breadcrumb.ecName

Megnyílt a Régiók és Városok 21. Európai Hete – középpontban a kohéziós politika és az Ukrajna elleni orosz háború hatásaival küzdő régiók kohéziós politikai támogatása

  • 09 October 2023
Megnyílt a Régiók és Városok 21. Európai Hete – középpontban a kohéziós politika és az Ukrajna elleni orosz háború hatásaival küzdő régiók kohéziós politikai támogatása

A mai napon a Régiók és Városok 21. Európai Hetét megnyitó sajtókonferencián Elisa Ferreira, a kohézióért és a reformokért felelős biztos és Vasco Alves Cordeiro, a Régiók Bizottságának elnöke együtt hangsúlyozta, hogy a kohéziós politika kulcsfontosságú szerepet játszott az energiaválság hatásainak enyhítésében és az Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborúja elől menekülők, valamint az őket befogadó emberek és régiók támogatásában.

megfizethető energiát támogató (SAFE) kezdeményezésnek köszönhetően a tagállamok jelenleg segítséget nyújthatnak a kis- és középvállalkozásoknak (kkv-k) és kiszolgáltatott helyzetben lévő háztartásoknak az emelkedő energiaárak kezelésében. E célra a kohéziós politikai alapokból már több mint 725 millió euró programozására és átprogramozására került sor. A más tagállamokban még folyamatban lévő tervek megvalósulása esetén a SAFE-intézkedések összértéke elérheti a 4 milliárd eurót.

Az Európában lévő menekültekre irányuló kohéziós fellépés (CARE) csomagjain keresztül, amelyek 17 milliárd euró erejéig biztosítanak forrásokat, a tagállamok eddig mintegy 1,3 milliárd eurót programoztak át a menekültek elszállásolására, egészségügyi ellátására, lakhatására, foglalkoztatására, iskoláztatására, valamint orvosi, szociális és pszichológiai támogatására. A 2021–2027-es programozási időszakban folytatódik a CARE által kínált rugalmassági mechanizmusok alkalmazása, ideértve a nagyobb likviditás biztosítását szolgáló, 5%-os mértékű előlegfizetést és az intézkedések 100%-os uniós társfinanszírozását, ami megkönnyíti a harmadik országbeli állampolgárok integrációját a 2024. június 30-ig tartó időszakban. Az ezen intézkedések révén támogatott kiadások legalább 30%-át a helyi hatóságok és a civil társadalmi szervezetek által kidolgozott műveletekre kell fordítani.

Példák az EU Ukrajnával való szolidaritására

  • Lengyelországban az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) és az Európában lévő menekültekre irányuló kohéziós fellépés (CARE) 10 különálló lakóegység létrehozását támogatta Zamość városában, a lengyel-ukrán határ közelében. Egy épületet úgy alakítottak át, hogy az orosz agresszió következtében Ukrajnából elmenekülők (különösen a gyermekes nők) számára megfelelő lakhatást biztosítson.
  • Németországban az ERFA és az Európai Szociális Alap (ESZA) forrásaiból 15 millió eurót fordítottak a menekülteket támogató programokra Alsó-Szászországban. A CARE-projekt a menekülteknek szervezett német nyelvtanfolyamokat finanszírozott, amelyek hozzájárultak a résztvevők társadalmi integrációjához, és felkészítették őket a képzési lehetőségekre, tanulmányok folytatására és a munkára.

Példák a kkv-k és a kiszolgáltatott helyzetben lévő háztartások magas energiaárak tekintetében történő uniós támogatására

  • Szlovákia már több mint 650 millió euró összegű kohéziós politikai finanszírozást használt fel nemzeti energiatámogatási rendszerének kiegészítésére, amely a kiszolgáltatott helyzetben lévő háztartásokat támogatja energiaszámláik kifizetésében. A rendszer egyes részei ellensúlyozzák a háztartási gázárak és a fűtési költségek emelkedését, és külön energiaár-kompenzációt tartalmaznak a kis villamosenergia- és gázfogyasztók számára.
  • Bulgária ez idáig 24,3 millió eurót különített el kohéziós politikai forrásokból a kiszolgáltatott helyzetben lévő háztartások támogatását célzó SAFE-intézkedésekre.
  • Románia több mint 50 millió euró összegű forrást csoportosított át az ESZA-ból a háztartások energiaszámláik kifizetésében való támogatására.

A polgárok is úgy vélik, hogy az uniós finanszírozású projektek pozitív hatást fejtenek ki.

A Bizottság által ma közzétett új Eurobarométer felmérés eredményei azt mutatják, hogy a válaszadók 39%-a tud az uniós finanszírozású projektekről, ami 5 százalékpontos növekedést jelent a 12 évvel ezelőtti értékhez képest. Azok közül, akiknek tudomásuk van az uniós finanszírozású projektekről, 79% gondolja úgy, hogy ezek pozitív hatással vannak a régiókra.

Háttér-információk

A kohéziós politika az EU fő beruházási politikája, amely az uniós költségvetés (a többéves pénzügyi keret) mintegy egyharmadát teszi ki. A kohéziós politika célja az EU-n belüli gazdasági, társadalmi és területi egyenlőtlenségek csökkentése.

A Covid19-világjárvány idején a koronavírusra való reagálást célzó beruházási kezdeményezés (CRII) lehetővé tette a tagállamok számára, hogy a 2014–2020-as időszakban el nem költött forrásokat szükséghelyzeti kiadásokra irányítsák át, amelyek kiterjedtek az ideiglenes foglalkoztatási rendszerekre, az online oktatáshoz szükséges digitális felszerelésekre, a maszkokra és más védőeszközökre, a lélegeztetőgépekre, sőt az oltóanyagokra is. Ezeknek az intézkedéseknek köszönhetően több mint 24 milliárd euró került átprogramozásra.

Az összesen 17 milliárd euróban maximalizált költségvetésű CARE-csomagok segítették az országokat és a régiókat a nemzeti költségvetésekre nehezedő terhek enyhítésében azáltal, hogy a 2014–2020-as programozási időszak kohéziós politikai forrásainak programozása, illetve átprogramozása révén lehetőséget biztosítottak a menekültek, valamint az őket befogadó emberek és régiók támogatására. A 2021–2027-es programozási időszakban folytatódik a CARE által kínált rugalmassági mechanizmusok alkalmazása, ideértve a nagyobb likviditás biztosítását szolgáló, 5%-os mértékű előlegfizetést és az intézkedések 100%-os uniós társfinanszírozását, ami megkönnyíti a harmadik országbeli állampolgárok integrációját a 2024. június 30-ig tartó időszakban. Az ezen intézkedések révén támogatott kiadások legalább 30%-át a helyi hatóságok és a civil társadalmi szervezetek által kidolgozott műveletekre kell fordítani.

SAFE kezdeményezés lehetővé teszi a fel nem használt források további átirányítását különösen a magas energiaárak által érintett kkv-k és kiszolgáltatott helyzetben lévő háztartások támogatására, valamint a csökkentett munkaidős foglalkoztatás finanszírozására annak érdekében, hogy az emberek megtarthassák munkahelyeiket. A tagállamok kohéziós politikai előirányzataik akár 10%-át is felhasználhatják az energiaárak ugrásszerű emelkedésének kezelésére.

Október 9-től 12-ig Brüsszel ad otthont a Régiók és Városok 21. Európai Hetének. Mintegy hétezren vesznek majd részt a helyszínen a több mint 300 panelt magában foglaló rendezvényen, amelyen ezernél is több előadó szólal fel az EU-ból és azon kívülről. A Régiók és Városok Európai Hetének témái a következők: a határokon átnyúló együttműködés útjában álló akadályok felszámolása, a helyi energetikai átállások a biztonság és a fenntarthatóság érdekében, a szociális innováció előmozdítása, régiók az iparosodás utáni átmenetben, a tehetségek megtartása a regionális növekedés érdekében, valamint a növekedést ösztönző kis és közepes méretű városi központok.

Azután, hogy a Covid19-világjárvány idején a tagállamok és a régiók támogatása érdekében sor került a finanszírozási szabályok példátlan és gyors kiigazítására, a kohéziós politika a közelmúltbeli válságok okán ismét az európai válasz frontvonalába került. A kohéziós politika nemcsak az ukrajnai háború elől menekülőket támogatta az első naptól kezdve, hanem a kiszolgáltatott helyzetben lévő háztartásokat és kkv-kat is abban, hogy SAFE kezdeményezésünk segítségével kifizessék energiaszámláikat. Ez egyértelműen kifejezésre juttatja a kohéziós politika középpontjában álló szolidaritást, és konkrét tanúbizonyságot tesz arról az elkötelezettségéről, hogy senkit és egyetlen régiót se hagyjon magára.

Elisa Ferreira, a kohézióért és a reformokért felelős biztos - 09/10/2023

A helyi és a regionális képviselők Oroszország Ukrajna elleni háborújának következményeitől a fokozódó éghajlati katasztrófákon és az energiaválságon át a társadalmi egyenlőtlenségekig számos helyzet kapcsán kényszerültek arra, hogy válságkezelői szerepet töltsenek be. Amint azt a régiók és a városok helyzetéről szóló jelentésünk is mutatja, alapvető fontosságú, hogy a strukturális átalakulások ne vonják maguk után új egyenlőtlenségek kialakulását, és hogy felkészüljünk a jövőre. Megerősített kohéziós politikára van szükség a területi megosztottság megszüntetése, a digitális és a zöld átállás helyi szintű kezelése, valamint az emberek Európa-szerte történő támogatása érdekében.

Vasco Alves Cordeiro, President of the European Committee of the Regions - 09/10/2023

További információk