Saada sõbrale
RSS
google +
Trükiversioon

Xavier Prats Monné, Euroopa Komisjoni tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi peadirektor

Xavier Prats Monné, Euroopa Komisjoni tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi peadirektor

23. novembril 2016 avaldatud väljaandes „Health at a Glance: Europe 2016“ („Euroopa tervishoiu ülevaade 2016“) esitatud uus aruanne, on algatuse „Tervislik seisund ELis“ kaheaastase tervisealase teabevahetuse tsükli esimene etapp. See sisaldab liikmesriikidele mõeldud usaldusväärset tervisealast teavet ja eksperdianalüüse, mis aitavad neil kujundada tõenditel põhinevaid poliitikastrateegiaid. 

Aruandes määratakse kindlaks valdkonnad, kus ELi tasandi tegevusest oleks eriti suur kasu, uuritakse EL liikmesriikide terviseolukorda ja tervishoiusüsteeme ning juhitakse tähelepanu probleemidele, mis takistavad neil olemast nii tõhusad, juurdepääsetavad ja vastupidavad kui võimalik.

Uudiseid on nii halbu kui ka häid. Üheks heaks uudiseks on see, et ELis võiks ära hoida umbes 1 miljonit surma. Samas on see ka halb uudis, sest see tähendab, et ELis sureb endiselt keskmiselt 1 miljon inimest selliste haiguste ja vigastuste tõttu, mida oleks võimalik vältida. Tänu aruandele saavad selgeks võimalused, kuidas seda muuta. Näiteks ilmneb aruandest, et 16% täiskasvanutest ELis on ülekaalulised ja 20% suitsetavad – neid riskitegureid saaks edukalt vähendada. 

Samuti selgub aruandest, et meie tervishoiusüsteemid on koormatud mitme välditava haiguse tõttu. 27% patsientidest ELis pöörduvad otse erakorralise meditsiini osakonda, sest neil ei ole võimalust kasutada esmatasandi tervishoiuteenuseid. Patsiendid maksvad oma taskust 15% tervishoiukuludest ning vaesuses elavatel eurooplastel on 10 korda suurem tõenäosus probleemideks piisava tervishoiuteenuse saamisel. Kuigi tervis ise on hindamatu, on võimalik kokku arvutada halva tervisliku seisundi ja ebapiisavata tervishoiusüsteemide mõju majandusele. Näiteks igal aastal kannatab ELi majandus 115 miljardi euro suuruse tootlikkuse languse all, mis on tingitud tööealiste täiskasvanute enneaegsetest – ning tihti välditavatest – surmadest. Selliseid probleeme loodetaksegi algatuse „Tervislik seisund ELis“ tervisealase teabevahetuse tsükli käigus kindlaks teha ja analüüsida. Tsükli järgmises etapis koostatakse igale ELi 28le liikmesriigile terviseprofiil, milles tehakse kokkuvõte liikmesriigi olukorrast ning selle eripäradest ja konkreetsetest probleemidest. Need profiilid saavad valmis umbes samal ajal järgmisel aastal.

Euroopa tervishoiu ülevaadet koostab OECD koostöös Euroopa Komisjoniga ning see on esmapilk eri liikmeriikide võrreldavatele terviseandmetele. Seda võib nimetada ka horisontaalseks ülevaateks. ELi tervisliku seisundi teabevahetuse tsükli tulemuseks on süvaanalüüs, mis põhineb sellel aruandel ja iga liikmesriigi üksikasjalikul riigiprofiilil.

Tsükli lõpus koostab komisjon riigiprofiilidele lisaks ka analüüsidokumendi, seostades uurimistulemused ELi üldisema tegevuskavaga. Seejärel pakutakse liikmesriikidele võimalusi vahetada vabatahtlikkuse alusel parimaid tavasid.

On oluline pidada meeles, et riigiprofiilide eesmärk on ulatada abikäsi, mitte näidata näpuga. Lõppeesmärk on meil kõigil kindlasti ühine – aidata ELi kodanikel saada parima kvaliteediga ravi ja haigusi ennetavaid tervishoiuteenuseid ning pakkuda neile tervise parandamise võimalusi, olenemata sellest, millisest liikmesriigist nad pärit on.

Euroopa 2016. aasta tervishoiu ülevaate avaldamine langeb ajaliselt kokku Euroopa Komisjoni ja OECD vahelise koostöölepingu allkirjastamisega. Meie tihedam koostöö aitab parandada teadmisi tervishoiusüsteemide ja nende toimimise kohta, arendada uusi kogemustel põhinevaid ja inimelu väärtustavaid meetmeid ning suurendada rahvatervise ja tervishoiusüsteemide majandusanalüüside koostamise suutlikkust.

The State of Health in the EU

More on this subject