breadcrumb.ecName

Nauja paskata ES regionams. Specialistų išnaudojimas Europoje

  • 17 January 2023
Nauja paskata ES regionams. Specialistų išnaudojimas Europoje

Europoje netrūksta specialistų. Tačiau juos reikia ugdyti, ypač atsižvelgiant į tai, kad ES vyksta svarbios demografinės permainos. Šis poreikis dar aktualesnis regionuose, kuriuose kyla problemų dėl mažėjančios darbo jėgos ir mažos tretinį išsilavinimą turinčių asmenų dalies, ir regionuose, kuriuos paveikė jaunimo išvykimas.

Jei dėl šių permainų kylančios problemos nebus sprendžiamos, tarp regionų, kurių gyventojai senėja, jų darbo jėga mažėja, o įgūdžiai prastėja, atsiras naujų, didėjančių teritorinių skirtumų.. Dėl to gali pasikeisti Europos demografinė padėtis ir sumažėti ES atsparumas ir konkurencingumas.

Siekiant užtikrinti, kad regionai, kuriems gali kilti specialistų ugdymo kliūčių, taptų atsparesni ir patrauklesni, labai svarbu, jog ES įsipareigotų pasirūpinti kiekvienu asmeniu ar vieta.

Todėl Komisija pradeda naudotispecialistų gausinimo mechanizmą. Šis mechanizmas padės spartesnio darbingo amžiaus gyventojų skaičiaus mažėjimo paveiktiems ES regionams mokyti, išlaikyti ir pritraukti žmones, įgūdžius ir kompetencijas, be kurių negalima sumažinti demografinių permainų poveikio.

Mechanizmas pristatomas šiandienos Komunikate dėl specialistų išnaudojimo Europos regionuose : tai pirmoji svarbi 2023 m. iniciatyva, kuria prisidedama prie Komisijos pasiūlytų Europos įgūdžių metų, kuria siekiama suteikti naują postūmį perkvalifikavimo ir kvalifikacijos kėlimo priemonėms. Komunikate pateikiami specialiai pritaikyti, vietos poreikiais grindžiami, daugiaaspekčiai sprendimai, įskaitant esamų ES fondų ir iniciatyvų panaudojimą siekiant remti vykstančių demografinių permainų ir jų šalutinio poveikio labiausiai paveiktus regionus ir užkirsti kelią naujiems didesniems teritoriniams skirtumams ES.

Šiandien Komisija taip pat paskelbs 2023 m. ataskaitą dėl demografinių pokyčių poveikio, kuria atnaujinama 2020 m. demografijos ataskaita. Joje aptariamos demografinės tendencijos ir poveikis, atsižvelgiant į naujausius įvykius, kaip antai „Brexit'ą“, COVID-19 ar Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą. Ataskaitoje pabrėžiama, kad siekiant užtikrinti ateityje klestėjimą ir gerovę ES būtina spręsti dėl demografinių permainų kylančius iššūkius. Prie šių iššūkių priskiriamas senėjimas ir gyventojų skaičiaus mažėjimas, mažėjantis darbingo amžiaus gyventojų skaičius, taip pat didėjantys teritoriniai skirtumai, įskaitant augantį atotrūkį tarp miesto ir kaimo. Ataskaitoje nagrinėjami būdai, kaip paspartinti nustatytų demografinių modelių įgyvendinimą arba sutrikdymą, ar šie procesai vyksta ir kada jie vyksta, ar sutrikdymai yra laikini, ar turintys ilgalaikio poveikio demografiniams pokyčiams.

Specialistų ugdymo kliūtys kai kuriuose ES regionuose

ES valstybės narės susiduria su staigiu darbingo amžiaus gyventojų skaičiaus mažėjimu. Šių gyventojų dalis nuo 2015 iki 2020 m. sumažėjo 3,5 mln., o iki 2050 m. gali sumažėti dar 35 mln..

Toks darbingo amžiaus gyventojų dalies mažėjimas, nedidelė universitetinį ir aukštąjį išsilavinimą turinčių asmenų dalis arba neigiamas 15–39 m. amžiaus gyventojų judumas itin neigiamai paveikė 82 regionus 16 valstybių narių (juose gyvena kone 30 proc. ES gyventojų). Šiems regionams kyla konkrečių struktūrinių problemų, tokių kaip darbo rinkos, švietimo, mokymosi ir suaugusiųjų mokymo sistemų neveiksmingumas, prasti inovacijos, viešojo valdymo ar verslo plėtros sričių rezultatai ir nepakankamos galimybės naudotis paslaugomis. Spręsdami šias problemas regionai galėtų pritraukti daugiau kvalifikuotų darbuotojų. Kai kuriuose iš šių regionų jau kilo specialistų ugdymo kliūčių, o kiti su šia rizika susidurs artimiausioje ateityje. Jei ši problema nebus išspręsta, tai kels grėsmę ilgalaikei ES gerovei.

Nauja ES priemonė – Specialistų gausinimo mechanizmas

Komisija kurs Specialistų gausinimo mechanizmągrįsdama jį 8 ramsčiais:

  • 2023 m. bus pradėtasnaujas bandomasis projektas siekiant padėti regionams, kuriuose kyla specialistų ugdymo kliūčių, kad būtų kuriamos, konsoliduojamos, vystomos ir įgyvendinamos pritaikytos ir visapusiškos strategijos ir nustatomi atitinkami projektai siekiant mokyti, pritraukti ir išlaikyti kvalifikuotus darbuotojus. Parama bus teikiama bandomiesiems regionams, atrinktiems paskelbus kvietimą teikti paraiškas.
  • 2023 m. bus pradėta nauja Sumanaus regionų prisitaikymo prie demografinių permainų iniciatyva, kuri regionams, iš kurių išvyksta didesnis skaičius jaunuolių, padės prisitaikyti prie demografinių permainų ir investuoti į specialistų ugdymą vykdant vietos poreikiais grindžiamą tikslinę politiką. Paramą gausiantys regionai bus atrenkami paskelbus kvietimą teikti paraiškas.
  • Vykdant techninės paramos priemonę (TPP) ir atsižvelgus į poreikius, pateiktus po 2023 m. TPP kvietimo teikti paraiškas, bus remiamos valstybėse narėse nacionaliniu ir regioniniu lygiu vykdomos reikiamos reformos, kurių tikslas – spręsti dėl darbingo amžiaus gyventojų skaičiaus mažėjimo ir įgūdžių trūkumo kylančias problemas ir patenkinti vietos rinkos poreikius.
  • Vykdant Sanglaudos politikos programas ir tarpregionines investicijas į inovacijas bus skatinamos inovacijos ir suteikiama daugiau galimybių aukštos kvalifikacijos specialistams, taip sudarant palankesnes sąlygas tam, kad šiuose regionuose būtų išlaikomi ir pritraukiami specialistai.
  • Pagal Europos miestų iniciatyvą bus paskelbtas naujas kvietimas teikti paraiškas dėl inovacijų veiksmų siekiant išbandyti tuštėjančiuose miestuose įgyvendinamus vietos poreikiais grindžiamus sprendimus, kurių tikslas – spręsti problemas, susijusias su kvalifikuotų darbuotojų ugdymu, išlaikymu ir pritraukimu.
  • Tam tikslui specialiai skirtoje svetainėje bus pateiktos gairės dėl ES iniciatyvų, kuriomis remiamas specialistų ugdymas. Taip bus suteikta lengvesnė prieiga prie informacijos suinteresuotiesiems regionams apie ES politikos priemones tokiais klausimais kaip moksliniai tyrimai ir inovacijos, mokymas, švietimas ir jaunimo judumas.
  • Bus keičiamasi patirtimi ir skleidžiama geroji praktika: regionams bus suteikta galimybė steigti temines ir regionų darbo grupes, kurių tikslas – spręsti konkrečias profesines ar teritorines problemas.
  • Toliau bus tobulinamos reikiamos analitinės žinios siekiant remti įrodymais grindžiamą politiką regionų plėtros ir migracijos klausimais.
  • Specialistų išnaudojimas pasitelkiant esamus ES fondus ir iniciatyvas

    Komunikate taip pat pabrėžiama, kaip esamomis ES priemonėmis ir politika galima remti ekonomikos atgaivinimą ir tinkamų įgūdžių ugdymą, kad paveiktuose regionuose būtų galima vykdyti didelį potencialą turinčią veiklą, taip pat per Europos semestrą. Prie jų priskirtina ir naujoji Europos inovacijų darbotvarkė, kurioje pateikiama giliųjų technologijų specialistų iniciatyva – konkreti pavyzdinė iniciatyva, kurios tikslas – spręsti specialistų trūkumo giliųjų technologijų sektoriuose problemą, įtraukiant visus Europos regionus.

    Be to, komunikate pažymima, kaip sanglaudos politika padeda ir toliau padės šiems regionams diversifikuoti savo ekonomiką, didinti paslaugų prieinamumą bei viešojo administravimo veiksmingumą ir užtikrinti regionų ir vietos valdžios institucijų dalyvavimą įgyvendinant vietos poreikiais grindžiamas specialias strategijas.

    Galiausiai jame siūloma daugybė nacionalinių ir regioninių iniciatyvų ir gerosios praktikos pavyzdžių, kuriomis vietos sąlygomis veiksmingai sprendžiamos struktūrinės problemos, taip didinant specialistų akimis regionų patrauklumą. Siekdama palengvinti tarpusavio mokymąsi, Komisija toliau bendradarbiauja su nacionalinėmis institucijomis, kad nustatytų opiausias demografines problemas, taip pat politikos ir projektų, kurių tikslas – valdyti demografinių pokyčių poveikį, pavyzdžius.

    Tolesni veiksmai

    Komisija reguliariai teiks šio komunikato įgyvendinimo ataskaitas.

    Pagrindiniai faktai

    Siekiant kurti teisingesnę ir atsparesnę visuomenę labai svarbu priimti demografinių pokyčių nulemtus iššūkius. Kadangi vykstančios demografinės permainos turi įtakos įvairioms politikos sritims, reikia, kad politikos formuotojai imtųsi sudėtingos koordinavimo veiklos ir ES, nacionaliniu, regioniniu ir vietos lygmenimis įtrauktų visus susijusius subjektus. Nors dauguma politikos svertų, kurie padėtų įveikti šiuos sunkumus, yra nacionalinės kompetencijos ribose, Komisija savo politikos pasiūlymuose atsižvelgia į demografinių pokyčių padarinius ir poveikį.

    Komisija jau priėmė 2020 m. ataskaitą dėl demografinių pokyčių poveikio, kuria 2021 m. buvo grindžiamos tolesnės iniciatyvos, kaip antai Žalioji knyga dėl senėjimo ir Ilgalaikė ES kaimo vietovių vizija iki 2040 m..

    Tarp naujausių ES lygmens iniciatyvų, kuriomis remiamos valstybių narių pastangos spręsti dėl demografinių pokyčių įvairiose srityse ir sektoriuose kylančias problemas, paminėtina Europos priežiūros strategijaTarybos rekomendacijos dėl galimybės naudotis įperkamomis, kokybiškomis ilgalaikės priežiūros ir ikimokyklinio ugdymo ir priežiūros paslaugomisIšsami ES vaiko teisių strategija ir Europos vaiko garantijų sistemajaunimo užimtumo rėmimo dokumentų rinkinysKomisijos rekomendacija dėl veiksmingos aktyvios paramos užimtumuiTarybos rekomendacija dėl sąžiningo perėjimo prie neutralaus poveikio klimatui ekonomikos užtikrinimoneįgaliųjų užimtumo dokumentų rinkinys, neseniai priimtas pasiūlymas paskelbti 2023 m. Europos įgūdžių metais ir pastarasis Komunikatas dėl specialistų išnaudojimo Europos regionuose.

    Laisvas judėjimas yra vienas vertingiausių ES pasiekimų. Siekdami jį sustiprinti, privalome užtikrinti, kad regionai, kuriuose mažėja gyventojų skaičius ir dėl to gali kilti specialistų ugdymo kliūčių, turėtų priemonių, padidinsiančių jų patrauklumą ir leisiančių pasinaudoti investicijų rezultatais. Demografiniai pokyčiai galėtų tapti galimybe sustiprinti ES teritorijų atsparumą.

    Už demokratiją ir demografiją atsakinga pirmininko pavaduotoja Dubravka Šuica - 17/01/2023

    Iš visų vystymosi kliūčių matyti, kad specialistų ugdymo kliūtys kelia didžiausią susirūpinimą, nes mūsų regionai praranda geriausius ir išmaniausius žmones. Vietos poreikiais grindžiama sanglaudos politika gali paskatinti regionus išlaikyti, ugdyti ir pritraukti specialistus. Tai būtina siekiant išvengti didesnių teritorinių skirtumų ES.

    Už sanglaudą ir reformas atsakinga Komisijos narė Elisa Ferreira - 17/01/2023

    Europos įgūdžių metų tikslas – skatinti perkvalifikavimu ir kvalifikacijos kėlimu grindžiamą požiūrį sparčiai kintančioje darbo rinkoje. Norime didinti Europos įmonių konkurencingumą ir teisingai bei įtraukiai išnaudoti visą skaitmeninės ir žaliosios pertvarkos potencialą. Tai yra gera galimybė regionams, kuriems sudėtinga pritraukti ar išlaikyti kvalifikuotus darbuotojus, nustatyti kliūtis, trukdančias plėtoti verslą ir darbo jėgai pereiti į našesnius ir ateičiai tinkamus sektorius. Šiuo klausimus gali svariai padėti naujas specialus specialistų gausinimo regionuose mechanizmas.

    Už darbo vietas ir socialines teises atsakingas Komisijos narys Nicolas Schmitas - 17/01/2023

    ES principų pagrindas – užtikrinti, kad visi europiečiai turėtų vienodas galimybes, nesvarbu, kokiame regione jie būtų gimę. Inovacijoms ir švietimui tenka itin svarbus vaidmuo siekiant užtikrinti, kad visuose ES regionuose, ypač kaimo vietovėse, būtų palanki inovacijų ekosistema ir specialistų, kurie būtų gerai pasirengę konkurencingumui ir klestėjimui, rezervas.

    Už inovacijas, mokslinius tyrimus, kultūrą, švietimą ir jaunimą atsakinga Komisijos narė Mariya Gabriel - 17/01/2023

    Daugiau informacijos