breadcrumb.ecName

Talentide rakendamine Euroopas: uus hoog ELi piirkondadele

  • 17 January 2023
Talentide rakendamine Euroopas: uus hoog ELi piirkondadele

Euroopas on andekaid inimesi, kuid neid on vaja hoida, arvestades et EL on olulises demograafilises üleminekufaasis. Veelgi vajalikum on see aga piirkondades, kus tööjõud väheneb, kolmanda taseme haridusega inimeste osakaal on väike ja kust noored lahkuvad.

Seda eirates võivad tulemuseks olla uued ja üha suuremad territoriaalsed erinevused, kuna nende piirkondade elanikkond vananeb ning need jäävad tööjõus ja oskustes teistest maha. Kõik see võib muuta Euroopa demograafilist maastikku ning seada ohtu ELi vastupanu- ja konkurentsivõime.

Selleks et talentide arengulõksu sattunud piirkonnad muutuksid vastupidavamaks ja ligitõmbavamaks, on äärmiselt oluline, et EL võtaks endale kohustuse mitte kedagi ega ühtki paika tähelepanuta jätta.

Seepärast käivitabki komisjon uue nn talendiotsingumehhanismi. Sellise algatusega toetatakse ELi piirkondi, kus tööealine elanikkond väheneb kõige kiiremini, et nad koolitaksid, hoiaksid ja meelitaksid ligi inimesi, kellel on demograafilise ülemineku mõjuga toimetulekuks vajalikud oskused ja pädevus.

Algatus esitatakse tänases teatises, mis käsitleb talentide rakendamist Euroopa piirkondades. Tegemist on esimese olulise algatusega 2023. aastal, mis on nimetatud Euroopa oskusteaastaks, ja selle eesmärk on anda uus tõuge ümber- ja täiendõppele. Teatises pakutakse spetsiaalseid kohapõhiseid ja mitmemõõtmelisi lahendusi, sealhulgas nähakse ette kasutada olemasolevaid ELi rahalisi vahendeid ja algatusi, et toetada piirkondi, kus demograafilise ülemineku ja kõige sellega kaasneva mõju on kõige suurem, ning hoida ELis ära uusi ja üha suuremaid territoriaalseid erinevusi.

Täna avaldab komisjon ka 2023. aasta aruande demograafiliste muutuste mõju kohta, mis on jätkuks 2020. aasta demograafiaaruandele. Selles vaadatakse uuesti läbi demograafilised suundumused ja mõju, mis on ilmnenud seoses selliste viimase aja sündmustega nagu Brexit, COVID või Venemaa sõjaline agressioon Ukrainas. Aruandes rõhutatakse, et tulevase jõukuse ja heaolu tagamiseks ELis on väga oluline tegelda demograafilisest üleminekust tulenevate probleemidega. Nende hulka kuuluvad elanikkonna vananemine ja elanike arvu vähenemine, tööealise elanikkonna vähenemine, aga ka üha suuremad territoriaalsed erinevused, sealhulgas suurenev lõhe linna- ja maapiirkondade vahel. Aruandes vaadeldakse, kuidas ja kas demograafilise olukorra muutumist kiirendada või peatada ning kui ilmnevad demograafilised häired, siis kas need on ajutised või mõjutavad olukorda püsivalt.

Mõni ELi piirkond kui talentide arengulõks

ELi liikmesriikide tööealine elanikkond väheneb järsult. Aastatel 2015–2020 vähenes elanikkond 3,5 miljoni inimese võrra ja 2050. aastaks on oodata vähenemist veel 35 miljoni inimese võrra.

82 piirkonda 16 liikmesriigis (s.o umbes 30% ELi rahvastikust) kannatavad rängalt tööealise elanikkonna vähenemise ning ülikooli- või kõrgkooliharidusega inimeste nappuse tõttu või seetõttu, et 15–39aastaseid inimesi lahkub piirkonnast rohkem kui neid sinna juurde tuleb. Neid piirkondi iseloomustavad sellised spetsiifilised struktuuriprobleemid nagu vajakajäämised tööturul, haridus- ja koolitussüsteemides ning täiskasvanuhariduses, kehvad tulemused innovatsiooni, avaliku halduse või ettevõtluse arendamise valdkonnas ning teenuste vilets kättesaadavus. Kui need probleemid lahendada, oleks piirkondadel võimalik ligi meelitada rohkem ja kvalifitseeritumaid töötajaid. Nii mõnigi selline piirkond on juba talentide arengulõksus, samas kui teisi see alles hakkab ohustama. Olukorda lahendamata satub pikemas perspektiivis ohtu ELi jõukus.

Uus ELi mehhanism: nn talendiotsing

Komisjon töötab välja talendiotsingumehhanismilähtudes kaheksast eri algatusest:

  • 2023. aastal käivitatakse uus katseprojekt, et aidata talentide arengulõksus piirkondadel välja töötada, tugevdada, arendada ja rakendada spetsiaalselt nende vajadustele kohandatud laiapõhjalisi strateegiaid ja selgitada välja asjakohased projektid kvalifitseeritud töötajate koolitamiseks, ligimeelitamiseks ja kohapeal hoidmiseks. Toetust saavad avatud projektikonkursi käigus valitud katsepiirkonnad.
  • 2023. aastal käivitatakse uus algatus „Piirkondade arukas kohanemine demograafilise üleminekuga“, et aidata piirkondadel, kust noorte äravool on suur, kohaneda demograafilise üleminekuga ja investeerida talentide arendamisse. Toetust saavad piirkonnad valitakse välja avatud projektikonkursi raames.
  • Tehnilise toe instrumendi kaudu toetatakse liikmesriike vastavalt nõudlusele 2023. aasta projektikonkursi kaudu riigi ja piirkonna tasandi reformidega, mis on vajalikud tööealise elanikkonna vähenemise ja oskuste nappuse probleemi lahendamiseks ning kohaliku turu vajaduste rahuldamiseks.
  • Ühtekuuluvuspoliitika programmidega ja piirkondadevaheliste innovatsiooniinvesteeringutega stimuleeritakse innovatsiooni ning kvaliteetsete töökohtade loomise võimalusi ning tänu sellele ka talentide hoidmist nendes piirkondades ja sinna kohale meelitamist.
  • Käivitatakse uus projektikonkurss võtta uuenduslikke meetmeid Euroopa linnaarenduse algatuse raames eesmärgiga katsetada kahaneva elanikkonnaga linnade juhitavaid kohapõhiseid lahendusi kvalifitseeritud töötajate arendamiseks, hoidmiseks või ligimeelitamiseks.
  • Talentide arendamist toetavad ELi algatused tuuakse välja selleks spetsiaalselt ette nähtud veebilehel. Tänu sellele saavad asjast huvitatud piirkonnad lihtsamini teavet oma piirkonnas rakendatavate ELi poliitiliste ettevõtmiste kohta, näiteks teadusuuringute ja innovatsiooni, hariduse ja noorte liikuvuse valdkonnas.
  • Vahetatakse kogemusi ja levitatakse häid tavasid: piirkondadel on võimalus luua temaatilisi ja piirkondlikke töörühmi konkreetsete kutseala- või territoriaalprobleemide lahendamiseks.
  • Parandatakse tõendipõhise regionaalarengu- ja rändepoliitika toetamiseks ja soodustamiseks vajalikke analüütilisi teadmisi.
  • Talentide väljaselgitamine olemasolevate ELi rahaliste vahendite ja algatuste kaasabil

    Ühtlasi tuuakse teatises välja see, kuidas olemasolevate ELi rahaliste vahendite ja poliitika abil, sealhulgas Euroopa poolaasta kaudu, toetada probleemsete piirkondade majanduse elavdamist ja arendada vajaminevaid oskusi, et meelitada sinna suure potentsiaaliga tegevusvaldkondi. Muu hulgas on uues Euroopa innovatsioonikavas esitatud süvatehnoloogiatalentide algatus, s.o spetsiifiline kõiki Euroopa piirkondi ühendav juhtalgatus, mille abil kõrvaldada talendinappus süvatehnoloogiasektorites.

    Ühtlasi rõhutatakse teatises ühtekuuluvuspoliitika praegust ja edasist osatähtsust nende piirkondade majanduse mitmekesitamisel, teenuste kättesaadavamaks muutmisel, avaliku halduse tõhustamisel ning piirkondade ja kohalike omavalitsuste kaasamisel kohapealsetele vajadustele vastavate sihtstrateegiate kaudu.

    Teatises tuuakse ka hulgaliselt näiteid riiklikest ja piirkondlikest algatustest ning parimatest tavadest, mis aitavad tulemuslikult lahendada kohapealseid struktuurseid probleeme ja muuta need piirkonnad talentide jaoks atraktiivsemaks. Vastastikuse õppe hõlbustamiseks jätkab komisjon tööd liikmesriikide asutustega ning kaardistab nende poolt välja toodud kõige teravamad demograafiaprobleemid ning näited sellisest poliitikast ja sellistest projektidest, mille eesmärk on hallata demograafiliste muutuste mõju.

    Edasine tegevus

    Komisjon esitab korrapäraselt aruandeid teatise elluviimise kohta.

    Taustteave

    Demograafiliste muutuste probleemiga tegelemisel paneme aluse õiglasemale ja vastupanuvõimelisemale ühiskonnale. Kuna praegune demograafiline üleminek mõjutab väga erinevaid poliitikavaldkondi, peavad poliitikakujundajad tegelema keerulise koordineerimisega ning kaasama kõik asjaosalised ELis ning riikide, piirkondade ja kohalike omavalitsuste tasandil. Ehkki selle probleemiga seotud poliitilised hoovad on enamjaolt riikide käes, võtab komisjon demograafiliste muutuste mõju arvesse oma poliitilistes ettepanekutes.

    Komisjon on juba vastu võtnud aruande demograafiliste muutuste mõju kohta Euroopas 2020. aastal, mis oli aluseks edasistele 2021. aasta algatustele, kui võeti vastu roheline raamat elanikkonna vananemise kohta ja maapiirkondade arengu pikaajaline visioon 2040. aastaks.

    Kõige hiljutisemate ELi algatuste seas, millega toetatakse liikmesriike demograafiliste muutustega tegelemisel eri valdkondades ja sektorites, on näiteks Euroopa hooldusstrateegia koos nõukogu soovitusega, mis käsitleb taskukohasele kvaliteetsele pikaajalisele hooldusele juurdepääsu, ning nõukogu soovitusega alushariduse ja lapsehoiu kohta, ELi terviklik lapse õiguste strateegia ja Euroopa lastegarantiinoorte tööhõive toetamise pakettkomisjoni soovitus toimivate tööhõive aktiivse toetamise meetmete kohtanõukogu soovitus õiglase kliimaneutraalsusele ülemineku tagamise kohtapuuetega inimeste tööhõive pakett ja hiljutine ettepanek kuulutada 2023. aasta Euroopa oskusteaastaks, samuti täna vastu võetud teatis talentide rakendamise kohta Euroopa piirkondades.

    Liikumisvabadus on üks ELi kõige väärtuslikumaid saavutusi. Sellele lisaks peame tagama, et piirkondades, kus elanike arv väheneb ja on tekkinud nn talentide arengulõks, on vahendid, mille abil investeeringuid ligi meelitada ja nende abil saavutatut ära kasutada. Demograafilised muutused võivad olla üks võimalus tugevdada vastupanuvõimet kogu ELi territooriumil.

    Demokraatia- ja demograafiaküsimuste asepresident Dubravka Šuica - 17/01/2023

    Kõikidest arengulõksudest on talendipõud üks muret tekitavamaid, sest selle tõttu kaotavad piirkonnad oma parimad ja helgeimad pead. Ühtekuuluvuspoliitika ja kohapõhine lähenemisviis võivad aidata piirkondadel talente hoida, arendada ja ligi meelitada. Sedasi on võimalik vältida territoriaalsete erinevuste suurenemist kogu ELis.

    Ühtekuuluvuspoliitika ja reformide volinik Elisa Ferreira - 17/01/2023

    Euroopa oskusteaasta eesmärk on edendada ümber- ja täiendõppeks valmisolekut kiiresti muutuval tööturul. Soovime muuta Euroopa ettevõtted konkurentsivõimelisemaks ning õiglaselt ja kaasavalt ära kasutada digi- ja rohepöörde täielikku potentsiaali. See on hea võimalus selliste piirkondade jaoks, kus on raskusi kvalifitseeritud töötajate ligimeelitamise või kohapeal hoidmisega, selgitada välja asjaolud, mis takistavad ettevõtetel ja tööjõul suunata tegevust tootlikumatesse ja tuleviku jaoks sobivamatesse majandussektoritesse. Uus sihtmehhanism võib piirkondade talentide leidmisele olulisel määral kaasa aidata.

    Tööhõive ja sotsiaalõiguste volinik Nicolas Schmit - 17/01/2023

    ELi aluspõhimõtteks on tagada, et kõikidel eurooplastel on, olenemata sünnikohast, ühesugused võimalused. Selleks et kõigis ELi piirkondades, eriti maapiirkondades, oleks toetav innovatsiooni ökosüsteem ja piisav hulk andekaid inimesi, kes on konkurentsivõime ja heaolu saavutamiseks tulevikuks hästi ette valmistatud, on äärmiselt tähtsad innovatsioon ja haridus.

    Innovatsiooni, teadusuuringute, kultuuri, hariduse ja noorte volinik Mariya Gabriel - 17/01/2023

    Lisateave