Zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

Slovenia - Starševsko varstvo

To poglavje zajema starševsko varstvo:

  • materinski dopust, očetovski dopust in starševski dopust in pravico staršev do krajšega delovnega časa zaradi starševstva;
  • pravico do plačila prispevkov za socialno varnost zaradi starševstva v primeru štirih ali več otrok in pravico do nadomestila v času odmora za dojenje.

Kdo je upravičen?

Do starševskega varstva in obračuna prispevkov za starševsko varstvo so upravičene vse osebe, ki so vključene v zavarovanje za starševsko varstvo. Zavarovani morate biti dan pred začetkom starševskega dopusta ali vsaj 12 mesecev v preteklih treh letih.

V sklop pravic iz zavarovanja za starševsko varstvo spadajo:

  • pravica do dopusta;
  • pravica do starševskega nadomestila;
  • pravica do krajšega delovnega časa in pravica do plačila prispevkov za socialno varnost zaradi starševstva;
  • pravica do plačila prispevkov za socialno varnost v primeru štirih ali več otrok;
  • pravica do nadomestila v času odmora za dojenje in pravica do plačila prispevkov za socialno varnost v času odmora za dojenje.

Kdaj sem upravičen?

Dopust je pravica do odsotnosti z dela zaradi poroda, nege in varstva otroka in se deli na naslednje:

  • materinski (porodniški) dopust praviloma nastopi 28 dni pred predvidenim datumom poroda in skupaj obsega 105 koledarskih dni. Mati mora obvezno izrabiti 15 dni materinskega dopusta. Do dopusta je izjemoma upravičen oče oziroma skrbnik otroka v primeru odsotnosti (mati je umrla oziroma zapustila otroka) ali nezmožnosti matere;
  • očetovski dopust je pravica očeta in je neprenosljiva. Oče je upravičen do 30 koledarskih dni (plus dodatnih 10 dni za rojstvo dvojčkov ali 20 dni za trojčke);
  • starševski dopust je namenjen nadaljnji negi in varstvu otroka ter nastopi takoj po poteku materinskega dopusta. Do starševskega dopusta je upravičen vsak od staršev (vsak 130 dni, mati lahko prenese na očeta 100 dni, torej lahko oče koristi 230 dni; oče lahko na mater prenese vseh 130 dni, torej lahko mati koristi 260 dni), posvojitelj ali skrbnik/rejnik otroka. Posvojiteljev dopust nastopi najpozneje 15 dni po dodelitvi otroka družini z namenom posvojitve ali po izvedeni posvojitvi.

Nadomestilo je nadomestilo plače oziroma osebni prejemek v okviru zavarovanja za starševsko varstvo. Vrste nadomestila, ki so vezane na posamezne vrste dopusta, so:

  • materinsko nadomestilo v času materinskega dopusta;
  • očetovsko nadomestilo v času očetovskega dopusta za 30 dni;
  • starševsko nadomestilo v času starševskega dopusta.

Pravico do dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva (ne manj kot polovico polnega delovnega časa) lahko uveljavlja eden od staršev, ki neguje in varuje:

  • otroka do tretjega leta starosti;
  • otroka z zmerno ali resno telesno prizadetostjo ali z zmerno ali težjo duševno prizadetostjo do 18. leta starosti;
  • najmanj dva otroka, do končanega prvega razreda osnovne šole najmlajšega otroka (eno leto izrabe pravice je neprenosljivo za vsakega od staršev).

Krajši delovni čas mora obsegati najmanj polovico tedenske delovne obveznosti. Pravica se prizna z dnem, ko začne starš delati s krajšim delovnim časom, če je pravico uveljavljal najmanj 30 dni po začetku krajšega delovnega časa. V nasprotnem primeru se pravica prizna od dneva vložitve vloge.

Pravica do plačila prispevkov za socialno varnost zaradi starševstva v primeru štirih ali več otrok pripada enemu od staršev, ki je zapustil trg dela zaradi nege in varstva štirih ali več otrok. Pogoja za pridobitev pravice sta:

  • oba, starš in otrok imata skupno stalno prebivališče v Sloveniji;
  • starš je bil zavarovan za starševsko varstvo ali bil aktivni iskalec zaposlitve vsaj 12 mesecev v zadnjih 3 letih.

Pravica se uveljavlja z vložitvijo vloge najpozneje 30 dni po zapustitvi trga in traja do končanega prvega razreda osnovne šole najmlajšega otroka.

Obseg pravic in način uveljavljanja

Dopust

     Število koledarskih dni

Materinski dopust

105 (obvezno 15 dni)

Očetovski dopust

30 (najmanj 15 dni v obliki polnega ali delnega dopusta, ki ga je treba izkoristiti v enem mesecu po koncu starševskega dopusta;

največ 15 dni (plus dodatni dnevi za rojstvo dvojčkov ali trojčkov) v obliki polnega ali delnega dopusta, preden otrok konča prvi razred osnovne šole

Starševski dopust

260

Nadomestilo

Osnova za posamezno vrsto nadomestila je povprečna osnova, od katere so bili obračunani prispevki za starševsko varstvo v zaporednih 12 mesecih, pri čemer se kot zadnji mesec šteje osnova, od katere so bili obračunani prispevki v predpreteklem mesecu od vložitve prve vloge za dopust. Nadomestilo ne sme biti nižje od osnovnega minimalnega dohodka (402,18 EUR) ter ne višje od dvakratne vrednosti povprečne mesečne plače v Sloveniji z uskladitvami iz ZUTPG.

Oblika nadomestila     Višina nadomestila

Materinsko nadomestilo

100 % povprečne osnove

Očetovsko nadomestilo

100 % povprečne osnove

Starševsko nadomestilo

100 % povprečne osnove

Pravica do plačila prispevkov za socialno varnost zaradi starševstva v primeru štirih ali več otrok.

Starš ima pravico do plačila prispevkov za socialno varnost za minimalno plačo.

Pravica do nadomestila v času odmora za dojenje

Na podlagi potrdila specialista pediatra je mati upravičena do enournega odmora za dojenje na dan do 18. meseca starosti otroka.

Starost otroka Višina nadomestila

Do 18. meseca 100 % povprečne osnove.

Slovarček

Potrebni obrazci

  • vloga matere za uveljavitev pravic ob rojstvu otroka (obr. S-1/1)
  • vloga očeta za uveljavitev pravic ob rojstvu otroka (obr. S-1/2)
  • vloga za uveljavitev pravic do porodniškega dopusta in porodniškega nadomestila očeta, druge osebe ali enega od starih staršev otroka (obr. S-1/1-O)
  • vloga za uveljavitev pravice do starševskega dopusta ter starševskega nadomestila očeta, druge osebe ali enega od starih staršev otroka (obr. S-1/3)

Vsi obrazci se nahajajo na spletni strani MDDSZ.

Poznajte svoje pravice

Spodnje povezave, ki naštevajo vaše pravice, niso strani Evropske komisije in ne predstavljajo stališča Komisije:

Publikacije in spletne strani Komisije:

Kako uveljavljam pravice?

Pravice iz zavarovanja za starševsko varstvo se uveljavljajo pri centru za socialno delo, ki je krajevno pristojen glede na materino stalno oz. začasno prebivališče. Če mati ne prebiva v Sloveniji, so pristojni centri za socialno delo po naslednjem vrstnem redu glede na: sedež materinega delodajalca oziroma dejavnosti, kraj rojstva otroka in stalno prebivališče posvojitelja otroka.

Sorodne novice

Ni sorodnih novic v zadnjih šestih mesecih.

Povej naprej