Politika soudržnosti EU a zdraví

Cílem evropské politiky soudržnosti je omezit ekonomické a sociální nerovnosti mezi regiony Unie. EU tak činí zejména prostřednictvím evropských strukturálních a investičních fondů (ESI fondy).

Zdraví je stále více považováno za důležité aktivum pro regionální rozvoj a konkurenceschopnost, a proto může tato oblast v rámci různých investičních cílů využívat prostředky z ESI fondů:

  • Evropský fond pro regionální rozvoj – financuje se z něj zdravotnická infrastruktura a vybavení, elektronické zdravotnictví, výzkum a podpora malých a středních podniků
  • Evropský sociální fond – financují se z něj činnosti v oblasti zdraví spojené s aktivním a zdravým stárnutím, s propagací zdraví a řešením nerovností v oblasti zdraví, s podporou zdravotnického personálu a s posilováním kapacit veřejné správy.

Zásady ESI fondů (2014–2020) zajišťují, aby vnitrostátní a regionální orgány používaly finanční prostředky efektivně a financování odpovídalo celkové politické strategii.

Jak získat finanční prostředky z evropských strukturálních a investičních fondů na investice do zdravotnictví?

Evropská komise zveřejnila průvodce Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) možnostmi investování do zdravotnictví v rámci ESI fondů, který je určen členským států a konkrétním příjemcům.

Přečtěte si další informace o politice soudržnosti na období 2014–2020 a zjistíte, zda záměr vašeho projektu odpovídá prioritám programů financování z ESI fondů ve vaší zemi či vašem regionu.

Více informací o využívání evropských strukturálních a investičních fondů pro oblast zdraví Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu български (bg) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) English (en) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv)  

Spolupráce s členskými státy

Poskytování zdravotní péče je plně v kompetenci členských států. Samy rozhodují o investicích do zdravotnictví a patřičným způsobem je také realizují. Evropská komise spolupracuje s členskými státy Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu български (bg) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) s cílem zlepšit správu finančních prostředků ve zdravotnictví a podpořit výměnu účinných řešení.