breadcrumb.ecName

Evropský týden regionů a měst zaměřuje pozornost na politiku soudržnosti a její úlohu při podpoře regionů, které čelí dopadům ruské války na Ukrajině.

  • 09 October 2023
Evropský týden regionů a měst zaměřuje pozornost na politiku soudržnosti a její úlohu při podpoře regionů, které čelí dopadům ruské války na Ukrajině.

Na tiskové konferenci, která zahájila 21. Evropský týden regionů a měst, komisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreirová a předseda Výboru regionů Vasco Alves Cordeiro společně zdůraznili rozhodující úlohu politiky soudržnosti při zvládání dopadů energetické krize a při poskytování pomoci těm, kdo prchají před útočnou válkou Ruska proti Ukrajině, jakož i lidem a regionům, kteří je přijímají.

Díky iniciativě na podporu cenově dostupné energie (SAFE) mohou členské státy nyní podporovat malé a střední podniky a zranitelné domácnosti při řešení dopadů rostoucích cen energie. Na tento účel již bylo naplánováno a přeprogramováno více než 725 milionů eur z fondů politiky soudržnosti. Vzhledem k tomu, že se stále ještě realizují plány v jiných členských státech, mohla by celková hodnota opatření SAFE dosáhnout až 4 miliard eur.

Prostřednictvím balíčků Akce soudržnosti pro uprchlíky v Evropě (CARE) členské státy dosud přesměrovaly přibližně 1,3 miliardy eur na ubytování, zdravotní péči, bydlení, zaměstnanost, školní docházku a lékařskou, sociální a psychologickou podporu pro uprchlíky. Flexibilita, kterou nabízí CARE, bude pokračovat i v programovém období 2021–2027, včetně 5% záloh na vyšší likviditu a 100% spolufinancování opatření ze strany EU, což usnadní integraci státních příslušníků třetích zemí do 30. června 2024. Nejméně 30 % výdajů, na něž se tato opatření vztahují, musí být přiděleno na operace prováděné místními orgány a organizacemi občanské společnosti.

Příklady solidarity EU s Ukrajinou

  • V Polsku Evropský fond pro regionální rozvoj (EFRR) a Akce soudržnosti pro uprchlíky v Evropě (CARE) podpořily vytvoření deseti samostatných bytových jednotek ve městě Zamość poblíž polsko-ukrajinské hranice. Budova byla přizpůsobena, aby byla vhodná k ubytování osob prchajících z Ukrajiny (zejména žen s dětmi) po ruském útoku.
  • V Německu bylo 15 milionů eur z Evropského fondu pro regionální rozvoj a Evropského sociálního fondu použito na programy na podporu uprchlíků v Dolním Sasku. Projekt CARE sponzoroval kurzy německého jazyka pro uprchlíky, což přispělo sociálnímu začlenění a připravilo účastníky na vzdělávací příležitosti, studium a práci.

Příklady podpory EU proti vysokým cenám energie pro malé a střední podniky a zranitelné domácnosti

  • Slovensko již využilo finanční prostředky v rámci politiky soudržnosti ve výši více než 650 milionů eur na doplnění svého vnitrostátního režimu energetické podpory, který podporuje zranitelné domácnosti, aby byly schopny hradit účty za energii. V rámci tohoto režimu jsou kompenzovány rostoucí ceny plynu pro domácnosti a náklady na teplo a jeho součástí je i zvláštní kompenzace cen energie pro malé odběratele elektřiny a plynu.
  • Bulharsko již vyčlenilo 24,3 milionu eur z prostředků politiky soudržnosti na opatření SAFE na podporu zranitelných domácností.
  • Rumunsko přesunulo finanční prostředky z Evropského sociálního fondu (ESF) ve výši více než 50 milionů eur na podporu domácností při placení účtů za energii.

Občané se rovněž domnívají, že projekty financované EU mají pozitivní dopad!

Výsledky nového průzkumu Eurobarometr, který Komise zveřejnila, ukazují, že 39 % respondentů má celkové povědomí o projektech financovaných Evropskou unií, což ve srovnání se stavem před 12 lety představuje nárůst o 5 procentních bodů. Celkem 79 % z respondentů, kteří jsou obeznámeni s projekty financovanými EU, se domnívá, že tyto projekty mají na regiony pozitivní dopad.

Souvislosti

Politika soudržnosti je hlavní investiční politikou EU, která představuje přibližně jednu třetinu rozpočtu EU (víceletý finanční rámec). Cílem této politiky je snížit hospodářské, sociální a územní rozdíly v rámci EU.

Během pandemie COVID-19 umožnily investiční iniciativy pro reakci na koronavirus členským státům přesměrovat nevyčerpané finanční prostředky na období 2014–2020 na mimořádné výdaje, které zahrnovaly dočasné pracovní programy, digitální vybavení na výuku online, roušky a další ochranné prostředky, ventilátory a dokonce očkovací látky. Díky těmto opatřením bylo přeprogramováno více než 24 miliard eur.

Až 17 miliard eur z balíčků CARE pomohly zemím a regionům zmírnit zátěž vnitrostátních rozpočtů tím, že naplánovaly a přesměrovaly prostředky politiky soudržnosti z programového období 2014–2020 na pomoc uprchlíkům a lidem a regionům, které je přijímají. Flexibilita, kterou nabízí CARE, bude pokračovat i v programovém období 2021–2027, včetně 5% záloh na vyšší likviditu a 100 % spolufinancování opatření ze strany EU, což usnadní integraci státních příslušníků třetích zemí do 30. června 2024. Nejméně 30 % výdajů, na něž se tato opatření vztahují, musí být přiděleno na operace prováděné místními orgány a organizacemi občanské společnosti.

Iniciativa SAFE umožňuje další přesměrování nevyužitých finančních prostředků na podporu malých a středních podniků a zranitelných domácností, které jsou obzvláště postiženy vysokými cenami energie, a na financování režimů zkrácené pracovní doby, aby lidé nepřišli o zaměstnání. Členské státy mohou využít až 10 % svých prostředků přidělených na politiku soudržnosti, aby dokázaly čelit prudkému nárůstu cen energií.

Ve dnech 9. až 12. října bude Brusel hostit 21. Evropský týden regionů a měst. Akce se zúčastní více než 7 000 účastníků a bude se konat více než 300 zasedání, na nichž vystoupí více než 1 000 řečníků z celé EU i zahraničí. Tématem Evropského týdne regionů a měst je odstranění překážek bránících přeshraniční spolupráci, posuny energetiky na místní úroveň v zájmu bezpečnosti a udržitelnosti, podpora sociálních inovací, regiony procházející postindustriální transformací, udržení talentů pro regionální růst a malá a středně velká městská centra jako hnací síla růstu.

Po bezprecedentním a rychlém přizpůsobení pravidel financování na podporu členských států a regionů během pandemie COVID-19 byla politika soudržnosti opět v první linii reakce Evropy na nedávné krize. Nejenže tato politika od prvního dne podporuje osoby prchající před válkou na Ukrajině, ale také pomáhá zranitelným domácnostem a malým a středním podnikům hradit účty za energii v rámci iniciativy SAFE. To je jasným vyjádřením solidarity, která je jádrem politiky soudržnosti, a konkrétním projevem jejího závazku neopomenout žádného z obyvatel ani regionů.

Elisa Ferreirová, komisařka EU pro soudržnost a reformy - 09/10/2023

Místní a regionální zástupci plnili úlohu krizových manažerů a řešili důsledky ruské války proti Ukrajině, stále častější klimatické katastrofy, energetickou krizi i sociální nerovnosti. Jak ukazuje naše zpráva o stavu regionů a měst, je zásadně důležité zabránit vzniku nových rozdílů v souvislosti se strukturálními změnami a připravit se na budoucnost. Posílená politika soudržnosti je nezbytná k překlenutí územních rozdílů, řízení digitální a ekologické transformace v praxi a k podpoře občanů ve všech koutech Evropy.

Vasco Alves Cordeiro, President of the European Committee of the Regions - 09/10/2023

Další informace