Cesta

2012

Novinářská cena EU v oblasti zdraví

Pracujete jako novinář nebo novinářka a zabýváte se problematikou zdravotnictví?

Úvod

V pátém ročníku získali Novinářskou cenu EU v oblasti zdraví autoři těchto článků:

1. místo

Henk Blanken: „Carel's head Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) Nederlands (nl) “ (Carlova hlava) (Dagblad van het Noorden, Nizozemsko) 

Tento článek popisuje boj čtyřicetiletého muže s Parkinsonovou chorobou.

2. místo

Christiane Hawraneková a Marco Maurer: „The Patient Traffickers Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu Deutsch (de) English (en) “ (Pašeráci pacientů) (Die Zeit, Německo)

Článek se zabývá vztahem mezi agenturami provozujícími spornou lékařskou turistiku a německými nemocnicemi.

3. místo

Mette Dahlgaardová: „Am I killing someone? Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu dansk (da) English (en) “ (Zabíjím někoho?) (Berlingske, Dánsko)

Tento článek vypráví příběh dárce spermatu, který zjistí, že je nositelem genu vysoce dědičné formy rakoviny, a může tak tuto závažnou chorobu přenést až na polovinu svých děti.

Přečíst si můžete i články finalistů soutěže ročníku 2013 Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) a podívat se na video a fotografie Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) z uvítací večeře a slavnostního předávání cen.

Booklet 2013I letos přinesla novinářská cena množství vysoce kvalitních článků, které upozornily na důležité otázky zdraví a zájmů pacientů, jimiž se ve svých iniciativách a politikách zabývá také EU. Letos byla vydána brožura Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) se všemi 28 nominovanými články (k dispozici pouze v angličtině).

V roce 2013 se soutěže zúčastnilo 629 novinářů ze všech 28 zemí EU. Ti přihlásili celkem 858 článků, které vyšly v tištěných nebo internetových médiích od 1. srpna 2012 do 30. září 2013.

Cena byla poprvé udělena v roce 2009. Zde uvádíme vítěze předchozích ročníků:

  • 2012 Petr Třešňák (Česká republika) s článkem o duševním zdraví „Dobrodružství v pavilonu č. 14pdf(138 KB) Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) “ (týdeník Respekt, Česká republika).
  • 2011 Ben Hirschler a Kate Kellandová (Spojené království) s článkem o antimikrobiální rezistenci s názvem „When the drugs don't work Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) “ (Když léky nezabírají), který publikovala agentura Reuters.
  • 2010 Gianluca Ferraris a Ilaria Molinariová (Itálie) s článkem o kmenových buňkách „Ladri di speranza Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) italiano (it) “ (Ukradená naděje) uveřejněném v italském týdeníku Panorama.
  • 2009 Estelle Sagetová (Francie) s článkem „La schizophrénie expliquée aux parents Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) français (fr) “ (Jak přiblížit schizofrenii rodině a přátelům), který vyšel v deníku L'Express.

Novinářská cena EU v oblasti zdraví je financována v rámci druhého programu EU v oblasti zdraví na období 2008–2013.