Изпратете на приятел
RSS
google +
Версия за печат

От Джон Ф. Райън, изпълняващ длъжността директор по обществено здраве, ръководител на отдел „Управление на кризи и подготвеност в здравеопазването“, ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“, Европейска комисия

От Джон Ф. Райън, изпълняващ длъжността директор по обществено здраве, ръководител на отдел „Управление на кризи и подготвеност в здравеопазването“, ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“, Европейска комисия

Преди две години бе прието Решение 1082/2013/ЕС относно сериозните трансгранични заплахи за здравето. В него се изисква до ноември 2015 г. на Европейския парламент и Съвета да бъде предоставен доклад за изпълнението на решението, а след това такъв доклад да бъде предоставян на всеки три години. 

В първия подобен доклад, приет на 7 декември 2015 г., се посочват силните страни и слабостите, но като цяло заключението е, че изпълнението на решението „е повишило здравната сигурност в Европейския съюз и защитата на гражданите на Съюза от заразни болести и други биологични, химични и екологични събития“. 

В решението се изисква страните членки редовно да докладват за състоянието на своята подготвеност. Това укрепва координацията на равнище ЕС и дава възможност за по-добро координиране на управлението на риска.

Решението предвижда извършване на оценка на риска и управление на трансгранични заплахи за здравето, които не са заразни болести, помага за разработването и прилагането на съвместно възлагане на обществени поръчки за медицински мерки за противодействие и осигурява стабилен правен мандат на Комитета за здравна сигурност.

Подобен напредък понякога е възможен само когато извлечем поуки от предишни трудности. Споразумението за съвместно възлагане на обществени поръчки за медицински мерки за противодействие, например, бе резултат от недостига на ваксини по време на епидемията от птичи грип H5N1 през 2005—2006 г.  Европейският медицински корпус, който ще започне да функционира на 15 февруари 2016 г., също е резултат от трудностите, пред които бяхме изправени в борбата с ебола при изпращането на здравни работници в засегнатите страни.

Винаги се появяват нови предизвикателства — някои съвсем неочаквано, а други — постепенно. Сегашната епидемия, причинена от вируса Зика, е добър пример за това. Антимикробната резистентност също от години е повод за загриженост и е една от най-големите заплахи, пред които някога сме били изправяни в областта на общественото здраве.  Тази година е последната от 5-годишния план за действие на Комисията за борба с антимикробната резистентност. Въпреки постигнатия напредък все още остава да бъде свършена много работа.

Затова Комисията участва в организирането на първия в историята трансатлантически семинар за обсъждане на работата на мрежите за клинични изпитвания в областта на антимикробната резистентност на 22 януари 2016 г. По същата причина приветствахме и провелата се тази седмица (9 — 10 февруари 2016 г.) министерска конференция по въпросите на антимикробната резистентност под егидата на нидерландското председателство.

Междувременно Комисията анализира стратегията си за антимикробната резистентност през следващите години. Тя ще допълва глобалния план за действие на Световната здравна организация.

Следващият доклад за изпълнението на Решение 1082/2013/ЕС ще бъде изготвен в края на 2018 г.  Неговото съдържание, което ще отразява ефективността на борбата ни с антимикробната резистентност и други сериозни трансгранични заплахи за здравето, до голяма степен ще зависи от ефективността на нашите действия за засилване на подготвеността и реакцията на тези заплахи не само на равнище ЕС, но и на международно равнище.

Cross-border threats to health

Още по темата