breadcrumb.ecName

Europski tjedan regija i gradova stavlja u prvi plan kohezijsku politiku i njezinu ulogu u pružanju potpore regijama da se lakše nose s posljedicama ruskog rata protiv Ukrajine

  • 09 October 2023
Europski tjedan regija i gradova stavlja u prvi plan kohezijsku politiku i njezinu ulogu u pružanju potpore regijama da se lakše nose s posljedicama ruskog rata protiv Ukrajine

Na konferenciji za medije na kojoj je otvoren 21. europski tjedan regija i gradova povjerenica za koheziju i reforme Elisa Ferreira i predsjednik Odbora regija Vasco Alves Cordeiro istaknuli su ključnu ulogu kohezijske politike u ublažavanju posljedica energetske krize i osiguravanju pomoći onima koji bježe od ruske agresije na Ukrajinu, kao i ljudima i regijama koji ih primaju.

Zahvaljujući inicijativi za potporu cjenovno pristupačnoj energiji (SAFE) države članice sad mogu pomagati malim i srednjim poduzećima (MSP-ovi) i ranjivim kućanstvima da se lakše nose s rastom cijena energije. U tu je svrhu već programirano i reprogramirano više od 725 milijuna eura sredstava kohezijske politike. Zajedno s planovima koji se još provode u državama članicama ukupna vrijednost mjera SAFE-a mogla bi dosegnuti 4 milijarde eura.

Zahvaljujući paketima djelovanja kohezijske politike za izbjeglice u Europi (CARE) u vrijednosti do 17 milijardi eura države članice dosad su reprogramirale oko 1,3 milijarde eura za smještaj, zdravstvenu skrb, stanovanje, zapošljavanje, školovanje te medicinsku, socijalnu i psihološku potporu izbjeglicama. Fleksibilnost koju nudi CARE nastavit će se u programskom razdoblju 2021. – 2027., uključujući predujmove od 5 % za veću likvidnost i stopostno sufinanciranje mjera EU-a, kojim će se do 30. lipnja 2024. olakšavati integracija državljana trećih zemalja. Najmanje 30 % rashoda koji će se obuhvatiti tim mjerama mora se dodijeliti operacijama koje vode lokalne vlasti i organizacije civilnog društva.

Primjeri solidarnosti EU-a s Ukrajinom

  • Iz Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) i djelovanja kohezijske politike za izbjeglice u Europi (CARE) osigurana je potpora za izgradnju 10 zasebnih stambenih jedinica u poljskom gradu Zamośću u blizini granice s Ukrajinom. Jedna je zgrada prilagođena za prikladan smještaj osoba koje bježe iz Ukrajine (posebno žene s djecom) nakon ruske agresije.
  • U Njemačkoj je 15 milijuna eura iz EFRR-a i Europskog socijalnog fonda (ESF) upotrijebljeno za programe potpore izbjeglicama u Donjoj Saskoj. Projektom u okviru CARE-a sponzorirali su se tečajevi njemačkog jezika za izbjeglice, što je pomoglo u socijalnoj integraciji i pripremi sudionika za osposobljavanje, studij i rad.

Primjeri potpore EU-a MSP-ovima i ranjivim kućanstvima za lakše podnošenje visokih cijena energije

  • Slovačka je već iskoristila više od 650 milijuna eura sredstava kohezijske politike kako bi dopunila svoj nacionalni program potpore za energiju kojim se ranjivim kućanstvima pomaže da plate račune za energiju. Aspekti programa kompenziraju rast cijena plina i troškova grijanja za kućanstva te uključuju posebnu naknadu za cijenu energije za male kupce električne energije i plina.
  • Bugarska je već dodijelila 24,3 milijuna eura sredstava kohezijske politike mjerama SAFE-a za potporu ranjivim kućanstvima.
  • Rumunjska je iz ESF-a preusmjerila više od 50 milijuna eura kako bi pomogla kućanstvima u plaćanju računa za energiju.

I građani smatraju da projekti koje financira EU imaju pozitivan učinak!

Rezultati novog istraživanja Eurobarometra, koje je Komisija danas objavila, pokazuju da je 39 % ispitanika upoznato s projektima koje financira EU, što je 5 postotnih bodova više nego prije 12 godina. Od ispitanika koji su upoznati s projektima koje financira EU, 79 % ih misli da ti projekti pozitivno utječu na regije.

Kontekst

Kohezijska politika glavna je investicijska politika EU-a, za koju se izdvaja otprilike trećina proračuna EU-a (višegodišnji financijski okvir). Cilj joj je smanjiti ekonomske, socijalne i teritorijalne razlike unutar EU-a.

Tijekom pandemije bolesti COVID-19 Investicijska inicijativa kao odgovor na koronavirus (CRII) omogućila je državama članicama da nepotrošena sredstva za razdoblje 2014. – 2020. preusmjere na troškove povezane s izvanrednim stanjem, što je uključivalo programe privremenog rada, digitalnu opremu za nastavu na daljinu, maske i drugu zaštitnu opremu, respiratore, pa čak i cjepiva. Zahvaljujući tim mjerama reprogramirano je više od 24 milijarde eura.

Paketi u okviru CARE-a u vrijednosti do 17 milijardi eura pomogli su zemljama i regijama da smanje opterećenje nacionalnih proračuna programiranjem i reprogramiranjem sredstava kohezijske politike iz programskog razdoblja 2014. – 2020. kako bi se pružila potpora izbjeglicama te ljudima i regijama koji ih prihvaćaju. Fleksibilnost koju nudi CARE nastavit će se u programskom razdoblju 2021. – 2027., uključujući predujmove od 5 % za veću likvidnost i stopostno sufinanciranje mjera EU-a, kojim će se do 30. lipnja 2024. olakšavati integracija državljana trećih zemalja. Najmanje 30 % rashoda koji će se obuhvatiti tim mjerama mora se dodijeliti operacijama koje vode lokalne vlasti i organizacije civilnog društva.

Inicijativa SAFE omogućuje daljnje preusmjeravanje neiskorištenih sredstava za potporu MSP-ovima i ranjivim kućanstvima, posebno onima koje pogađaju visoke cijene energije, te za financiranje programa skraćenog radnog vremena kako bi se zadržala radna mjesta. Države članice mogu iskoristiti do 10 % svojih dodijeljenih sredstava u okviru kohezijske politike kako bi se lakše nosile s naglim povećanjem cijena energije.

Bruxelles će od 9. do 12. listopada biti domaćin 21. europskog tjedna regija i gradova. Više od 7 000 sudionika sudjelovat će fizički i virtualno na tom događanju, u okviru kojega će se održati više od 300 sastanaka, s više od 1 000 govornika iz cijelog EU-a i šire. Teme Europskog tjedna regija obuhvaćaju uklanjanje prepreka prekograničnoj suradnji, lokalne promjene u opskrbi energijom za sigurnost i održivost, promicanje socijalnih inovacija, regije u postindustrijskoj tranziciji, zadržavanje talenata radi regionalnog rasta te mala i srednja gradska središta koja pokreću rast.

Nakon dosad nezabilježene i brze prilagodbe pravila financiranja za potporu državama članicama i regijama tijekom pandemije bolesti COVID-19, Europa je ponovno prvenstveno svojom kohezijskom politikom odgovorila na nedavne krize. Ne samo da se u okviru te politike od prvog dana pomaže osobama koje bježe od rata u Ukrajini, već se u okviru inicijative SAFE pomaže i ranjivim kućanstvima i MSP-ovima da plate svoje račune za energiju. To je jasan izraz solidarnosti koja je u središtu kohezijske politike i konkretan dokaz odlučnosti da nitko i nijedna regija ne budu zapostavljeni.

Elisa Ferreira, povjerenica za koheziju i reforme - 09/10/2023

Od posljedica ruskog rata protiv Ukrajine do sve većih klimatskih katastrofa, od energetske krize do socijalnih nejednakosti, krizama upravljaju lokalni i regionalni predstavnici. Kao što pokazuje naše izvješće o stanju regija i gradova, ključno je izbjeći nove nejednakosti u kontekstu strukturnih transformacija i pripremiti se za budućnost. Potrebna je pojačana kohezijska politika kako bi se premostio teritorijalni jaz, upravljalo digitalnom i zelenom tranzicijom na terenu te pružila potpora ljudima u svim dijelovima Europe.

Vasco Alves Cordeiro, President of the European Committee of the Regions - 09/10/2023

Više informacija