Nusiųsti draugui
RSS
google +
Variantas spausdinti

Europos Komisijos sveikatos ir vartotojų reikalų generalinė direktorė Paola Testori Coggi

Europos Komisijos sveikatos ir vartotojų reikalų generalinė direktorė Paola Testori Coggi

2013 m. vasario 20 d. Europos Komisija priėmė Socialinių investicijų į augimą ir sanglaudą dokumentų rinkinį. Kaip pabrėžiama į rinkinį įtrauktame Komisijos dokumente, skirtame sveikatos srities investicijoms, sveikata – neatskiriama strategijos „Europa 2020“ dalis.

Dokumente rekomenduojama reformuoti sveikatos sistemas, kad būtų pasiekti du tarpusavyje susiję tikslai: suteikta galimybė naudotis kokybiškomis sveikatos priežiūros paslaugomis ir veiksmingiau naudojami viešieji ištekliai. Taip pat ir 2013 m. metinėje augimo apžvalgoje pdfpripažįstama sveikatos reikšmė ekonomikos atsigavimui kuriant darbo vietas ir rekomenduojama reformuoti sveikatos sistemas, kad būtų užtikrintas jų rentabilumas ir tvarumas.

Komisijos dokumente „Sveikatos srities investicijos“ teigiama, kad sveikata pati savaime yra vertybė ir kad išlaidomis šiai sričiai skatinamas ekonomikos augimas. Dokumente aptariami trys toliau nurodyti pagrindiniai elementai.

Investicijos į tvarias sveikatos sistemas

Europos sveikatos sistemos yra jos aukšto lygio socialinės apsaugos pagrindas ir kertinis Europos socialinės rinkos ekonomikos akmuo. Dėl su ekonomikos krize susijusių apribojimų, daugiau struktūrinių demografinių pokyčių ir ligų, kuriomis serga Europos gyventojai, rūšių, būtina imtis reformos ir tas sistemas modernizuoti. Tačiau sprendimų priėmėjai turėtų vengti apgaulingo trumpalaikio sutaupymo pagundos. ES gali padėti valstybėms narėms remdama reformas, pavyzdžiui, didindama rentabilumą remdamasi tvirta inovacijų politika ir kurdama priemones, kuriomis galima geriau įvertinti sveikatos sistemų veikimą. Efektyvumą padidinti galima, pavyzdžiui, tokiais būdais: kai nėra būtina, mažiau pacientų guldyti į ligonines ir mažiau naudotis specialistų paslaugomis, stiprinti pirminę sveikatos priežiūrą, skatinti vartoti pigesnius vaistų atitikmenis (generinius vaistus) ir priimti sprendimus remiantis sveikatos priežiūros technologijų rentabilumo vertinimu.

Sveikata kaip investicija į žmogiškąjį kapitalą

Sveikata gali paskatinti ekonomikos augimą, jei žmonės ilgiau išliks aktyvūs ir geresnės sveikatos. Gyventojų sveikatos būklė turi poveikio dalyvavimui darbo rinkoje ir produktyvumui. Investicijomis į gyventojų sveikatą taip pat padedama mažinti būsimas išlaidas, susijusias su ligų, kurioms galima užkirsti kelią, gydymu. Tai ir investicijos į efektyvius sveikatos sistemos darbuotojus.

Vykdant visuomenės sveikatos politiką daugiausia dėmesio turėtų būti skiriama ligų prevencijai ir sveikatinimui, kad sumažėtų lėtinių ligų našta žmonėms ir ekonomikai. Vykdant Europos inovacijų partnerystę vyresnių žmonių aktyvumo ir sveikatos srityje pateikiama įdomių pavyzdžių, kokiomis priemonėmis galima padėti vyresnio amžiaus žmonėms gyventi sveikiau, aktyviau ir savarankiškiau.

Investicijos į nelygybės sveikatos srityje mažinimą

Sveikatos rodikliai labai nevienodi įvairiose valstybėse narėse ir net jose pačiose. Kai kurių pažeidžiamų grupių, tokių kaip tam tikros etninės mažumos ir kai kurios migrantų grupės, nelygybė sveikatos srityje dar didesnė. Investuojant į nelygybės sveikatos srityje mažinimą didinama socialinė sanglauda ir išsiveržiama iš užburto prastos sveikatos, dėl kurios didėja skurdas ir atskirtis ir kuri yra jų rezultatas, rato. Nelygybė sveikatos srityje – tai ne tik žmogiškojo potencialo švaistymas, bet ir galimas didžiulis ekonominis nuostolis. Užtikrinus visuotinę galimybę naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis galima padėti sumažinti skurdą ir kovoti su socialine atskirtimi. Reikia įvairių sektorių veiksmų – „sveikatos aspekto visų krypčių politikoje“, – kad būtų galima spręsti su socialiniais sveikatą lemiančiais veiksniais susijusias problemas.

Pagrindinė dokumento idėja – kad rentabiliomis išlaidomis, struktūrinėmis reformomis ir sveikatos sistemų inovacijų politika galima didinti efektyvumą ir užtikrinti geresnius sveikatos priežiūros rezultatus.

Investicijos į sveikatos sritį – socialinių investicijų dokumentų rinkinio prioritetas

Daugiau šia tema