Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

Paola Testori Coggi, generální ředitelka pro oblast zdraví a spotřebitele Evropské komise

Paola Testori Coggi, generální ředitelka pro oblast zdraví a spotřebitele Evropské komise

Evropská komise přijala sociální investiční balíček pro růst a soudržnost 20. února 2013. Jak Komise zdůrazňuje v dokumentu o investování do zdraví vydaného v rámci balíčku, zdraví je nedílnou součástí strategie Evropa 2020.

Dokument doporučuje reformovat systémy zdravotnictví tak, aby byly splněny dva cíle zároveň: zajistit přístup k vysoce kvalitní zdravotní péči a využívat veřejné zdroje efektivnějším způsobem. Navazuje tak na Roční analýzu růstu pro rok 2013 pdf, která uznává přínos odvětví zdraví při vytváření pracovních příležitostí (napomáhajícím oživení ekonomiky) a která doporučuje reformu zdravotnických systémů, které by měly být hospodárnější a které musí být udržitelné.

Komise vychází z toho, že zdraví je hodnotou samo o sobě, a zároveň si uvědomuje, že výdaje v oblasti zdraví představují ten druh výdajů, které podporují hospodářský růst – proto její dokument týkající se investování do zdraví zahrnuje tři hlavní prvky:

Investice do udržitelných systémů zdravotnictví

Evropské zdravotnické systémy jsou jedním z hlavním důvodů, proč si sociální zabezpečení v Evropě udržuje vysokou úroveň. Jsou také jedním ze základních prvků evropského sociálně tržního hospodářství. Hospodářská krize, strukturní demografické změny a trendy v tom, jaké typy nemocí evropskou populaci zasahují, dále podtrhly naléhavost reformy a modernizace systémů zdravotnictví. Subjekty, které v této oblasti rozhodují, však musejí odolat pokušení zdánlivých, krátkodobých úspor. Členským státům může v jejich úsilí o reformu zdravotnictví pomoci EU: Může např. podporovat inovace, které povedou k větší hospodárnosti, nebo vytvořenit nástroje, které lépe vyhodnotí výkonnost zdravotnických systémů. Efektivitu ve zdravotnictví lze zvýšit i jinak, např. pokud nebudou pacienti zbytečně hospitalizováni a posíláni ke specialistům, pokud se posílí primární péče, pokud se rozšíří využití levnějších variant léčiv (generické léky) a pokud se při rozhodování o opatření ve zdravotnictví budou brát v úvahu výsledky hodnocení efektivnosti využívání zdravotnických technologií.

Zdraví jako investice do lidských zdrojů

Zdravotnictví může podpořit hospodářský růst tím, že díky němu budou lidé déle aktivní a zdraví. Zdravotní stav obyvatelstva ovlivňuje zapojení lidí do pracovního procesu i jejich produktivitu práce. Investicemi do zdraví obyvatelstva lze některým nemocem předcházet a omezit tak budoucí náklady na jejich léčbu. V praxi to znamená rovněž investovat do efektivně fungující pracovní síly ve zdravotnictví.

Politika veřejného zdraví by se měla zaměřit na prevenci nemocí a zdravotní osvětu. Jejich pomocí lze totiž zátěž, kterou představují chronická onemocnění jak pro ekonomiku, tak pro pacienty samé, znatelně snížit. Evropské partnerství pro inovace v oblasti aktivního a zdravého stárnutí vyvíjí vzorová opatření, která pomáhají lidem vést zdravější, aktivnější a nezávislejší život i ve vyšším věku.

Investovat do omezování nerovností v oblasti zdraví

Úspěšnost zdravotnických systémů se značně liší jak v rámci členských států, tak mezi nimi. S ještě většími nerovnostmi v oblasti zdraví se setkáme, zaměříme-li se na situaci některých zranitelných skupin obyvatelstva, jako jsou některé etnické menšiny a některé skupiny migrantů. Investice do snížení těchto nerovností přispívají k sociální soudržnosti. Navíc se díky nim lze vymanit ze situace, kdy vinou špatného zdravotního stavu lidé chudnou a dostávají se do izolace, což zpětně vede k dalšímu zhoršení jejich zdraví. Nerovnosti v oblasti zdraví představují nejen plýtvání lidským potenciálem, ale i potenciálně značné hospodářské ztráty. Všeobecný přístup ke zdravotní péči může pomoci omezit chudobu a je velmi účinný v boji proti sociálnímu vyloučení. Sociální determinanty v oblasti zdraví se nicméně nepodaří překonat, pokud nebudou přijata mezirezortní opatření a otázky zdraví nebudou zohledněny ve všech politikách.

Hlavní myšlenkou dokumentu je, že díky efektivnímu využívání finančních zdrojů, strukturálním reformám a inovacím v systémech zdravotnictví lze v odvětví zdraví dosáhnout vyšší efektivity a lepších výsledků.

Investice do zdraví je prioritou pro tzv. sociální investiční balíček

Více k tomuto tématu