Evropski teden regij in mest poudarja vlogo kohezijske politike pri podpiranju regij, da lažje obvladujejo posledice ruske vojne proti Ukrajini

  • 09 October 2023
Evropski teden regij in mest poudarja vlogo kohezijske politike pri podpiranju regij, da lažje obvladujejo posledice ruske vojne proti Ukrajini

Komisarka za kohezijo in reforme Elisa Ferreira in predsednik Odbora regij Vasco Alves Cordeiro sta danes na tiskovni konferenci ob otvoritvi 21. evropskega tedna regij in mest poudarila ključno vlogo kohezijske politike pri blaženju posledic energetske krize in zagotavljanju pomoči ljudem, ki bežijo pred rusko vojno agresijo proti Ukrajini, ter ljudem in regijam, ki jih sprejemajo.

Zahvaljujoč pobudi za podporo cenovno dostopni energiji (SAFE) lahko države članice zdaj podpirajo mala in srednja podjetja ter ranljiva gospodinjstva pri spopadanju z rastočimi cenami energije. V ta namen je bilo že načrtovanih in preusmerjenih več kot 725 milijonov evrov sredstev kohezijske politike. Glede na to, da se načrti v drugih državah članicah še uresničujejo, bi lahko skupna vrednost ukrepov SAFE znašala do 4 milijarde evrov.

S svežnji v okviru kohezijskega ukrepa za begunce v Evropi (CARE) v višini do 17 milijard evrov so države članice doslej približno 1,3 milijarde evrov preusmerile v nastanitev, zdravstveno varstvo, stanovanja, zaposlovanje, šolanje ter zdravstveno, socialno in psihološko podporo beguncem. Fleksibilnost, ki jo nudi CARE, se bo nadaljevala tudi v programskem obdobju 2021–2027, vključno s predplačili v višini 5 % za večjo likvidnost in 100-odstotnim sofinanciranjem ukrepov s strani EU, kar bo olajšalo vključevanje državljanov tretjih držav do 30. junija 2024. Najmanj 30 % izdatkov, za katere je mogoče uporabiti te ukrepe, je treba nameniti dejavnostim, ki jih razvijejo lokalni organi in organizacije civilne družbe.

Primeri solidarnosti EU z Ukrajino

  • Na Poljskem sta Evropski sklad za regionalni razvoj (ESRR) in kohezijski ukrep za begunce v Evropi (CARE) podprla vzpostavitev desetih ločenih stanovanjskih enot v mestu Zamość blizu poljsko-ukrajinske meje. Stanovanjska stavba je bila posebej prilagojena potrebam ljudi, ki po ruski agresiji bežijo iz Ukrajine (zlasti žensk z otroki).
  • V Nemčiji je bilo 15 milijonov evrov iz ESRR in Evropskega socialnega sklada (ESS) porabljenih za programe podpore beguncem v zvezni deželi Spodnja Saška. V okviru projekta CARE so se financirali tečaji nemškega jezika za begunce, ki so jim pomagali pri vključevanju v družbo in pri pripravi na usposabljanje, študij ali delo.

Primeri podpore EU malim in srednjim podjetjem ter ranljivim gospodinjstvom zaradi visokih cen energije

  • Slovaška je že uporabila sredstva kohezijske politike v višini več kot 650 milijonov evrov, da bi dopolnila svoj nacionalni program podpore za energijo, ki ranljivim gospodinjstvom pomaga pri plačevanju računov za energijo. Vidiki programa kompenzirajo rastoče cene plina in stroške ogrevanja za gospodinjstva ter vključujejo posebno nadomestilo za cene energije za male odjemalce električne energije in plina.
  • Bolgarija je že dodelila 24,3 milijona evrov sredstev kohezijske politike za ukrepe SAFE za podporo ranljivim gospodinjstvom.
  • Romunija je preusmerila sredstva iz ESS v višini več kot 50 milijonov evrov za podporo gospodinjstvom pri plačevanju računov za energijo.

Tudi državljanke in državljani menijo, da imajo projekti, ki jih financira EU, pozitiven učinek

Rezultati nove raziskave Eurobarometer, ki jih je Komisija objavila danes, kažejo, da 39 % anketirancev na splošno pozna projekte, ki jih financira EU, kar je 5 odstotnih točk več kot pred 12 leti. Med anketiranci, ki poznajo projekte, ki jih financira EU, jih 79 % meni, da ti projekti pozitivno vplivajo na regije.

Ozadje

Kohezijska politika je glavna naložbena politika EU, ki predstavlja približno tretjino proračuna EU (večletni finančni okvir). Cilj te politike je zmanjšati ekonomske, socialne in teritorialne razlike v EU.

Med pandemijo COVID-19 je naložbena pobuda v odziv na koronavirus (CRII) državam članicam omogočila, da so neporabljena sredstva za obdobje 2014–2020 preusmerile v odhodke za nujne ukrepe, ki so vključevali sheme začasnega dela, digitalno opremo za pouk prek spleta, maske in drugo zaščitno opremo, ventilatorje ter celo cepiva. S temi ukrepi je bilo preusmerjenih več kot 24 milijard evrov.

Svežnji CARE v višini do 17 milijard evrov so državam in regijam pomagali razbremeniti nacionalne proračune z načrtovanjem in preusmerjanjem sredstev kohezijske politike iz programskega obdobja 2014–2020 v podporo beguncem ter ljudem in regijam, ki jih sprejemajo. Fleksibilnost, ki jo nudi CARE, se bo nadaljevala tudi v programskem obdobju 2021–2027, vključno s predplačili v višini 5 % za večjo likvidnost in 100-odstotnim sofinanciranjem ukrepov s strani EU, kar bo olajšalo vključevanje državljanov tretjih držav do 30. junija 2024. Najmanj 30 % izdatkov, za katere je mogoče uporabiti te ukrepe, je treba nameniti dejavnostim, ki jih razvijejo lokalni organi in organizacije civilne družbe.

Pobuda SAFE omogoča nadaljnjo preusmeritev neporabljenih sredstev v podporo malim in srednjim podjetjem ter ranljivim gospodinjstvom, zlasti tistim, ki so jih prizadele visoke cene energije, ter financiranje shem skrajšanega delovnega časa, da bi se ohranila delovna mesta. Države članice lahko porabijo do 10 % svojih dodeljenih sredstev v okviru kohezijske politike za soočanje z močnim zvišanjem cen energije.

Od 9. do 12. oktobra bo v Bruslju potekal 21. evropski teden regij in mest. Dogodka se bo na kraju samem udeležilo več kot 7 000 udeleženk in udeležencev. Organiziranih bo več kot 300 srečanj s prek 1 000 govorniki iz vse EU in zunaj nje. Teme letošnjega evropskega tedna regij in mest so odpravljanje ovir za čezmejno sodelovanje, lokalni energetski prehodi za varnost in trajnostnost, spodbujanje socialnih inovacij, regije v postindustrijskem prehodu, ohranjanje talentov za regionalno rast ter majhna in srednje velika mestna središča kot spodbujevalci rasti.

Po hitri in prvi takšni prilagoditvi pravil financiranja za podporo državam članicam in regijam med pandemijo COVID-19 je bila kohezijska politika znova v ospredju odziva Evrope na nedavne krize. Že od prvega dne podpira ljudi, ki bežijo pred vojno v Ukrajini, poleg tega pa ranljivim gospodinjstvom ter malim in srednjim podjetjem v okviru pobude SAFE pomaga plačevati račune za energijo. Gre za jasen izraz solidarnosti v središču kohezijske politike in konkreten dokaz njene zavezanosti, da nobena oseba in nobena regija ne bo zapostavljena.

Komisarka za kohezijo in reforme Elisa Ferreira - 09/10/2023

Od posledic ruske vojne proti Ukrajini do vse večjih naravnih nesreč zaradi podnebnih sprememb, od energetske krize do socialnih neenakosti – vse te krize obvladujejo predstavniki na lokalni in regionalni ravni. Kot je razvidno iz našega poročila o stanju v regijah in mestih, se je bistveno izogniti ustvarjanju novih neenakosti v okviru strukturnih sprememb in se pripraviti na prihodnost. Za odpravo teritorialnega razkoraka, upravljanje digitalnega in zelenega prehoda na terenu ter podporo ljudem v vseh delih Evrope potrebujemo okrepljeno kohezijsko politiko.

Vasco Alves Cordeiro, President of the European Committee of the Regions - 09/10/2023

Več informacij