живота в трансграничните общности, например като намаляват достъпа до здравни услуги (включително спешна помощ) и като ограничават способността им да координират усилията си, наред с други, за реагиране при бедствия и да си сътрудничат по съвместни инфраструктурни проекти.

Преодоляването на тези пречки би подобрило значително функционирането на единния пазар на ЕС. Според проучване, финансирано от Комисията, премахването на 20 % от настоящите правни и административни пречки би довело до увеличаване на БВП с 2 % в трансграничните региони и би създало над един милион работни места.

Какво значение има регламентът на практика

Комисията предлага на държавите членки да създадат звена за трансгранична координация (ЗТГК) — нови служби, които ще правят оценка на заявления, подадени от заинтересованите страни в граничните региони относно потенциални пречки, и ще действат като връзка между тях и националните органи. С регламента се гарантира, че след като бъде направена оценка на всяко отделно искане, заинтересованите страни ще получат отговор относно начина, по който то ще бъде разгледано.

Ако действително съществува пречка и ако няма сключено двустранно или международно споразумение за сътрудничество, което би могло да се използва за изпълнението на дадено решение, държавите членки ще имат избор да приложат инструмента за трансгранично улесняване — незадължителен стандартен механизъм за преодоляване на административни и правни пречки в трансграничните региони. Всяко искане трябва да получи отговор, но окончателното решение за премахването или не на пречката остава прерогатив на компетентните национални органи.

В регламента се предлага също така да се създаде мрежа от звена за трансгранична координация с участието на Комисията, за да се създаде форум за обмен на най-добри практики и споделяне на знания.

Контекст

През май 2018 г. Комисията предложи регламент относно механизъм за преодоляване на правните и административните пречки в трансграничен контекст (предложението за европейски трансграничен механизъм (ЕТМ)). Парламентът и Съветът обаче не постигнаха споразумение по него. През септември 2023 г. Парламентът прие законодателна резолюция по собствена инициатива, съдържаща препоръки към Комисията с цел преодоляване на застоя по предложението за ЕТМ. Чрез новия регламент за улесняване на трансграничните решения Комисията изменя предложението си от 2018 г., като надлежно взема предвид опасенията и препоръките на двата съзаконодателни органа и същевременно запазва първоначалния си акцент върху преодоляването на пречките, които затрудняват живота в трансграничните общности. По предложението на Комисията ще се водят преговори между Парламента и Съвета.

Предложението допълва редица инициативи на Комисията в подкрепа на граничните региони, като например b-solutions, стартирана през 2018 г. с цел предоставянето на правна подкрепа на публични органи за установяването на първопричините за правни и административни пречки и за проучването на възможни решения. Познанията, придобити при разглеждането на над 150 установени случая, показаха, че наличието на европейски правен инструмент, като предложеният днес, би спомогнало за решаването на повече от една трета от случаите.  

През 2021 г. Комисията публикува и доклад относно Граничните региони на ЕС — живи лаборатории за европейската интеграция, в който се доказват положителните ефекти — както за граничните региони, така и за Съюза като цяло — от преодоляването на трансграничните пречки. В доклада са разгледани и някои от поуките след пандемията от COVID-19 и трансграничните пречки, възникнали поради наложените ограничения.

Днес Европейската комисия предприема още една стъпка за премахване на още дългогодишни пречки, пред който е изправен единният пазар на ЕС. Многобройните ни трансгранични региони все още са изправени пред правни и административни пречки, които не само възпрепятстват стопанската дейност и икономическите постижения, но също затрудняват трансграничните усилия за оказване на помощ, като например за борба с горските пожари и за предоставяне на спешна медицинска помощ. Нашето предложение има за цел да насърчи безпрепятственото сътрудничество между хората, публичните органи и предприятията в тези жизненоважни региони, както и да отключи техния потенциал за стимулиране на по-голям растеж и просперитет с цел по-нататъшното укрепване на единния пазар.

Валдис Домбровскис, изпълнителен заместник-председател по въпросите на икономиката в интерес на хората - 12/12/2023

Дори 30 години след създаването на единния пазар все още съществуват редица пречки, които не позволяват на граничните региони да се възползват в пълна степен от интеграцията в ЕС. С предложението за улесняване на трансграничните решения предлагаме на националните органи гъвкав и опростен инструмент за премахването на тези пречки. Гражданите, живеещи в гранични региони, представляват една трета от населението на ЕС и с днешното предложение се разкрива възможност за реално подобряване на тяхното ежедневие.

Елиза Ферейра, комисар по въпросите на сближаването и реформите - 12/12/2023

Повече информация