breadcrumb.ecName

Potpora za održiv i konkurentan turistički sektor

  • 06 Oct 2021
EU se zalaže za poticanje održivije turističke industrije, a Interreg ima važnu ulogu u financiranju opipljivih lokalnih strategija za postizanje tog cilja, piše Laurence Moureh-Ledig.
Potpora za održiv i konkurentan turistički sektor

Interreg financiranjem sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) pomaže turističkom sektoru u rješavanju izazova kao što su pandemija bolesti Covid-19, prijetnje okolišu, utjecaj masovnog turizma na lokalne zajednice i način na koji zaštititi osjetljive ekosustave.

 

Turizam je jedna od najbrže rastućih i najvećih industrija na svijetu, a Europa je primarno svjetsko turističko odredište. Sektor prije pandemije činio je 10 % globalnog (9,2 trilijuna USD – 7,87 trilijuna EUR) i EU-ovog BDP-a i njime se osiguravalo otprilike jedno od deset radnih mjesta u svijetu.

 

Zemlje EU-a te regionalna i lokalna tijela prvenstveno su odgovorne za politiku u kulturnom i turističkom sektoru. EU nadopunjuje te inicijative financiranjem projekata za provedbu opipljivih, održivih i lokalnih strategija na terenu koje inače ne bi imale dovoljno financijskih sredstava.

 

Pristup je usmjeren na potporu lokalnim dionicima koji razvijaju inovativna i prekogranična rješenja za dobrobit lokalnih zajednica i gospodarskog rasta. Isto tako, financiranjem se podržavaju kulturna i prirodna baština u okviru dobre prakse očuvanja.

 

Na primjer, programom Interreg France (Channel) England za razdoblje 2014. – 2023. financiranom sredstvima EFRR-a podržavaju se inovativni prekogranični projekti za dobrobit tih zajednica i šire jer će se rezultati i dobra praksa podijeliti sa susjednim zemljama i akterima.

 

U regijama kanala La Manche u Francuskoj i Engleskoj obalna područja i prirodni lokaliteti kao što su rezervati biosfere i geoparkovi privlače više od 20 milijuna posjetitelja godišnje. Utjecaj posjetitelja na ta osjetljiva područja i stalno rastuća potražnja za prirodnim turizmom doveli su do prekograničnih projekata usmjerenih na pružanje inovativnih rješenja za razvoj novog modela održivog turizma.

 

U okviru jednog od njih, projekta USAC (engl. UNESCO Sites Across the Channel, UNESCO-ovi lokaliteti preko kanala) vrijednog 1,2 milijuna EUR, razvijaju se nove održive turističke aktivnosti u četiri rezervata biosfere ili geoparka oko kanala.

 

Na tim lokalitetima slavi se i štiti biološka raznolikost i prirodni krajolik aktivnostima kao što su umjetnički festivali, izložbe, istraživačko razgledavanje, šetnje u prirodi, geocaching, boravak na farmama i aktivnosti izvan sezone.

 

To se provodi ograničavanjem negativnih učinaka turizma na obalne i osjetljive lokalitete, dok istovremeno donose dobrobit svojim lokalnim zajednicama i gospodarstvima. Projektom se pomaže i drugim biosferama da postignu status zaštićene baštine i kulturnih područja UNESCO-a.

Projektom BCHT (engl. Bio-Cultural Heritage Tourism, turizam biokulturne baštine) vrijednim 4,3 milijuna EUR razvija se održiv način upravljanja turizmom u četiri rezervata biosfere praćenjem tokova posjetitelja kao sredstvo zaštite osjetljivih lokaliteta u pogledu okoliša. U okviru projekta upotrebljava se alat za planiranje kako bi privukli posjetitelji u manje osjetljiva područja. Razvija se i niz proizvoda i aktivnosti koji se temelje na konceptu „biokulturne baštine” u korist lokalnih turističkih poslovnih subjekata.

 

U međuvremenu, u okviru projekta EXPERIENCE vrijednog 23,3 milijuna EUR testiraju se i predstavljaju nove ponude izvan sezone kako bi se produžila turistička sezona i privuklo više posjetitelja u šest područja diljem Engleske i Francuske između listopada i ožujka. U projektu se primjenjuje inovativan i održiv pristup „doživljajnog turizma” upotrebom mogućnosti s niskim udjelom ugljika i recikliranih materijala.

 

U okviru projekta VISTA AR vrijednog 8,3 milijuna EUR program Interreg rješava rastuću potražnju za digitalnom i tehnološkom tranzicijom u kulturnom sektoru. U okviru projekta razvijaju se i uvode iskustva i alati proširene stvarnosti i virtualne stvarnosti za turističke atrakcije na lokalitetima kulturne baštine u Engleskoj i Francuskoj. Osiguravaju se i alati kojima se upraviteljima lokaliteta omogućava da steknu uvid u ponašanje i interese svojih posjetitelja.

 

EU upravo takvim inicijativama i financiranjem pokazuje svoju predanost očuvanju i promicanju europske kulturne baštine i razvoju održivijeg turizma.

 

Ta se predanost temelji na prioritetnim mjerama za sektor utvrđenima u okviru inicijativa kao što su Europska konvencija o turizmu 2020. i Komunikacija Europske komisije Program za održiv i konkurentan europski turizam. Konvencijom 2020. pokrenuo se dijalog o strateškim usmjerenjima za turizam sutrašnjice, uključujući održivost i digitalizaciju.

 

Saznajte više:

Održivi kulturni turizam

Program Interreg France (Channel) England