Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

Autor: Xavier Prats Monné, generální ředitel GŘ pro zdraví a bezpečnost potravin, Evropská komise

Autor: Xavier Prats Monné, generální ředitel GŘ pro zdraví a bezpečnost potravin, Evropská komise

Nová zpráva Stručný pohled na zdraví v Evropě 2016 z 23. listopadu je výsledkem prvního dvouletého cyklu věnovaného zdravotnímu stavu obyvatel v EU. Poskytuje členským státům spolehlivé údaje o zdravotním stavu a kvalitní odbornou analýzu, jež jim pomohou formulovat politická opatření založená na důkazech. 

Zpráva, která umožňuje určit oblasti, v nichž by mohly vznikat zvláště významné přidané hodnoty na úrovni EU, hodnotí zdravotní stav obyvatel a systémy zdravotní péče v členských státech EU a zdůrazňuje, překážky, které brání tomu, aby byly systémy jednotlivých zemí co nejvíce účinné, přístupné a stabilní.

Zpráva obsahuje pozitivní i negativní výsledky.  Dobrou zprávou například je, že je možné zabránit více než milionu případů úmrtí v Unii.  Jde ale zároveň i o špatnou zprávu – znamená to totiž, že více než jeden milion lidí v EU umře zbytečně v důsledku nemocí či úrazů, kterým by bylo možné zabránit.  Zpráva nám umožňuje pochopit souvislosti a pokusit se situaci změnit.  Například hovoří o tom, že 16 % dospělých v EU trpí obezitou a 20 % kouří. Jedná se o rizikové faktory, které lze účinně řešit. 

Systémy zdravotnictví mají rovněž řadu problémů, které lze podle zjištění zprávy odstranit.  27 % pacientů v EU je ošetřováno přímo na pohotovosti, protože nemají přístup k primární péči.  15 % výdajů na zdravotní péči jde přímo z peněženky pacientů a u chudých Evropanů je obecně 10krát vyšší pravděpodobnost, že budou mít problémy při získávání řádné péče.  Dobré zdraví je k nezaplacení, nicméně si nemůžeme dovolit tolerovat hospodářský dopad špatného zdravotního stavu obyvatel a nedostačujících systémů zdravotní péče. V důsledku předčasného (a často odvratitelného) úmrtí osob v produktivním věku přijde hospodářství EU každoročně o produktivitu v hodnotě přibližně 115 miliard eur. Právě tyto problémy jsou předmětem cyklu věnovanému stavu zdraví obyvatel v EU, který chce tyto otázky lépe identifikovat a analyzovat. Dalším krokem je vypracování zdravotních profilů všech 28 zemí EU, které budou obsahovat informace o současném zdravotním stavu obyvatelstva a specifické rysy a problémy daného členského státu. Tyto profily budou připraveny během jednoho roku.

Zprávu s názvem Stručný pohled na zdraví (v angl. Health at a Glance) vypracovala organizace OECD ve spolupráci s Evropskou komisí, a jak její název napovídá, jedná se o první, horizontální přehled srovnatelných zdravotních údajů z jednotlivých členských států. Výsledkem celého cyklu budou hloubkové analýzy, které budou vycházet z této zprávy o profilech jednotlivých zemí EU.

Na konci tohoto cyklu Komise vydá analytickou zprávu, jež bude tyto profily doplňovat a bude se vztahovat k širší agendě EU. Členským státům budě poskytnuta možnost sdílet své osvědčené postupy s ostatními.

Je důležité mít na paměti, že cílem těchto profilů zemí je poskytnout informace, na jejichž základě může země svou situaci zlepšit. Nemají tedy působit jako negativní hodnocení současné situace.  Jde nám o něco, co je nám společné – cílem je přispět k tomu, aby občané EU měli přístup k co nejlepší zdravotní péči, zajistit prevenci a podporu zdraví, a to bez ohledu na to, z kterého členského státu občan pochází.

Vydání nové zprávy Stručný pohled na zdraví v Evropě 2016 přichází ve stejnou chvíli jako podepsání ujednání o spolupráci mezi Evropskou komisí a OECD. Naše prohloubená spolupráce má přispět k tomu, abychom získali více poznatků o stavu systémů zdravotní péče a seznámili se s jejich výsledky, vytvářeli nová opatření zaměřená především na potřeby pacientů, jež se budou opírat o naše zkušenosti a dosavadní výsledky, a vytvářeli kapacity pro ekonomickou analýzu veřejného zdraví a systémů zdravotní péče.

The State of Health in the EU

Více k tomuto tématu