Czym jest MISSOC?
MISSOC to unijny system informacji o ochronie socjalnej zapewniający szczegółowe, regularnie aktualizowane i porównywalne informacje na temat krajowych systemów opieki socjalnej. Jest on dostępny w języku angielskim, francuskim i niemieckim.
W jego ramach dwa razy w roku (w styczniu i lipcu) publikowane są zaktualizowane informacje na temat systemów ochrony socjalnej 27 państw członkowskich UE oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Informacje te obejmują:
- tabele porównawcze obejmujące 12 głównych obszarów opieki socjalnej: finansowanie, opiekę zdrowotną, choroby, macierzyństwo, inwalidztwo, podeszły wiek, renty rodzinne, obrażenia przy pracy i choroby zawodowe, rodzinę, bezrobocie, emeryturę, gwarantowane środki minimalne i opiekę długoterminową,
- schematy organizacyjne i krótkie opisy struktury ochrony socjalnej w 32 państwach uczestniczących,
- krótkie opisy głównych zasad ochrony socjalnej w przypadku osób prowadzących działalność na własny rachunek.
MISSOC odpowiada również za coroczną aktualizację szeregu przewodników po krajowych systemach opieki socjalnej, które są przeznaczone dla osób przeprowadzających się z jednego kraju UE do innego.
Kto korzysta z systemu?
Z systemu MISSOC korzystają:
- osoby odpowiedzialne za kształtowanie polityki i urzędnicy,
- naukowcy i studenci,
- osoby przeprowadzające się do innego kraju UE z zamiarem podjęcia studiów lub pracy.
Jak aktualizowane są informacje?
Systemem zarządza Komisja Europejska przy pomocy specjalnie powołanego w tym celu sekretariatu. Każde państwo uczestniczące w systemie wyznacza jednego lub dwóch korespondentów, którymi są pracownicy ministerstw lub instytucji odpowiedzialnych za ubezpieczenia społeczne. Korespondenci okresowo aktualizują tabele porównawcze oraz przewodniki po krajowych systemach opieki społecznej.