breadcrumb.ecName

Kestliku ja konkurentsivõimelise turismisektori toetamine

  • 06 Oct 2021
Laurence Moureh-Ledig kirjutab, et EL on pühendunud kestliku turismitööstuse edendamisele ja Interregil on oluline roll konkreetsete kohalike strateegiate rahastamisel selle eesmärgi saavutamiseks.
Kestliku ja konkurentsivõimelise turismisektori toetamine

Interreg aitab Euroopa Regionaalarengu Fondi (ERF) rahastamise kaudu turismisektoril lahendada selliseid probleeme nagu COVID-19 pandeemia, keskkonnaohud, massiturismi mõju kohalikele kogukondadele ja kuidas kaitsta hapraid ökosüsteeme.

 

Turism on üks kiiremini kasvavaid ja suurimaid tööstusharusid maailmas ning Euroopa on maailma peamine turismisihtkoht. Pandeemiaeelselt moodustas sektor 10 % ülemaailmsest (9,2 triljonit USA dollarit – 7,87 triljonit eurot) ja ELi SKPst ning andis tööd ligikaudu ühele inimesele kümnest.

 

Peamised kultuuri- ja turismisektori poliitika eest vastutajad on ELi liikmesriigid ning piirkondlikud ja kohalikud omavalitsused. EL täiendab neid algatusi, rahastades projekte, mille eesmärk on rakendada kohapeal konkreetseid, kestlikke ja kohalikke strateegiaid, mis vastasel juhul jääksid alarahastatuks.

 

Lähenemisviisi eesmärk on toetada kohalikke sidusrühmi, kes töötavad kohalike kogukondade ja majanduskasvu huvides välja uuenduslikke ning piiriüleseid lahendusi. Rahastamisega toetatakse ka kultuuri- ja looduspärandit heade säilitamistavade kaudu.

 

Näiteks ERFi rahastatav programm Interreg France (Channel) England 2014–2023 toetab uuenduslikke piiriüleseid projekte, millest saavad kasu nii need kogukonnad kui ka muud, kuna tulemusi ja häid tavasid jagatakse naaberriikide ja osalejatega.

 

Prantsusmaa ja Inglismaa La Manche’i väina piirkonda, rannikualasid ja loodusalasid, nagu biosfääri kaitsealasid ja geoparke külastab aastas üle 20 miljoni külastaja. Külastajate mõju nendele tundlikele aladele ja loodusturismi üha suurenev nõudlus on toonud kaasa piiriüleste projektide loomise, mille eesmärk on pakkuda uuenduslikke lahendusi uue säästva turismi mudeli loomiseks.

 

Üks neist on 1,2 miljoni eurone projekt USAC (UNESCO Sites Across the Channel), (UNESCO objektid üle La Manche’i väina), mille raames töötatakse neljal biosfääri kaitsealal või geopargis La Manche’i väina ümbruses välja uusi säästva turismiga seotud tegevusi.

 

Need objektid tähistavad ja kaitsevad bioloogilist mitmekesisust ja loodusmaastikke selliste tegevuste kaudu nagu kunstifestivalid, näitused, avastusekskursioonid, loodusmatkad, geopeitus, põllumajandusettevõtetes viibimine ja hooajavälised tegevused.

 

Sellega piiravad nad turismi negatiivset mõju rannikualadele ja tundlikele aladele, tuues samal ajal kasu kohalikele kogukondadele ja majandusele. Projekt aitab ka teistel biosfääridel saavutada UNESCO kaitstud kultuuripärandi ja kultuurialade staatust.

4,3 miljoni eurose bio-kultuuripärandi turismi projekti BCHT (Bio-Cultural Heritage Tourism) raames töötatakse välja jätkusuutlik viis turismi haldamiseks neljal biosfääri kaitsealal, jälgides külastajate vooge, et kaitsta tundlikke keskkonnaobjekte. Projekti raames kasutatakse planeerimisvahendit, et meelitada külastajaid vähem tundlikele aladele. Samuti töötatakse välja mitmesuguseid tooteid ja tegevusi, mis põhinevad biokultuurilise pärandi kontseptsioonil, et tuua kasu kohalikele turismiettevõtetele.

 

Samal ajal katsetatakse 23,3 miljoni eurose eelarvega projekti EXPERIENCE raames uusi hooajaväliseid pakkumisi, et pikendada turismihooaega ja meelitada oktoobrist märtsini rohkem külastajaid Inglismaa ja Prantsusmaa kuude piirkonda. Projektis lähtutakse uuenduslikust ja säästvast nn elamusturismist, kasutades vähese CO2-heitega võimalusi ja ringlussevõetud materjale.

 

Projekti VISTA AR8,3 miljoni eurose eelarvega käsitletakse Interregi programmi raames kasvavat nõudlust digi- ja tehnoloogilise ülemineku järele kultuurisektoris. Projekti raames arendatakse ja rakendatakse liit- ja virtuaalreaalsuse kogemusi ning vahendeid turismiobjektide vaatamisväärsuste jaoks Inglismaal ja Prantsusmaal. Samuti pakub see vahendeid, mis võimaldavad saidi haldajatel tutvuda oma külastajate käitumise ja huvidega.

 

Just selliste algatuste ja rahastamise kaudu näitab EL oma pühendumust Euroopa kultuuripärandi säilitamisele ja edendamisele ning kestlikuma turismi arendamisele.

 

See kohustus lähtub sektori jaoks prioriteetsetest meetmetest, mis on kehtestatud selliste algatustega nagu 2020. aasta Euroopa turismikonventsioon ja Euroopa Komisjoni teatis „Jätkusuutliku ja konkurentsivõimelise Euroopa turismi strateegia“. 2020. aasta konventsiooniga algatati dialoog tuleviku turismi, sealhulgas kestlikkuse ja digitaliseerimise strateegiliste suuniste üle.

 

Lisateave

Kestlik kurtuuriturism

Interregi programm „France (Channel) England“