breadcrumb.ecName

Počas ďalšieho výnimočného a náročného roku sa európska politika súdržnosti vyrovnala s výzvou

  • 07 Sep 2022
Rozhovor s Marcom Lemaîtreom, generálnym riaditeľom Generálneho riaditeľstva pre regionálnu a mestskú politiku
Počas ďalšieho výnimočného a náročného roku sa európska politika súdržnosti vyrovnala s výzvou

Pán Lemaître, pred rokom, keď ste poskytli rozhovor časopisu Panorama, sme veľa hovorili o pandémii ochorenia COVID-19 a o tom, že politika súdržnosti je medzi prvými európskymi nástrojmi reakcie na krízu a nástrojom na obnovu. Môžete nám povedať, aký je ďalší vývoj?

Politika súdržnosti bola skutočne na čele európskej reakcie: členským štátom sme umožnili mobilizovať takmer 23 miliárd EUR z nevyužitých zdrojov politiky súdržnosti – len za prvých šesť mesiacov bolo z toho k dispozícii 13 miliárd EUR. Tieto núdzové finančné prostriedky sa použili na nákup dôležitého zdravotníckeho vybavenia, udržanie podnikov nad vodou počas obmedzení pohybu a poskytnutie základného príjmu najviac postihnutým osobám. Bez tejto krátkodobej pomoci, ktorú umožnili legislatívne balíky CRII a CRII+, ktoré sme mohli veľmi rýchlo nasadiť, by boli dôsledky pre našich ľudí a hospodárstva oveľa ničivejšie. Potom nasledoval REACT-EU (Pomoc pri obnove v rámci politiky súdržnosti a pri obnove území v Európe), jeden z najväčších programov v rámci Nástroja Európskej únie na obnovu, ktorý predstavuje 50,6 miliardy EUR novej a dodatočnej finančnej podpory. Program REACT-EU pokračoval v opatreniach reakcie na krízu a opatreniach na nápravu následkov krízy a zároveň preklenul priepasť k dlhodobej obnove podporou projektov, ktoré nielen riešia dôsledky krízy, ale aj investujú do operácií, ktoré prispievajú k ekologickej, digitálnej a odolnej obnove hospodárstva. A nakoniec sa teraz zameriavame na rôzne prvky balíka CAREkohéznej akcie pre utečencov v Európe – ktorý poskytuje rýchlu reakciu na dôsledky ruskej invázie na Ukrajinu a predstavuje rozšírenú reakciu na pretrvávajúci vplyv pandémie ochorenia COVID-19.

To nás vedie k ďalšej otázke: začiatkom roka, keď kontinent pomaly opúšťal vrchol pandémie, sa začala vojna na Ukrajine. Môžete poskytnúť viac informácií o balíku CARE, ktorý ste práve spomenuli?

Milióny Ukrajincov utiekli pred ruskou inváziou zo svojej krajiny do bezpečia Európskej únie. S cieľom pomôcť členským štátom a regiónom pri riešení tohto prílevu Komisia predložila dva návrhy, ktoré boli prijaté v rekordne rýchlom čase v apríli tohto roku – CARE a zvýšené predbežné financovanie zo zdrojov REACT-EU (ktoré neformálne označujeme ako CARE 2). Balík CARE zahŕňa cielené zmeny právneho rámca na roky 2014 až 2020 stanoveného pre politiku súdržnosti, ako aj nariadenia o Fonde európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby (FEAD). Môže financovať investície do infraštruktúry, vybavenia, výrobkov a zdravia a môže sa vzťahovať na každého, kto prichádza do EÚ v dôsledku ruskej agresie, bez ohľadu na jeho štatút. Cez hraničné priechody v Poľsku, na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku doteraz do EÚ prišlo z Ukrajiny takmer desať miliónov ľudí. Členské štáty financovali prvé opatrenia na prvé prijatie z národných rozpočtov, a to vrátane ubytovania, základnej potravinovej a materiálnej pomoci, finančnej pomoci, lekárskych služieb a zdravotnej starostlivosti, dopravy, prístupu na trh práce, sociálnej a právnej pomoci, príspevkov pre hostiteľské domácnosti, vzdelávania a mnohých ďalších. Dovoľte mi pripomenúť, že podľa návrhov CARE by takéto opatrenia, ktoré sa začali po 24. februári, mohli byť oprávnené na náhradu so spätnou účinnosťou zo strany Komisie. Širší hospodársky dosah ruskej agresie bol však závažnejší, než sa pôvodne predpokladalo pri príprave pôvodného balíka CARE. Mnohé zainteresované strany vyjadrili znepokojenie nad konkrétnymi ťažkosťami, ktoré sa vyskytli pri realizácii investícií podporovaných z politiky súdržnosti v rámci programov na roky 2014 až 2020, ktoré boli vážne sťažené nedostatkom materiálu a pracovnej sily. Pohotovo sme zareagovali prijatím návrhu FAST (Flexibilná pomoc územiam) – CARE. Tento návrh zahŕňa ďalší súbor opatrení flexibility na úspešné ukončenie investičného cyklu na roky 2014 až 2020 a prispieva k zmierneniu vplyvu na rozpočet členských štátov cieleným zvýšením miery predbežného financovania a spolufinancovania v nariadení o spoločných ustanoveniach na roky 2021 až 2027.

Okrem bezprostrednej pomoci ľuďom, ktorí utekajú z Ukrajiny, vidíme aj dôsledky, ktoré sa odrážajú na všetkých občanoch EÚ, ako napríklad rastúca a stále sa rozširujúca energetická kríza. Môžete uviesť konkrétne príklady podpory v rámci politiky súdržnosti v tejto mimoriadne zložitej oblasti?

Po ruskej invázii na Ukrajinu prijala Komisia 8. mája oznámenie o pláne „REPowerEU: Spoločné európske pravidlá pre cenovo dostupnejšiu, bezpečnejšiu a udržateľnejšiu energiu“. O desať dní neskôr oznámenie doplnili konkrétne kroky. Cieľom týchto opatrení je dosiahnuť nezávislosť Európy od ruských fosílnych palív oveľa skôr ako v roku 2030. Keďže Rusko zabezpečuje viac ako 40 % celkovej spotreby plynu v EÚ, 27 % dovozu ropy a 46 % dovozu uhlia, dôvody na rýchly prechod na čistú energiu neboli nikdy naliehavejšie a jasnejšie. Úspora energie je v súčasnosti ešte väčšou prioritou ako v minulosti, pokiaľ ide o opatrenia realizované prostredníctvom investícií v rámci politiky súdržnosti, ktoré majú pomôcť členským štátom a regiónom odstrániť závislosť od ruských fosílnych palív.

Do konca tohto roka plánujeme prijať delegovaný akt o zjednodušenom vykazovaní nákladov. Zameria sa efektívnosť pri používaní energie a obnoviteľné zdroje energie a umožní to orgánom rýchlejšie pristúpiť k úhrade súvisiacich investícií. V spolupráci s členskými štátmi a regiónmi pracujeme na programoch na obdobie rokov 2021 až 2027, aby sme nadviazali na predchádzajúce investície a ďalej prispievali k čistej, bezpečnej a cenovo dostupnej energii v EÚ. Politika súdržnosti zohráva kľúčovú úlohu pri podpore investícií do nových technológií obnoviteľných zdrojov energie. Môžeme však urobiť ešte viac, napríklad podporou ďalších investícií do energie na mori, inovácií vo vyspelých obnoviteľných zdrojoch energie (OZE), ako sú slnečná energia alebo veterná energia na pevnine, biometán a vodík z obnoviteľných zdrojov vrátane aspektov skladovania.

Musíme vytvoriť celoeurópske hodnotové reťazce a posilniť existujúce reťazce v kľúčových odvetviach, ako sú vodík, batérie, solárna energia alebo energia z obnoviteľných zdrojov na mori. Priemyselná a energetická transformácia predstavujú výzvu a zároveň obrovskú príležitosť a musia ísť ruka v ruke. V tejto súvislosti sme videli mnoho hodnotných plánov pre programy na roky 2021 až 2027, v neposlednom rade aj tie, ktoré sa týkajú vodíka. Existuje však priestor na ďalšie opatrenia a vyzývam všetky orgány a zainteresované strany, aby urobili viac s našou dostupnou podporou, ktorá zahŕňa stratégie pre inteligentnú špecializáciu a medziregionálne inovačné nástroje.

Musíme sa tiež zamerať na ľudí a správu vecí verejných, najmä pokiaľ ide o kapacity a odborné znalosti, ktoré sú k dispozícii v správnych orgánoch a v súkromnom sektore na navrhovanie a realizáciu potrebných projektov. V balíku REPowerEU sme navrhli zaviesť osobitný nástroj technickej pomoci pre regionálne a miestne energetické agentúry. Radi by sme spolupracovali s riadiacimi orgánmi, ktoré majú v tomto smere skúsenosti, ako aj s ďalšími, ktorí chcú tieto agentúry ďalej skúmať a rozvíjať.

Aby som uviedol niekoľko konkrétnych príkladov, počas leta sme spustili niekoľko iniciatív a finančných nástrojov, aby sme poskytli konkrétnu podporu v boji proti energetickej kríze na všetkých frontoch. Napríklad v rámci programu Mestské inovačné opatrenia (UIA), ktorý bol spustený pre mestá na testovanie nových a neoverených riešení na riešenie mestských výziev, existujú veľmi inovatívne projekty zamerané na energetickú transformáciu a energetickú chudobu. Takéto projekty v Göteborgu, Paríži a Viladecanse (Barcelona) podporujú zmenu správania, komunitné prístupy a zavádzanie nízkouhlíkových technológií, ako sú napríklad riešenia na báze prírodných zdrojov na vykurovanie/chladenie budov a štvrtí. Mnohé mestá zapísané v rámci programu UIA patria medzi 100 miest, ktoré sú súčasťou európskej iniciatívy v oblasti inteligentných miest. Spustili sme aj model platformy fi-compass, ktorý zaviedli REGIO a Európska investičná banka a ktorý ponúka atraktívnu kombináciu grantov a finančných nástrojov v oblasti efektívnosti pri používaní energie. Pomôže podporiť hĺbkovú obnovu a zároveň zlepšiť cenovú dostupnosť pre domácnosti s nízkymi príjmami, ktoré trpia energetickou chudobou.

Čo robí Komisia, keď vidí inflačný efekt spôsobený vojnou a obnovou po pandémii, aby riešila ťažkosti, ktoré rastúce ceny v rôznych sektoroch predstavujú pre projekty v rámci politiky súdržnosti?

Sme si vedomí ťažkostí, ktorým čelia členské štáty v súvislosti s projektmi v rámci politiky súdržnosti na pozadí celkovej vysokej inflácie, a to najmä v sektore stavebníctva. Komisia vydala usmerňovacie dokumenty o tom, ako riešiť rastúce ceny energie, otázky obstarávania a oprávnené náklady na veľké projekty. Vnútroštátne orgány môžu upraviť výšku podpory stanovenú v dohodách o grante podpísaných s príjemcami s cieľom zohľadniť meniace sa okolnosti (vrátane veľkých projektov), pokiaľ sú dodržané príslušné pravidlá EÚ a vnútroštátne pravidlá. Členské štáty a verejní obstarávatelia sú zodpovední za riadenie dohôd o grantoch a prebiehajúcich zmlúv na individuálnom základe.

Prostredníctvom programu FAST CARE navrhujeme v rokoch 2021 až 2027 výrazne uľahčiť pokračovanie a dokončenie projektov začatých v rámci programov na roky 2014 až 2020. To by malo projektom umožniť zohľadniť oneskorenia spôsobené nedostatkom, ako aj nárasty cien.

C'est la rentrée: aké sú podľa vás najbližšie priority regionálnej a mestskej rozvojovej politiky v nasledujúcich mesiacoch?

Najskôr by som sa chcel opäť zmieniť o programe FAST CARE, ktorý by mali spoluzákonodarcovia schváliť v októbri. Čím skôr balík prijmeme, tým rýchlejšie budú mať členské štáty k dispozícii dodatočnú flexibilitu a podporu, aby mohli čeliť súčasným zložitým podmienkam. Rovnako dôležité je, že chceme dokončiť prijatie všetkých partnerských dohôd a programov na roky 2021 až 2027. Doteraz sme prijali 19 partnerských dohôd s 19 členskými štátmi v celkovej výške približne 330 miliárd EUR na podporu ekologickej, digitálnej, sociálnej a lepšie prepojenej Európy v nadchádzajúcich rokoch. Prijali sme tiež približne 100 programov financovania, čo je dôležitý míľnik, no čaká nás ešte 290 programov. Všetky programy musia byť prijaté do konca roka 2022, inak prídeme o pridelenie prostriedkov na rok 2022. V spolupráci s riadiacimi orgánmi budeme nepretržite pracovať na tom, aby sme sa dostali za cieľovú čiaru ešte pred koncom roka.

Pripravujú sa aj ďalšie dôležité politické iniciatívy, najmä pripravované oznámenie, ktoré sa bude zaoberať situáciou regiónov, ktoré čelia úbytku pracovnej sily. Pripravuje sa prvý regionálny výhľad. Po spustení týchto ročných výhľadov bude možné získať stručný prehľad o tom, ako sa nám darí dosahovať súdržnosť EÚ na regionálnej úrovni. To umožní v meniacom sa a nepredvídateľnom prostredí zabezpečiť potrebné trvalé politické zameranie na výzvy v oblasti súdržnosti, ktoré sa inak obmedzuje na roky uverejňovania správ o súdržnosti.

Nakoniec, je už čas pripraviť sa na budúcnosť a komisárka Elisa Ferreirová zriadila skupinu pre reflexiu o budúcnosti Európskej únie, ktorá sa zamyslí nad hlavnými výzvami, ktoré by mala politika súdržnosti riešiť po roku 2027.