Изпратете на приятел
RSS
google +
Версия за печат

от Мартин Сейшел, заместник-генерален директор на ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската комисия

от Мартин Сейшел, заместник-генерален директор на ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската комисия

Как Комисията може да помогне за повишаване на ефективността, устойчивостта и достъпността на здравните системи? Това е сложно предизвикателство — страните членки имат свои собствени здравни системи, собствени мрежи от хора, институции и ресурси, работещи в сферата на здравеопазването, така че как би могъл ЕС да предостави добавена стойност?

Както посочва в своето съобщение за здравните системи от 2014 г., Комисията насърчава сътрудничеството на равнище ЕС с оглед на укрепване на ефективността, повишаване на достъпността и подобряване на устойчивостта на националните здравни системи в ЕС.  

За да се повиши ефективността, например, ЕС насърчава оценките на резултатите на здравните системи, безопасността на пациентите и интегрирането на грижите. За да се повиши устойчивостта, Съюзът насърчава сътрудничеството в областта на оценката на здравните технологии и електронното здравеопазване.  А за повишаване на достъпността ЕС насърчава обучаването на подходящо подготвени здравни работници, достъпа до новаторски медикаменти и оптималното изпълнение на Директивата от 2011 г. за трансграничното здравно обслужване.

Трите цели — ефективност, достъпност и устойчивост — също така са основни фактори при обсъждането на реформи на здравните системи в контекста на европейския семестър — годишния цикъл на ЕС за координиране на бюджетната и макроикономическата политика и структурните реформи, в рамките на който ЕС прави специфични за всяка страна препоръки и оценява напредъка по програмата за реформи.

Процесът на семестъра обръща внимание на следните елементи на реформите на здравните системи: предоставяне и достъп до ефективни първични здравни грижи, ефективно от гледна точка на разходите използване на лекарства, подобряване на интеграцията на грижите, оценяване на относителната ефективност на здравните технологии и насърчаване на промоцията на здравето и профилактиката на заболяванията.

През юни 2016 г. Съветът отправи специфични препоръки към страните членки. Въпреки цялостното оптимизиране и намаляването на броя на специфичните за всяка държава препоръки, броят на препоръките във връзка с реформите на здравните системи нарасна от 11 през 2015 г. на 13 през 2016 г. Като цяло, през 2016 г. акцентът на свързаните със здравеопазването препоръки остана върху необходимостта от повишаване на ефикасността и устойчивостта на здравните системи, но това фискално предизвикателство често е съчетано с други, като ефективност, качество и/или достъпност на здравното обслужване. Достъпът до висококачествени здравни грижи е посочен изрично като цел на политиката в 6 специфични за отделните страни препоръки през тази година. Освен това в много от препоръките се призовава за конкретни, целенасочени реформи за оптимизиране на болничния сектор и за укрепване на първичните грижи.

Принципът на достъп до здравеопазване, който отразява нуждата от предоставяне на навременен достъп до качествени и достъпни грижи за всеки, бе включен и в европейския стълб на социалните права. Всички заинтересовани страни се приканват да се включат в оформянето на европейския стълб на социалните права. Те могат да направят това, като участват в откритата от Комисията консултация, която продължава до 31 декември 2016 г.  

Днес повече от всякога е важно да се изтъква ролята на здравеопазването за икономическия просперитет и социалното сближаване.

Health systems

Още по темата