breadcrumb.ecName

Komisjoni ettepanek, mille eesmärk on tugevdada ühtset turgu, kõrvaldades õiguslikud ja halduslikud takistused Euroopa piirialadel

  • 12 December 2023
Komisjoni ettepanek, mille eesmärk on tugevdada ühtset turgu, kõrvaldades õiguslikud ja halduslikud takistused Euroopa piirialadel

Komisjon võttis täna vastu muudetud ettepaneku piiriüleste lahenduste hõlbustamist käsitleva määruse kohta. Ettepaneku eesmärk on aidata liikmesriikidel kõrvaldada takistused, mis mõjutavad nende 150 miljoni Euroopa kodaniku igapäevaelu, kelle kodu asub mõnel piirialal.

Takistused, millega kodanikud, ettevõtjad ja haldusasutused piirialadel kokku puutuvad, hõlmavad muu hulgas mitmesuguseid tehnilisi standardeid või riiklikke haldus- ja õigusnorme, mille puhul ei ole arvestatud piiriülest mõõdet. Kõik see võib mõjutada taristu väljaarendamist ja piiriüleste avalike teenuste osutamist. Sedalaadi takistused pärsivad piiriüleste kogukondade elu – piirates näiteks juurdepääsu tervishoiuteenustele (sealhulgas hädaabiteenustele) ning vähendades nende suutlikkust koordineerida reageerimist katastroofidele ja teha koostööd muu hulgas ühiste taristuprojektide rakendamisel.

Nende takistuste kõrvaldamine parandaks märkimisväärselt ELi ühtse turu toimimist. Komisjoni rahastatud uuringus prognoositakse, et praeguste õiguslike ja haldustakistuste vähendamine 20 % võrra suurendaks piiriüleste piirkondade SKPd 2 % võrra ja aitaks seal luua rohkem kui miljon töökohta.

Mida uus määrus praktikas tähendab?

Komisjon teeb ettepaneku, et liikmesriigid looksid piiriülesed koordineerimiskeskused – uued talitused, mis hindavad piiriüleste sidusrühmade koostatud toimikuid võimalike takistuste kohta ning on ühendavaks lüliks riiklike ametiasutuste ja sidusrühmade vahel. Määrusega tagatakse, et sidusrühmad saavad pärast iga toimiku hindamist vastuse, milles selgitatakse, kuidas probleem on kavas lahendada.

Kui takistus on tegelikult olemas, kuid puudub kahepoolne või rahvusvaheline koostööleping, mille alusel lahendust saaks rakendada, võivad liikmesriigid kohaldada piiriülese lihtsustamise vahendit – vabatahtlikku standardmenetlust haldus- ja õiguslike takistuste kõrvaldamiseks piiriülestes piirkondades. Ehkki igale taotlusele tuleb vastata, jääb otsuse tegemine selle kohta, kas asjaomane takistus kõrvaldada või mitte, riiklike pädevate asutuste ülesandeks.

Määrus sisaldab muu hulgas ettepanekut luua koostöös komisjoniga piiriüleste kontaktpunktide võrgustik, millest saaks foorum parimate tavade vahetamiseks ja teadmiste jagamiseks.

Taustteave

2018. aasta mais tegi komisjon ettepaneku võtta vastu määrus, mis käsitleb mehhanismi õiguslike ja haldustakistuste kõrvaldamiseks piiriüleses kontekstis (ettepanek õiguslike ja haldustakistuste kõrvaldamise mehhanismi kohta). Parlament ja nõukogu ettepaneku osas aga kokkuleppele ei jõudnud. 2023. aasta septembris võttis parlament vastu omaalgatusliku seadusandliku resolutsiooni, milles komisjonile anti soovitusi Euroopa piiriülese mehhanismi ettepanekuga seotud ummikseisu lahendamiseks. Piiriüleste lahenduste hõlbustamist käsitleva uue määrusega on komisjon oma 2018. aasta ettepanekut muutunud, et võtta nõuetekohaselt arvesse kahe kaasseadusandja väljendatud muresid ja soovitusi, säilitades samal ajal esialgse rõhuasetuse piiriüleste kogukondade elu pärssivate takistuste kõrvaldamisele. Komisjoni ettepanekut hakkavad nüüd arutama parlament ja nõukogu.

Ettepanekuga täiendatakse mitut komisjoni algatust piirialade toetamiseks, näiteks 2018. aastal käivitatud nn b-lahendused, et pakkuda riigiasutustele õigusabi õiguslike ja haldustakistuste algpõhjuste kindlakstegemiseks ning võimalike lahenduste leidmiseks. Enam kui 150 kindlakstehtud juhtumist saadud teadmised näitasid, et selline Euroopa tasandi õiguslik vahend, mis praegu välja pakuti, aitaks lahendada rohkem kui kolmandiku juhtumitest.  

2021. aastal avaldas komisjon ka aruande „ELi piirialad – Euroopa integratsiooni eluslaborid“, mis näitab piiriüleste takistuste kõrvaldamise positiivset mõju nii piirialadele kui ka liidule tervikuna. Aruandes analüüsiti ka mõningaid COVID-19 pandeemiast saadud õppetunde ja kehtestatud piirangutest tingitud piiriüleseid takistusi.

Täna astub Euroopa Komisjon veel ühe sammu pikaajaliste tõkete kõrvaldamiseks ELi ühtsel turul. Meie piirialade arvukas elanikkond seisab ikka veel silmitsi õiguslike ja haldustakistustega, mis pärsivad äritegevust ja majandustulemusi ning takistavad piiriüleste hädaabimeetmete võtmist näiteks metsa- ja maastikupõlengute korral ning erakorralise arstiabi andmisel. Meie ettepaneku eesmärk on edendada sujuvat koostööd inimeste, avaliku sektori asutuste ja ettevõtjate vahel nendes elutähtsates piirkondades ning suurendada piirialade seni kasutamata potentsiaali, et suurendada majanduskasvu ja jõukust ning veelgi tugevdada ühtset turgu.

Inimeste hüvanguks toimiva majanduse valdkonna juhtiv asepresident Valdis Dombrovskis - 12/12/2023

Ehkki ühtse turu loomisest on möödunud 30 aastat, esineb ikka veel mitmesuguseid takistusi, mis ei võimalda piirialade elanikel ELi integratsioonist täit kasu saada. Piiriüleste lahenduste hõlbustamist käsitleva ettepanekuga anname liikmesriikidele paindliku ja lihtsa vahendi nende takistuste kõrvaldamiseks. Rohkem kui üks kolmandik ELi rahvastikust elab piirialadel ja tänase ettepanekuga luuakse konkreetne võimalus nende igapäevaelu paremaks muuta.

Ühtekuuluvuspoliitika ja reformide volinik Elisa Ferreira - 12/12/2023

Lisateave