Nusiųsti draugui
RSS
google +
Variantas spausdinti

Italijos nacionalinio transplantacijos centro generalinis direktorius Alessandro Nanni Costa ir Italijos nacionalinio kraujo centro generalinis direktorius Giancarlo Liumbruno

Italijos nacionalinio transplantacijos centro generalinis direktorius Alessandro Nanni Costa ir Italijos nacionalinio kraujo centro generalinis direktorius Giancarlo Liumbruno

Milijonai ES gyventojų išgyvena arba gyvena kokybiškiau dėl kraujo perpylimo, organų, audinių ir ląstelių, pavyzdžiui, kaulų čiulpų arba ragenų, transplantacijos arba pasinaudoję pagalbiniam apvaisinimui dovanotomis gametomis. Visa tai įmanoma dėl kitų asmenų dosnumo. Nors nauda yra plačiai pripažįstama, iš žmogaus gautų medžiagų srities specialistai taip pat suvokia, kaip svarbu užtikrinti, kad būtų kuo labiau sumažinta ir stebima visa rizika, susijusi su šių medžiagų klinikiniu naudojimu. Nuo 2002 m. ES šią sritį reguliuoja įvairiomis direktyvomis, kuriomis siekiama užtikrinti saugą ir kokybę.

Budrumas yra pagrindinis iš žmogaus gautų medžiagų srities reguliavimo sistemos elementas. ES teisės aktais reikalaujama, kad būtų vykdomos visų trijų subsektorių – kraujo, organų ir audinių bei ląstelių – budrumo ataskaitų programos.  Komisija surenka metines nepageidaujamų reakcijų ir reiškinių, kurie nustatyti valstybėse narėse ir kurie gali būti siejami su kraujo, audinių ar ląstelių kokybe ir saugumu, ataskaitas. Tokios informacijos pranešimas, tyrimas ir apibendrinimas itin vertingas valstybių narių specialistams, siekiantiems nuolat tobulinti savo sistemas. Komisijos suvestinės ataskaitos skelbiamos interneto svetainėje „Europa“. Be to, ką tik pradėjo veikti svarbi Komisijos priemonė, kuria siekiama didinti budrumą – ES kodavimo platforma, kuri specialistams suteikia galimybę ES kurti ir atkoduoti audinių ir ląstelių bendrą Europos kodą, taip didinant atsekimo ir atšaukimo galimybę tuo atveju, kai nustatomas defektas arba rizika.

Siekiant toliau didinti budrumą ir tobulinti kraujo, audinių ir ląstelių tikrinimą, 2015 m. pradėti įgyvendinti plataus užmojo bendrieji veiksmai, iš dalies finansuojami pagal visuomenės sveikatos programą – VISTART (Budrumas ir tikrinimas siekiant transfuzijos, pagalbinio apvaisinimo ir transplantacijos saugos). Jiems drauge vadovauja dvi Italijos valdžios institucijos, kurios yra atsakingos už šių sričių priežiūrą: Italijos nacionalinis transplantacijos centras ir Italijos nacionalinis kraujo centras.  Trylika valstybių narių ir Norvegija yra asocijuotosios partnerės. Daug kitų subjektų taip pat bendradarbiauja įgyvendindami šią svarbią iniciatyvą – pirmuosius veiksmus, taikomus ir transfuzijai, ir audiniams bei ląstelėms. Drauge nagrinėjame reguliavimo praktiką ir susitariame dėl tobulinimo, derinimo ir valstybių narių tarpusavio bendradarbiavimo strategijų.  Komisijai bus pateikti pasiūlymai, kaip tobulinti kasmetinį budrumo ataskaitų teikimo procesą. Be to, bendraisiais veiksmais bus užtikrintas tvirtas bendradarbiavimas su PSO, sukūrusia „Notify Library“ – pasaulinį išanalizuotų neigiamų įvykių, kurie siejami su iš žmogaus gautų medžiagų donoryste arba naudojimu, rinkinį. Naudodamosi VISTART, ES valstybės narės prisidės prie šios iniciatyvos, dalydamosi vykdant ES budrumo programas įgyta patirtimi su kolegomis iš viso pasaulio.