breadcrumb.ecName

Подкрепа за устойчив и конкурентоспособен туристически сектор

  • 06 Oct 2021
ЕС се ангажира с насърчаването на по-устойчив туризъм, като Interreg играе важна роля за финансирането на значими местни стратегии за постигане на тази цел, пише Лоранс Муре-Ледиг.
Подкрепа за устойчив и конкурентоспособен туристически сектор

Чрез финансиране от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) Interreg помага на туристическия сектор да се справи с предизвикателства като пандемията от Covid-19, заплахите за околната среда, въздействието на масовия туризъм върху местните общности и начините за защита на уязвимите екосистеми.

 

Туризмът е една от най-бързо развиващите се и големи индустрии в света, а Европа е основната туристическа дестинация в света. Преди пандемията секторът осигуряваше 10 % от световния БВП (9,2 трилиона щатски долара — 7,87 трилиона евро) и от БВП на ЕС, и осигуряваше около 1 от 10 работни места в световен мащаб.

 

Държавите от ЕС и регионалните и местните органи носят основната отговорност за политиката в секторите на културата и туризма. ЕС допълва тези инициативи, като финансира проекти за прилагане на значими, устойчиви и местни стратегии на място, които в противен случай биха останали без финансиране.

 

Подходът е насочен към подкрепа на местните заинтересовани страни, които разработват иновативни и трансгранични решения в полза на местните общности и икономическия растеж. Финансирането също така подпомага културното и природното наследство чрез добри практики за опазване на околната среда.

 

Например финансираната по линия на ЕФРР Програма Interreg France (Channel) England 2014—2023 г. подкрепя новаторски трансгранични проекти в полза на тези общности и извън тях, тъй като резултатите и добрите практики ще бъдат споделени със съседните държави и действащи лица.

 

В регионите на Ламанша във Франция и Англия крайбрежните зони и природните обекти като биосферни резервати и геопаркове привличат над 20 милиона посетители годишно. Въздействието на посетителите върху тези чувствителни райони и все по-нарастващото търсене на природен туризъм доведоха до трансгранични проекти, насочени към предоставяне на иновативни решения за изграждане на нов устойчив туристически модел.

 

По един от тях, проекта USAC (UNESCO Sites Across the Channel (Обекти на ЮНЕСКО отвъд Ламанша), на стойност 1,2 млн. евро, се развиват нови дейности за устойчив туризъм в четири биосферни резервата или геопаркове около Ламанша.

 

Тези обекти отбелязват и защитават биоразнообразието и естествения ландшафт чрез дейности като артистични фестивали, изложби, откривателски турове, походи сред природата, геокешинг, престой в земеделски стопанства и извънсезонни дейности.

 

Те правят това, като ограничават отрицателното въздействие на туризма върху крайбрежните и чувствителните обекти, и същевременно осигуряват ползи за местните общности и икономики. Проектът помага и на други биосфери да получат статут на защитено наследство и културни зони на ЮНЕСКО.

По проекта BCHT (Bio-Cultural Heritage Tourism (Туризъм, свързан с био-културно наследство) на стойност 4,3 млн. евро, се разработва устойчив начин за управление на туризма в четири биосферни резервата чрез наблюдение на потока от посетители като средство за защита на чувствителни екологични обекти. Проектът използва инструмент за планиране, за да привлече посетители към по-малко чувствителни зони. Също така се разработва набор от продукти и дейности, основани на концепцията за „биокултурно наследство“, в полза на местния туристически бизнес.

 

Междувременно в рамките на проекта EXPERIENCE на стойност 23,3 млн. евро се тестват и стартират нови извънсезонни оферти за удължаване на туристическия сезон и привличане на повече посетители в шест области в Англия и Франция между месеците октомври и март. Прилага се иновативен и устойчив подход за „експериментален туризъм“, като се използват нисковъглеродни варианти и рециклирани материали.

 

Чрез проекта VISTA AR на стойност 8,3 млн. евро програмата Interreg отговаря на нарастващото търсене на цифров и технологичен преход в културния сектор. По проекта се разработват и внедряват преживявания и инструменти с добавена и виртуална реалност за туристически атракции в обекти на културното наследство в Англия и Франция. Също така се предоставят инструменти, които позволяват на ръководителите на обекти да придобият представа за поведението и интересите на своите посетители.

 

Именно чрез подобни инициативи и финансиране ЕС демонстрира ангажимента си за опазване и популяризиране на европейското културно наследство и за развитието на по-устойчив туризъм.

 

Този ангажимент се ръководи от приоритетните действия за сектора, установени чрез инициативи като Европейската туристическа конвенция 2020 и съобщението на Комисията Дневен ред за устойчив и конкурентоспособен eвропейски туризъм. Конвенцията 2020 постави началото на диалог относно стратегическите насоки за туризма на бъдещето, включително устойчивостта и цифровизацията.

 

Научете повече:

Устойчив културен туризъм

Програма Interreg France (Channel) England