breadcrumb.ecName

Prijedlog Komisije za jačanje jedinstvenog tržišta uklanjanjem pravnih i administrativnih prepreka u europskim prekograničnim regijama

  • 12 December 2023
Prijedlog Komisije za jačanje jedinstvenog tržišta uklanjanjem pravnih i administrativnih prepreka u europskim prekograničnim regijama

Komisija je danas donijela izmijenjeni prijedlog Uredbe o olakšavanju prekograničnih rješenja kako bi državama članicama pomogla da uklone prepreke koje utječu na svakodnevni život 150 milijuna građana koji žive u europskim prekograničnim regijama.

Prepreke s kojima se građani, poduzeća i javne uprave suočavaju u tim regijama uključuju razlike u tehničkim normama i nacionalne administrativne i pravne odredbe u kojima se prekogranična dimenzija ne uzima u obzir. Te prepreke mogu utjecati na razvoj infrastrukture i funkcioniranje prekograničnih javnih usluga. Ometaju i živote prekograničnih zajednica, primjerice tako što, među ostalim, ograničavaju pristup zdravstvenoj zaštiti (uključujući hitnu pomoć), kapacitete za koordinaciju odgovora na katastrofe i suradnju na zajedničkim infrastrukturnim projektima.

Uklanjanjem tih prepreka znatno bi se poboljšalo funkcioniranje jedinstvenog tržišta EU-a. studiji koju je financirala Komisija procijenjeno je da bi uklanjanje 20 % trenutačnih pravnih i administrativnih prepreka rezultiralo povećanjem BDP-a u prekograničnim regijama za 2 % i otvaranjem više od milijun radnih mjesta.

Što Uredba znači u praksi

Komisija predlaže da države članice uspostave prekogranične koordinacijske točke, novu službu koja će ocjenjivati zahtjeve koje podnesu dionici iz pograničnih područja i djelovati kao veza između njih i nacionalnih tijela. Uredbom se osigurava da nakon ocjene svakog zahtjeva dionici dobiju odgovor i objašnjenje kako će se s njim postupati.

Ako prepreka uistinu postoji, a nema bilateralnog ili međunarodnog sporazuma o suradnji koji bi se mogao upotrijebiti za provedbu rješenja, države članice mogu primijeniti alat za olakšavanje prekograničnih rješenja, dobrovoljni standardni postupak osmišljen za uklanjanje administrativnih i pravnih prepreka u prekograničnim regijama. Iako se na svaki zahtjev mora odgovoriti, odluka o tome hoće li ukloniti prepreku i dalje je prepuštena nadležnim nacionalnim tijelima.

Uredbom se predlaže i stvaranje mreže prekograničnih koordinacijskih točaka, koja će zajedno s Komisijom činiti forum za razmjenu najboljih praksi i znanja.

Kontekst

Komisija je u svibnju 2018. predložila uredbu o mehanizmu za uklanjanje pravnih i administrativnih prepreka u prekograničnom kontekstu (prijedlog o europskom prekograničnom mehanizmu). Međutim, Parlament i Vijeće nisu postigli dogovor o njemu. U rujnu 2023. Parlament je donio zakonodavnu rezoluciju o vlastitoj inicijativi s preporukama Komisiji kako bi se prevladao zastoj u vezi s prijedlogom o europskom prekograničnom mehanizmu. Novom Uredbom o olakšavanju prekograničnih rješenja Komisija mijenja svoj prijedlog iz 2018. s obzirom na zadrške i preporuke dvaju suzakonodavaca, ali zadržava početnu usmjerenost prijedloga na uklanjanje prepreka koje otežavaju živote prekograničnih zajednica. Europski parlament i Vijeće sada će pregovarati o prijedlogu Komisije.

Prijedlogom se dopunjuje niz inicijativa Komisije za potporu pograničnim regijama, kao što je inicijativa „b-solutions”, pokrenuta 2018. kako bi se javnim tijelima pružila pravna potpora u utvrđivanju temeljnih uzroka pravnih i administrativnih prepreka i istraživanju mogućih rješenja. Iskustvo stečeno na primjeru više od 150 utvrđenih prepreka pokazalo je da bi europski pravni instrument poput ovog koji se danas predlaže pomogao u rješavanju više od trećine predmeta.  

Komisija je 2021. objavila i izvješće naslovljeno „Pogranične regije EU-a – Živući laboratoriji europske integracije”, u kojem su opisani pozitivni učinci uklanjanja prekograničnih prepreka na pogranične regije i Uniju u cjelini. U njemu se navode i neka iskustva stečena tijekom pandemije bolesti COVID-19 i prekogranične prepreke koje su se pojavile zbog uvedenih ograničenja.

Europska komisija danas poduzima još jedan korak kako bi uklonila veći broj dugogodišnjih prepreka jedinstvenom tržištu EU-a. Mnoge prekogranične regije i dalje se suočavaju s pravnim i administrativnim preprekama koje ne samo da usporavaju poslovanje i gospodarske rezultate, već i ometaju prekogranično pružanje pomoći, npr. u borbi protiv šumskih požara i hitnoj medicinskoj pomoći. Cilj je našeg prijedloga promicati neometanu suradnju među građanima, javnim tijelima i poduzećima u tim važnim regijama te iskoristiti njihov potencijal kako bi se ostvario dodatni rast i postiglo blagostanje i tako dodatno ojačalo jedinstveno tržište.

Izvršni potpredsjednik Komisije Valdis Dombrovskis, nadležan za gospodarstvo u interesu građana - 12/12/2023

Iako je prošlo već 30 godina od uspostave jedinstvenog tržišta, još uvijek postoje brojne prepreke koje pograničnim regijama otežavaju iskorištavanje svih prednosti europske integracije. Prijedlogom za olakšavanje prekograničnih rješenja nastojimo nacionalnim tijelima pružiti fleksibilan i neobvezan instrument za uklanjanje tih prepreka. Trećina stanovništva EU-a živi u pograničnim regijama i današnjim bi se prijedlogom mogla ostvariti konkretna poboljšanja u njihovu svakodnevnom životu.

Elisa Ferreira, povjerenica za koheziju i reforme - 12/12/2023

Više informacija