Poslať priateľovi
RSS
google +
Verzia pre tlač

Isabel de la Mata, hlavná poradkyňa

Isabel de la Mata, hlavná poradkyňa

Z dôvodu súčasnej hospodárskej krízy a politických turbulencií v krajinách susediacich s EÚ sa problematike zdravia migrantov a niektorých etnických menšín (napríklad Rómov) venuje v EÚ zvýšená pozornosť. Verejná diskusia má tendenciu zameriavať sa na problémy, ako sú napríklad obavy zo zneužitia systému zdravotnej starostlivosti, obavy, že tieto skupiny obyvateľstva predstavujú pre systémy zdravotnej starostlivosti záťaž alebo a obavy zo šírenia infekčných chorôb.

Z celkového hľadiska sú mnohé skupiny migrantov vo všeobecnosti zdravšie ako bežná populácia, a to aj napriek tomu, že migranti a niektoré etnické menšiny v mnohých krajinách dostatočne nevyužívajú zdravotnícke služby, ktoré majú k dispozícii. Je však zrejmé, že niektoré z týchto skupín sú možno náchylnejšie na choroby, napríklad z dôvodu stigmatizácie a diskriminácie, zlej sociálno-ekonomickej situácie, obmedzeného prístupu k zdravotnej starostlivosti alebo nedostatočných vedomostí o prístupe k zdravotným službám.

Rada EÚ vo svojich záveroch o zdraví migrantov prijatých v decembri 2007, ktoré poukázali na prepojenie medzi zdravím migrantov a zdravím všetkých občanov EÚ, vyzvala Európsku komisiu na podporu činností v tejto oblasti prostredníctvom druhého akčného programu Spoločenstva v oblasti zdravia (2008 – 2013).pdf Tento program umožnil podporiť viacero spoločných opatrení týkajúcich sa zdravia migrantov vrátane výmeny osvedčených postupov, ukazovateľov a informácií pre migrantov.

Potreba ďalších iniciatív v oblasti zdravia migrantov vrátane prístupu k zdravotnej a preventívnej starostlivosti bola vymedzená ako priorita voznámení Komisie o nerovnosti v oblasti zdravia – Solidarita v oblasti zdravia.

Počas španielskeho predsedníctva EÚ v roku 2010 boli migrácia a zdravie posudzované v rámci prierezovej témy nerovností v oblasti zdravia. Táto skutočnosť viedla k prijatiu záverov Európskej rady „Rovnosť a zdravie vo všetkých politikách: solidarita v oblasti zdravia“.pdf

Komisia v roku 2011 vytvorila rámec EÚ pre vnútroštátne stratégie integrácie Rómov do roku 2020 s cieľom podporiť európske krajiny v zlepšovaní životnej úrovne Rómov vrátane migrujúcich Rómov. Tento rámec identifikuje štyri piliere, v rámci ktorých je potrebné zlepšiť integráciu Rómov: prístup k vzdelaniu, práci, zdravotnej starostlivosti a bývaniu. Všetky členské štáty sa zaviazali rozvíjať naprieč týmito štyrmi oblasťami integrovaný prístup a predložili vnútroštátne stratégie s cieľom riešiť tieto prioritné oblasti.

Komisia sa zaviazala, že v záujme podpory činnosti členských štátov EÚ v oblasti zdravia Rómov vypracuje správu o hodnotení stavu zdravia a životného štýlu rómskeho obyvateľstva, s osobitným dôrazom na krajiny s veľkým počtom rómskeho obyvateľstva. Táto štúdia by mala informovať o pokroku členských štátov dosiahnutom pri vykonávaní vnútroštátnych stratégií pre začleňovanie Rómov v oblasti zdravia, ako aj o nástrojoch kontroly, ktoré sú dostupné v členských štátoch. Táto činnosť bude prebiehať počas 12 mesiacov, pričom uverejnenie štúdie je naplánované na začiatok roku 2014. GR SANCO okrem toho podporuje Medzinárodnú organizáciu pre migráciu (IOM), ktorá bude počas nasledujúcich 3 rokov spolupracovať s členskými štátmi na zabezpečení prístupu a primeraných zdravotníckych služieb migrantom a etnickým menšinám.

Zdravotná starostlivosť a migranti

Viac o tejto téme