breadcrumb.ecName

Parama darniam ir konkurencingam turizmo sektoriui

  • 06 Oct 2021
ES yra įsipareigojusi skatinti darnesnę turizmo pramonę, o programa INTERREG atlieka svarbų vaidmenį finansuojant konkrečias vietines strategijas šiam tikslui pasiekti, rašo Laurence Moureh-Ledig.
Parama darniam ir konkurencingam turizmo sektoriui

Europos regioninės plėtros fondo (ERPF) lėšomis INTERREG padeda turizmo sektoriui spręsti tokias problemas, kaip COVID-19 pandemija, grėsmės aplinkai, masinio turizmo poveikis vietos bendruomenėms ir trapių ekosistemų apsauga.

 

Turizmas yra viena sparčiausiai augančių ir didžiausių pramonės šakų pasaulyje, o Europa yra pagrindinė pasaulio turizmo kryptis. Iki pandemijos šis sektorius sudarė 10 proc. pasaulio (9,2 trln. JAV dolerių, 7,87 trln. eurų) ir ES BVP ir jame buvo sukurta maždaug 1 iš 10 pasaulio darbo vietų.

 

Už kultūros ir turizmo sektorių politiką pirmiausia atsakingos ES šalys ir regionų bei vietos valdžios institucijos. ES papildo šias iniciatyvas, finansuodama projektus, skirtus konkrečioms, darnioms ir vietinėms strategijoms, kurios kitu atveju galėtų likti nepakankamai finansuojamos, įgyvendinti vietoje.

 

Pagal šį požiūrį parama skiriama vietos suinteresuotiesiems subjektams, kuriantiems novatoriškus ir tarpvalstybinius sprendimus, naudingus vietos bendruomenėms ir ekonomikos augimui. Finansavimu taip pat remiamas kultūros ir gamtos paveldas taikant gerąją išsaugojimo praktiką.

 

Pavyzdžiui, pagal ERPF finansuojamą 2014–2023 m. programą „INTERREG Prancūzija (Lamanšas) Anglija“ remiami novatoriški tarpvalstybiniai projektai, naudingi šioms bendruomenėms ir ne tik joms, nes jų rezultatais ir gerąja patirtimi bus dalijamasi su kaimyninėmis šalimis ir veikėjais.

 

Prancūzijos ir Anglijos Lamanšo sąsiaurio regionuose pakrančių teritorijos ir gamtos objektai, pavyzdžiui, biosferos rezervatai ir geoparkai, pritraukia daugiau kaip 20 mln. lankytojų kasmet. Lankytojų daromas poveikis šioms jautrioms teritorijoms ir vis didėjanti gamtinio turizmo paklausa paskatino imtis tarpvalstybinių projektų, kuriais siekiama novatoriškų sprendimų kuriant naują darnaus turizmo modelį.

 

Vienas iš jų – 1,2 mln. eurų vertės projektas USAC (UNESCO vietovės Lamanšo sąsiauryje), kuriuo plėtojama nauja darnaus turizmo veikla keturiuose biosferos rezervatuose arba geoparkuose aplink Lamanšo sąsiaurį.

 

Šiose vietovėse puoselėjama ir saugoma biologinė įvairovė ir natūralus kraštovaizdis, organizuojant tokias veiklas kaip meno festivaliai, parodos, pažintiniai žygiai, žygiai gamtoje, orientaciniai žaidimai („geocaching“), viešnagės ūkiuose ir ne sezono metu vykdomos veiklos.

 

Tai daroma mažinant neigiamą turizmo poveikį pakrančių ir jautrioms vietovėms, kartu suteikiant naudą vietos bendruomenėms ir ekonomikai. Projektas taip pat padeda kitoms biosferoms gauti UNESCO saugomų paveldo ir kultūros vietovių statusą.

4,3 mln. eurų vertės projektu BCHT (Biokultūros paveldo turizmo)kuriamas darnaus turizmo valdymo būdas keturiuose biosferos rezervatuose, stebint lankytojų srautus ir taip apsaugant jautrias aplinkos vietas. Projekte naudojama planavimo priemonė, skirta pritraukti lankytojus į mažiau jautrias vietoves. Taip pat kuriami įvairūs produktai ir veikla, pagrįsti „biokultūros paveldo“ sąvoka, siekiant naudos vietos turizmo įmonėms.

 

Tuo tarpu įgyvendinant 23,3 mln. eurų vertės projektą EXPERIENCE išbandomi ir pristatomi nauji ne sezono metui skirti pasiūlymai, kuriais siekiama pratęsti turizmo sezoną ir pritraukti daugiau lankytojų į šešias Anglijos ir Prancūzijos vietoves spalio–kovo mėnesiais. Projekte taikomas novatoriškas ir darnus „patirtinio turizmo“ metodas – naudojamos mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančios priemonės ir perdirbtos medžiagos.

 

Įgyvendinant 8,3 mln. eurų vertės projektą VISTA AR, pagal programą INTERREG siekiama patenkinti didėjantį skaitmeninio ir technologinio perėjimo poreikį kultūros sektoriuje. Projekto metu kuriama ir diegiama papildytosios ir virtualiosios realybės patirtis ir priemonės, skirtos turistų lankomoms vietoms kultūros paveldo objektuose Anglijoje ir Prancūzijoje. Taip pat kuriamos priemonės, leidžiančios objektų valdytojams susipažinti su lankytojų elgsena ir interesais.

 

Būtent tokiomis iniciatyvomis ir finansavimu ES įrodo savo įsipareigojimą išsaugoti ir skatinti Europos kultūros paveldą bei plėtoti darnesnį turizmą.

 

Šis įsipareigojimas grindžiamas prioritetiniais sektoriaus veiksmais, nustatytais tokiomis iniciatyvomis kaip 2020 m. Europos turizmo konvencija ir Europos Komisijos komunikato Darnaus ir konkurencingo Europos turizmo darbotvarkė. 2020 m. konvencija pradėtas dialogas dėl strateginių ateities turizmo krypčių, įskaitant darnumą ir skaitmeninimą.

 

Daugiau informacijos:

Darnus kultūrinis turizmas

programa „INTERREG Prancūzija (Lamanšas) Anglijos“