Poslať priateľovi
RSS
google +
Verzia pre tlač

John F. Ryan, úradujúci riaditeľ Európskej komisie pre verejné zdravie

John F. Ryan, úradujúci riaditeľ Európskej komisie pre verejné zdravie

Pred dvoma rokmi bolo prijaté rozhodnutie č. 1082/2013/EÚ o závažných cezhraničných ohrozeniach zdravia, v ktorom bola uvedená požiadavka, že do novembra 2015 musí byť Európskemu parlamentu a Rade (a následne každé tri roky) predložená správa o jeho vykonávaní.

V prvej takejto správe, ktorá bola prijatá 7. decembra 2015, sú opísané prínosy aj problémy spojené s rozhodnutím. Vo všeobecnosti sa však v správe konštatuje, že vykonávaním tohto rozhodnutia „sa dosiahlo zlepšenie zdravotnej bezpečnosti v Európskej únii a ochrany občanov Únie pred prenosnými ochoreniami a inými biologickými, chemickými a environmentálnymi udalosťami“. 

V rozhodnutí sa od členských štátov požaduje, aby pravidelne podávali správu o stave svojej pripravenosti, čo posilňuje koordináciu EÚ a zabezpečuje lepšiu koordináciu riadenia rizika.

Toto rozhodnutie taktiež obsahuje ustanovenia o hodnotení rizík a riadení cezhraničných ohrození zdravia, ktoré nie sú nákazlivými chorobami, pomáha rozvíjať a vykonávať spoločné obstarávanie zdravotníckych protiopatrení a poskytuje pevný právny mandát Výboru pre zdravotnú bezpečnosť.

Takéto napredovanie je niekedy možné len vtedy, ak sa poučíme z predchádzajúcich ťažkostí. Napríklad dohoda o spoločnom obstarávaní zdravotníckych protiopatrení a vakcín má pôvod v nedostatku vakcín počas epidémie vtáčej chrípky H5N1 v rokoch 2015 a 2016. Vznik Európskeho zdravotníckého zboru, ktorý má začať svoju činnosť 15. februára 2016, je takisto výsledkom ťažkostí, ktorým sme čelili v boji proti ebole pri mobilizovaní zdravotníckeho personálu v postihnutých krajinách.

Vždy sa však budú vyskytovať nové ťažkosti, niektoré nečakané, iné črtajúce sa v pozadí. Súčasné rozšírenie vírusu zika je dobrým príkladom. Antimikrobiálna rezistencia, ktorú sledujeme už niekoľko rokov, je jednou z najväčších hrozieb, s ktorými sme sa kedy stretli v oblasti verejného zdravia. V súčasnosti sa posledný rok vykonáva 5-ročný akčný plán Komisie na boj proti antimikrobiálnej rezistencii a hoci bol dosiahnutý určitý pokrok, stále zostáva ešte veľa práce.

Komisia preto pomohla spoluorganizovať úplne prvý transatlantický seminár, v rámci ktorého sa diskutovalo o sieťach klinického skúšania v oblasti antimikrobiálnej rezistencie a ktorý sa konal 22. januára 2016. Preto vítame aj tohtotýždňovú ministerskú konferenciu o antimikrobiálnej rezistencii zorganizovanú v rámci holandského predsedníctva v dňoch 9. a 10. februára 2016.

Komisia medzičasom analyzuje svoju ďalšiu stratégiu v oblasti antimikrobiálnej rezistencii na najbližšie roky, ktorá doplní aj globálny akčný plán Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Ďalšia správa o vykonávaní rozhodnutia č. 1082/2013/EÚ bude predložená na konci roka 2018. Obsah tejto správy, v ktorej sa bude premietať, ako sa nám darí bojovať proti antimikrobiálnej rezistencii a iným cezhraničným ohrozeniam zdravia, bude veľmi závisieť od toho, ako efektívne budeme posilňovať našu pripravenosť a schopnosť reakcie na tieto ohrozenia nielen na úrovni EÚ, ale aj na medzinárodnej úrovni.

Cross-border threats to health

Viac o tejto téme