Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

Fernand Sauer, nekdanji direktor direktorata za javno zdravje pri Evropski komisiji in nekdanji izvršni direktor Evropske agencije za zdravila

Fernand Sauer, nekdanji direktor direktorata za javno zdravje pri Evropski komisiji in nekdanji izvršni direktor Evropske agencije za zdravila

Bolniki potrebujejo zdravila, ki so hitro dosegljiva, varna, cenovno dostopna, učinkovita in kakovostna. Letos beležimo že 50 let evropske zakonodaje o zdravilih, namenjene inovativnim zdravilom.

Zakonodaja določa varstvo udeležencev kliničnega preskušanja, učinkovit nadzor nad zdravili pred in po njihovem trženju in objektivno obveščanje o zdravilih za njihovo razumnejšo uporabo. Spodbuja tudi razvijanje zdravil sirot za redke bolezni in posebnih zdravil za otroke.

Evropska komisija je v zadnjih 20 letih izdala več kot tisoč dovoljenj za promet z inovativnimi zdravili v humani in veterinarski medicini. Dovoljenja za vsa druga zdravila je mogoče pridobiti pri nacionalnih organih in prek decentraliziranega sistema uskladitve nacionalnih dovoljenj, kar terja medsebojno sodelovanje in zaupanje regulativnih organov in pošteno ravnanje vseh deležnikov.

Evropska agencija za zdravila (EMA) daje Evropski komisiji znanstvena mnenja ter pripravlja navodila za uporabo in informacije o zdravilih v vseh uradnih jezikih EU. Skupaj z nacionalnimi organi vrednoti nova zdravila ter spremlja neželene stranske učinke in ugotavlja pomanjkljivosti pri vseh zdravilih na trgu EU.

Evropska komisija in agencija sta v stalnem stiku s predstavniki pacientov in farmacevtskega sektorja. Tesno sodelujeta tudi s Svetovno zdravstveno organizacijo, ameriško upravo za živila in zdravila ter Japonsko, in sicer neposredno ali prek Mednarodne konference o usklajevanju tehničnih zahtev za registracijo zdravil (ICH). Evropsko pravno urejanje farmacevtskega področja je zgled za mnoge države, njegovih prednosti so tako deležni bolniki po vsem svetu.

50 years of PHARMA legislation in the EU

Več o tej temi