Zapošljavanje, socijalna pitanja i uključenost

Osobe s invaliditetom

© Shutterstock

Definicija

U Konvenciji UN-a o pravima osoba s invaliditetom, osobe s invaliditetom definirane su kao osobe „koje imaju dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja, koja u međudjelovanju s različitim preprekama mogu sprečavati njihovo puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima”.

Oko 100 milijuna osoba u EU-u živi s nekim oblikom invaliditeta. Mnoge osobe s invaliditetom u Europi nemaju jednake mogućnosti u životu kao drugi. Nisu im dostupne sve škole, radna mjesta, infrastruktura, proizvodi, usluge ni informacije. S njima se ponekad i loše i nepravedno postupa.

Izazovi

  • Zaposlena je samo polovina osoba s invaliditetom, dok je to slučaj za tri četvrtine osoba bez invaliditeta.
  • Riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti izloženo je 28,4 % osoba s invaliditetom, u odnosu na 17,8 % osoba bez invaliditeta. 
  • Samo 29,4 % osoba s invaliditetom stekne visokoškolsku kvalifikaciju, dok je to slučaj za 43,8 % osoba bez invaliditeta.
  • 52 % osoba s invaliditetom osjeća se diskriminirano.

Odgovor politike

EU i njegove države članice predani su poboljšavanju socijalne i gospodarske situacije osoba s invaliditetom, nadovezujući se pritom na Ugovor o funkcioniranju EU-a i Povelju EU-a o temeljnim pravima.

Europski stup socijalnih prava 

U 17. načelu europskog stupa socijalnih prava ističe se da osobe s invaliditetom imaju pravo na potporu dohotku koja im omogućuje dostojanstven život, usluge koje im omogućuju sudjelovanje na tržištu rada i u društvu te radno okruženje prilagođeno njihovim potrebama.

Konvencija UN-a o pravima osoba s invaliditetom

Europska unija i sve njezine države članice stranke su Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom (UNCRPD). Taj važan ugovor temelj je Strategije o pravima osoba s invaliditetom za razdoblje 2021. – 2030. i njezine prethodnice, Europske strategije za osobe s invaliditetom za razdoblje 2010. – 2020.

Platforma za pitanja invaliditeta

Komisija redovito održava rasprave o provedbi Konvencije na razini EU-a i država članica u okviru stručne skupine na platformi za pitanja invaliditeta, u kojoj sudjeluju:

  • Europska komisija
  • stručnjaci iz država članica
  • predstavnici nekoliko nevladinih organizacija na razini EU-a, uključujući organizacije osoba s invaliditetom.

Glavna postignuća u području invaliditeta

Financiranje

EU pruža financijsku potporu u obliku godišnjih bespovratnih sredstava nizu organizacija osoba s invaliditetom i nevladinih organizacija na razini EU-a (u okviru programa Građani, ravnopravnost, prava i vrijednosti) kako bi izgradile svoje kapacitete te kako bi se olakšalo njihovo sudjelovanje u procesima na razini EU-a (npr. davanjem mišljenja o razvoju zakonodavstva i politika EU-a). Ta su tijela odabrana na temelju poziva na podnošenje prijedloga te su potpisala okvirni sporazum o partnerstvu za razdoblje 2022. – 2025. Organizacije kojima se dodjeljuje financijska potpora navedene su na dnu stranice na kojoj je poziv objavljen.

Europski strukturni i investicijski fondovi (ESIF) glavni su financijski instrumenti EU-a za jačanje gospodarske i socijalne kohezije. Pridonose socijalnoj uključenosti najranjivijih građana, uključujući one s invaliditetom.

Europski semestar

Europski semestar pruža okvir za koordinaciju gospodarskih i socijalnih politika u cijelom EU-u te informacije o položaju osoba s invaliditetom i osoba bez invaliditeta u državama članicama.

Analitička potpora

U okviru projekta europskog stručnog znanja o invaliditetu (EDE) Europskoj komisiji pruža se analiza podataka i politika iz država članica EU-a te se upravlja bazom podataka DOTCOM, putem koje se prate instrumenti politike povezani s Konvencijom UN-a u EU-u i državama članicama.

Informiranje

Europska komisija predana je informiranju javnosti o životnim uvjetima osoba s invaliditetom, poteškoćama s kojima se suočavaju u svakodnevnom životu i alatima za poboljšanje njihova života. Kako bi se postigao taj cilj, Europska komisija svake godine organizira:

Podijeli ovu stranicu