Send to a friend
RSS
google +
Verzija za ispis

Xavier Prats Monné, direktor Glavne uprave za zdravlje i sigurnost hrane, Europska komisija

Xavier Prats Monné, direktor Glavne uprave za zdravlje i sigurnost hrane, Europska komisija

Novo izvješće „Ukratko o zdravlju: Europa 2016.”, objavljeno 23. studenoga, početni je rezultat prvog dvogodišnjeg ciklusa o stanju zdravlja u EU-u. U njemu se državama članicama pružaju pouzdani podaci o zdravlju i temeljita stručna analiza koji im mogu pomoći u oblikovanju politike utemeljene na činjenicama. 

U tom izvješću, koje je također korisno radi određivanja područja u kojima bi dodana vrijednost EU-a mogla biti posebno značajna, ispituju se zdravstveno stanje i zdravstveni sustavi u državama članicama EU-a te ističu prepreke koje onemogućuju njihovu veću učinkovitost, dostupnost i otpornost.

Izvješće sadržava dobre i loše vijesti.  Na primjer, dobra je vijest da bi se više od milijun smrti diljem EU-a moglo izbjeći.  A to je ujedno i loša vijest jer to znači da više od milijun osoba diljem EU-a još uvijek umire od bolesti i ozljeda koje se mogu spriječiti.  Izvješće će nam pomoći da pronađemo način kako to promijeniti.  Na primjer, iz njega je vidljivo da je 16 % odraslih osoba u EU-u pretilo te da 20 % osoba puši, a to su čimbenici rizika koje bi se moglo djelotvorno ukloniti. 

Prema nalazima izvješća i naši zdravstveni sustavi pogođeni su određenim poteškoćama koje se mogu spriječiti.  U EU-u 27 % pacijenata liječi se izravno na odjelu hitne pomoći jer nemaju pristup primarnoj skrbi.  Pacijenti izravno plaćaju 15 % izdataka za zdravstvo, a kod siromašnih Europljana postoji općenito 10 puta veća vjerojatnost da imaju problema s dobivanjem odgovarajuće zdravstvene skrbi.  Iako zdravlje nema cijenu, moguće je izračunati gospodarski učinak lošeg zdravlja i neprimjerenih zdravstvenih sustava. Svake godine, na primjer, gospodarstvo EU-a izgubi oko 115 milijardi EUR u pogledu produktivnosti zbog prijevremene smrti radno sposobnih odraslih osoba, a riječ je o smrtnim slučajevima koji se često mogu spriječiti. To su vrste problema koje se ciklusom o stanju zdravlja u EU-u želi bolje identificirati i analizirati. Sljedeći je korak izraditi profile zdravlja za svih 28 država članica EU-a u kojima će se sažeto prikazati trenutačno stanje te istaknuti posebnosti i problemi svake države članice EU-a. Ti će profili biti spremni u ovo doba sljedeće godine.

Kao što se naslućuje iz njegova imena, izvješće „Ukratko o zdravlju”, koje je izradio OECD u suradnji s Europskom komisijom, prvi je osvrt ili horizontalni pregled usporedivih zdravstvenih podataka iz različitih država članica. Ukupnim ciklusom o stanju zdravlja pružit će se dubinska provjera koja će se temeljiti na tom izvješću i na pojedinačnim detaljnim profilima za svaku državu članicu.

Na kraju ciklusa Komisija će pripremiti analitički dokument kojim će profili biti popraćeni i kojim će se nalazi povezati sa sveobuhvatnijim planom EU-a. Državama članicama će se zatim ponuditi razmjene o najboljoj praksi u kojima će moći sudjelovati na dobrovoljnoj osnovi.

Važno je imati na umu da je namjera tih profila po državama članicama pružiti pomoć, a ne upirati prstom.  Krajnji je cilj zasigurno onaj koji dijele svi – pomoći građanima EU-a da imaju pristup najboljoj mogućoj zdravstvenoj skrbi, prevenciji i promicanju zdravlja, bez obzira na to iz koje države članice dolaze.

Objavljivanje izvješća „Ukratko o zdravlju: Europa 2016.” podudara se s potpisivanjem sporazuma o suradnji između Europske komisije i OECD-a. Zahvaljujući našoj jačoj suradnji unaprijedit će se znanje o zdravstvenim sustavima i njihovoj učinkovitosti, razviti nove mjere temeljene na iskustvu i rezultatima u čijem središtu je čovjek te će se izgraditi kapacitet za gospodarsku analizu javnog zdravlja i zdravstvenih sustava.

The State of Health in the EU

Više o ovoj temi