breadcrumb.ecName

Европейската седмица на регионите и градовете поставя в центъра на вниманието политиката на сближаване и нейната подкрепа регионите да се справят с последиците от войната на Русия срещу Украйна

  • 09 October 2023
Европейската седмица на регионите и градовете поставя в центъра на вниманието политиката на сближаване и нейната подкрепа регионите да се справят с последиците от войната на Русия срещу Украйна

Днес, на пресконференцията, с която беше даден старт на 21-вата Европейска седмица на регионите и градовете, комисарят по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра и председателят на Комитета на регионите Вашку Алвъш Кордейру заедно подчертаха ролята на политиката на сближаване за смекчаване на последиците от енергийната криза и за предоставяне на помощ за бягащите от руската военна агресия срещу Украйна и за хората и регионите, които ги приемат.

Благодарение на инициативата „Подкрепа за достъпна енергия“ (SAFE) държавите членки вече могат да подкрепят малките и средните предприятия (МСП) и уязвимите домакинства да се справят с увеличаващите се цени на енергията. Повече от 725 милиона евро от фондовете на политиката на сближаване вече са програмирани или препрограмирани за тази цел. Като се има предвид, че плановете в други държави членки все още са в процес на изготвяне, общата стойност на мерките по SAFE би могла да достигне до 4 милиарда евро.

Чрез възлизащите на близо 17 милиарда евро пакети на „Действия по линия на сближаването за бежанците в Европа“ (CARE) до момента държавите членки са препрограмирали близо 1,3 милиарда евро за настаняване, здравеопазване, заетост, образование и медицинска, социална и психологическа подкрепа за бежанците. Възможностите за гъвкавост, предлагани от CARE, ще продължат през програмния период 2021—2027 г., в т.ч. авансовите плащания в размер на 5 % за по-висока ликвидност и 100-процентното съфинансиране от ЕС на мерки, улесняващи интеграцията на граждани на трети държави, до 30 юни 2024 г. Най-малко 30 % от разходите, за които се отнасят тези мерки, трябва да бъдат за дейности, разработени от местните органи и организациите на гражданското общество.

Примери за солидарността на ЕС с Украйна

  • В Полша Европейският фонд за регионално развитие (ЕФРР) и „Действия по линия на сближаването за бежанците в Европа“ (CARE) подкрепиха създаването на 10 отделни жилищни единици в град Zamość в близост до полско-украинската граница. За целта съществуваща сграда беше трансформирана в подходящи жилища за хората, бягащи от Украйна (по-специално жени с деца) след руската агресия.
  • В Германия 15 милиона евро от ЕФРР и Европейския социален фонд (ЕСФ) бяха използвани за програми за подпомагане на бежанците в Долна Саксония. Проектът CARE финансира курсове по немски език за бежанците, които помогнаха за социалната им интеграция и ги подготвиха за участие във възможности за обучение, учене и работа.

Примери за подкрепа от ЕС срещу високите цени на енергията за МСП и за уязвимите домакинства

  • Словакия вече е използвала финансиране по линия на политиката на сближаване в размер на над 650 милиона евро, за да допълни националната си схема за енергийно подпомагане на уязвимите домакинства при покриването на сметки за енергия. Схемата компенсира увеличаващите се цени на газа за битови нужди и разходите за топлинна енергия и включва специална компенсация за цената на енергията за малките потребители на електричество и газ.
  • България вече е отпуснала 24,3 милиона евро по линия на политиката на сближаване за мерки SAFE в подкрепа на уязвимите домакинства.
  • Румъния е прехвърлила средства от ЕСФ в размер на над 50 милиона евро, за да подпомогне домакинствата при покриването на енергийните им сметки.

Гражданите също са на мнение, че финансираните от ЕС проекти имат положително въздействие!

Резултатите от новото проучване на Евробарометър, което Комисията публикува днес, показват, че 39 % от респондентите като цяло са запознати с финансираните от ЕС проекти, което представлява увеличение с 5 процентни пункта в сравнение с преди 12 години. От респондентите, осведомени за финансираните от ЕС проекти, 79 % смятат, че проектите оказват положително влияние върху регионите.

Контекст

Политиката на сближаване е основната инвестиционна политика на ЕС, която представлява около една трета от бюджета на ЕС (многогодишната финансова рамка). Целта на политиката е да се намалят икономическите, социалните и териториалните различия в рамките на ЕС.

По време на коронавирусната пандемията инициативите на Инвестиционната инициатива в отговор на коронавируса (CRII) позволиха на държавите членки да пренасочат неизразходваните средства за периода 2014—2020 г. към извънредни разходи, които включваха схеми за временна работа, цифрово оборудване за онлайн часове, маски и други предпазни средства, апарати за вентилация и дори ваксини. Благодарение на тези мерки бяха препрограмирани над 24 милиарда евро.

Пакетите по CARE, чиято стойност е до 17 милиарда, помогнаха на държавите и регионите да намалят тежестта, падаща върху националните бюджети, чрез програмиране и препрограмиране на фондове на политиката на сближаване за програмния период 2014—2020 г. в подкрепа на бежанците и на хората и регионите, които ги приемат. Възможностите за гъвкавост, предлагани от CARE, ще продължат през програмния период 2021—2027 г., в т.ч. авансовите плащания в размер на 5 % за по-висока ликвидност и 100-процентното съфинансиране от ЕС на мерки, улесняващи интеграцията на граждани на трети държави до 30 юни 2024 г. Най-малко 30 % от разходите, за които се прилагат тези мерки, трябва да бъдат за дейности, разработени от местните органи и организациите на гражданското общество.

Инициативата SAFE дава възможност за по-нататъшно пренасочване на неизразходваните средства в подкрепа на МСП и уязвимите домакинства, които са особено силно засегнати от високите цени на енергията, и за финансиране на схеми за работа при непълно работно време с цел запазване на работните места. Държавите членки могат да използват до 10 % от отпуснатите им средства по политиката на сближаване за справяне с рязкото увеличение на цените на енергията.

От 9 до 12 октомври Брюксел ще бъде домакин на 21-вата Европейска седмица на регионите и градовете. На място в проявата ще се включат над 7 000 участници. Запланувани са над 300 сесии, с над 1 000 оратори от ЕС и извън него. Темите на Седмицата на регионите на ЕС са премахването на пречките пред трансграничното сътрудничество, енергийният преход на местно равнище към сигурност и устойчивост, насърчаването на социалните иновации, регионите в постиндустриален преход, задържането на талантите за регионален растеж, малките и средните градски центрове като двигатели на растежа.

След бързото и безпрецедентно адаптиране на правилата за финансиране в подкрепа на държавите членки и регионите по време на пандемията от COVID политиката на сближаване отново застана на първа линия в реакцията на Европа на тези неотдавнашни кризи. Политиката не само подкрепя бягащите от войната в Украйна още от първия ден, но чрез нашата инициатива SAFE помага и на уязвимите домакинства и МСП да плащат сметките си за енергия. Това е ясен израз на солидарността, която е в основата на политиката на сближаване, и конкретен пример за ангажимента ѝ нито един човек и нито един регион да не бъдат изоставени.

Елиза Ферейра, комисар по въпросите на сближаването и реформите - 09/10/2023

Като се започне от последиците от войната на Русия срещу Украйна и се стигне до надигащите се климатични бедствия, от енергийната криза до социалните неравенства — навсякъде местните и регионалните представители трябваше да действат като ръководители на кризисни щабове. Както показва нашият доклад за състоянието на регионите и градовете, от решаващо значение е да избегнем появата на нови различия, когато се осъществяват структурните трансформации, и да се подготвим за бъдещето. За да преодолеем териториалното разделение, да управляваме цифровия и екологичния преход по места и да подкрепяме хората от всички краища на Европа, ни трябва една подсилена политика на сближаване.

Vasco Alves Cordeiro, President of the European Committee of the Regions - 09/10/2023

Повече информация