Nusiųsti draugui
RSS
google +
Variantas spausdinti

l. e. p. Europos Komisijos Visuomenės sveikatos direktorato direktorius

l. e. p. Europos Komisijos Visuomenės sveikatos direktorato direktorius

Prieš dvejus metus buvo priimtas Sprendimas 1082/2013/ES dėl didelių tarpvalstybinio pobūdžio grėsmių sveikatai, kuriame reikalaujama, kad iki 2015 m. lapkričio mėn. ir toliau kas trejus metus Europos Parlamentui ir Tarybai būtų teikiamos šio sprendimo įgyvendinimo ataskaitos. 

Pirmą kartą tokia ataskaita priimta 2015 m. gruodžio 7 d., joje nurodoma ir laimėjimų, ir trūkumų, bet apskritai konstatuojama, kad dėl sprendimo įgyvendinimo „ES pagerėjo sveikatos saugumas ir Sąjungos piliečių apsauga nuo užkrečiamųjų ligų ir kitų biologinių, cheminių bei aplinkos veiksnių.“ 

Sprendime reikalaujama, kad valstybės narės reguliariai teiktų savo parengties ataskaitas – dėl to gerėja koordinavimas ES mastu ir galima geriau derinti rizikos valdymą.

Sprendime taip pat numatytas ne dėl užkrečiamųjų ligų kylančių tarpvalstybinio pobūdžio grėsmių sveikatai rizikos vertinimas ir valdymas, pagalba rengti ir įgyvendinti bendrą medicininio reagavimo priemonių pirkimą, sprendimu taip pat suteikiami tvirti teisiniai įgaliojimai Sveikatos saugumo komitetui.

Tokios pažangios priemonės kartais tampa įmanomos tik tada, kai pasimokome iš patirtų sunkumų. Pavyzdžiui, Bendro viešojo pirkimo susitarimas dėl medicininių reagavimo priemonių ir vakcinų tiekimo buvo parengtas reaguojant į vakcinos trūkumą per paukščių gripo (H5N1) epidemiją 2005–2006 m.  Europos medicininis dalinys, kuris pradės veiklą 2016 m. vasario 15 d., taip pat sukurtas reaguojant į sunkumus, kuriuos patyrėme kovodami su Ebolos karštligės protrūkiais, kai jos apimtose šalyse reikėjo mobilizuoti sveikatos darbuotojus.

Tačiau visada kyla naujų sunkumų – vieni būna tarsi perkūnas iš giedro dangaus, kiti nuolat tyko netoliese. Dabartinis Zika viruso protrūkis yra geras pavyzdys. Iš savo akiračio metų metus nepaleidžiame ir atsparumo antimikrobinėms medžiagoms problemos – tai viena didžiausių grėsmių, su kuriomis mums kada nors yra tekę susidurti visuomenės sveikatos srityje.  Šie metai yra paskutiniai Komisijos kovos su atsparumu antimikrobinėms medžiagoms 5 metų veiksmo plano metai. Nors pažanga padaryta, nuveikti reikia dar daug daugiau.

Dėl to Komisija padėjo 2016 m. sausio 22 d. surengti pirmą transatlantinį seminarą, kad būtų aptarti atsparumo antimikrobinėms medžiagoms srities klinikinių tyrimų tinklai, taip pat dėl to mes labai palankiai vertiname tai, kad šią savaitę, 2016 m. vasario 9–10 d., vyksta ES Tarybai pirmininkaujančių Nyderlandų surengta ministrų konferencija atsparumo antimikrobinėms medžiagoms tema.

Šiuo metu Komisija svarsto tolesnę kovos su atsparumu antimikrobinėmis medžiagomis artimiausiais metais strategiją, kuri taip pat papildys Pasaulio sveikatos organizacijos bendrą veiksmų planą.

Kita sprendimo 1082/2013/ES įgyvendinimo ataskaita bus pateikta 2018 m. pabaigoje.  Tai, kas joje bus parašyta apie tai, kaip mums sekėsi kovoti su atsparumu antimikrobinėms medžiagoms ir kitomis rimtomis tarpvalstybinio pobūdžio grėsmėmis sveikatai, labai priklausys nuo mūsų pastangų didinti savo parengtį ir reagavimo į tokias grėsmes galimybes ne tik ES, bet ir tarptautiniu mastu, efektyvumo.

Cross-border threats to health

Daugiau šia tema