Küldje el az oldalt ismerősének!
RSS
google +
Nyomtatóbarát változat

szerzők: Alessandro Nanni Costa, az olasz Országos Transzplantációs Központ főigazgatója és Giancarlo Liumbruno, az olasz Országos Vérellátó Központ főigazgatója

szerzők: Alessandro Nanni Costa, az olasz Országos Transzplantációs Központ főigazgatója és Giancarlo Liumbruno, az olasz Országos Vérellátó Központ főigazgatója

Több millió uniós polgár köszönheti életét vagy életminőségének javulását vérátömlesztésnek, szerv-, szövet- vagy sejtátültetésnek (például csontvelő- vagy szaruhártya-transzplantációnak), illetve adományozott ivarsejtekkel végrehajtott asszisztált reprodukciós eljárásoknak. Ezek az eljárások nem valósulhatnának meg a donorok nagylelkűsége nélkül. E beavatkozások előnyei közismertek, a humán eredetű anyagokkal foglalkozó szakemberek azonban azt is jól tudják, mennyire fontos minimalizálni és nyomon követni az ilyen anyagok klinikai felhasználásával járó kockázatokat. Az Európai Unióban 2002 óta egy sor irányelv született e terület szabályozására a biztonságosság és a minőség szavatolása érdekében.

A latin „vigilare” (ébren maradni/ébernek lenni) szóból eredő vigilancia a humán eredetű anyagokra vonatkozó szabályozási keret egyik nélkülözhetetlen eleme, az uniós jogszabályok pedig a vér-, a szerv-, valamint a szövet- és sejtdonáció részterületén egyaránt vigilanciai jelentéstételre vonatkozó programokat írnak elő.  A tagállamok éves jelentésekben számolnak be az Európai Bizottságnak azokról a területükön megfigyelt mellékhatásokról és nemkívánatos eseményekről, amelyek a vér, a szövetek vagy a sejtek minőségével és biztonságosságával hozhatók összefüggésbe. Ezen információk jelentésbe foglalásának, kivizsgálásának és összesítésének köszönhetően a tagállami szakértők olyan felbecsülhetetlenül értékes adatok birtokába jutnak, amelyek alapján folyamatosan fejleszthetik ellátórendszereiket. A Bizottság összefoglaló jelentései az EUROPA honlapon érhetők el. A Bizottság azáltal is támogatja a vigilanciát, hogy útjára indította az uniós kódolási platformot, amelynek révén az Unióban a szakemberek a szövetekre és a sejtekre vonatkozóan egységes európai kódot hozhatnak létre és dekódolhatnak, így rendellenesség észlelése vagy kockázat előfordulása esetén ezeket az anyagokat még könnyebben lehet nyomon követni és visszahívni.

A vérrel, a szövetekkel és a sejtekkel kapcsolatos vigilancia és ellenőrzés hatékonyságának javítását segíti a közegészségügyi program társfinanszírozásában 2015-ben elindított nagyszabású együttes fellépés is. A „Vigilancia és ellenőrzés a transzplantációs és asszisztált reprodukciós eljárások, valamint a szervátültetés biztonságáért” (VISTART) elnevezésű együttes fellépés irányításáért két olasz hatóság, az említett területeket felügyelő Országos Transzplantációs Központ és Országos Vérellátó Központ felel.  Tizenhárom uniós tagállam, valamint Norvégia társult partnerként vesz részt ebben a fontos kezdeményezésben, melyben sokan mások is részt vállalnak együttműködő félként. Ez az első olyan, átfogó fellépés, amely a vérátömlesztés, valamint a szövet- és sejttranszplantáció biztonságosságával egyaránt foglalkozik. A résztvevők feltérképezik a terület szabályozására alkalmas módszereket, stratégiákat fogadnak el a színvonal növelése, a harmonizáció és a tagállamok közötti együttműködés elősegítése céljából, majd ezek alapján javaslatokat fogalmaznak meg a Bizottságnak az éves vigilanciai jelentéstétel hatékonyságának fokozására. Az együttes fellépésen keresztül szoros együttműködés fog megvalósulni az Egészségügyi Világszervezet Notify Library elnevezésű nemzetközi adatbázisával, amely a humán eredetű anyagok adományozásához vagy felhasználásához kapcsolódó nemkívánatos események elemzéseit gyűjti egybe. A VISTART fellépés keretében végzett munkájukkal az uniós tagállamok hozzá fognak járulni a kezdeményezés megvalósulásához, és meg fogják osztani az uniós vigilanciaprogramok tanulságait a világ más országaiban dolgozó szakemberekkel.