Sūtīt draugam
RSS
google +
Izdrukas variants

Teo Vermeire, Nīderlandes Valsts Sabiedrības veselības un vides institūta Nanotehnoloģijas, arodveselības un satiksmes drošības centra vadītājs

Teo Vermeire, Nīderlandes Valsts Sabiedrības veselības un vides institūta Nanotehnoloģijas, arodveselības un satiksmes drošības centra vadītājs

SCENIHR, SCHER un SCCS atzinumi par sintētisko bioloģiju

Sintētiskā bioloģija jau ir tirgum devusi tādus svarīgus produktus kā no rauga sintezētu artemizinīnu un no cukura ražotu bioloģiski noārdāmu plastmasu. Šai nozarei piemīt potenciāls, ko varētu izmantot medicīnā, materiālu izstrādē, ķīmijā, pārtikas un uztura jomā, enerģētikā, ilgtspējā, atkritumu pārstrādē un nekaitīguma jomā. Tāpat kā par daudzām citām jaunām un daudzsološām tehnoloģijām, arī par sintētisko bioloģiju pastāv dažādi viedokļi, kas raisa asas diskusijas par tās potenciālu vai apdraudējumu sabiedrībai.

Phjončhanā (Dienvidkoreja) 2014. gada 6.–17. oktobrī notika ANO Konvencijas par bioloģisko daudzveidību līgumslēdzēju pušu 12. konference. Īpašā sanāksmē par sintētisko bioloģiju līgumslēdzējas puses aicināja cita citu “būt piesardzīgām .., ņemot vērā apdraudējumu, ka sintētiskajā bioloģijā izstrādātu organismu, komponentu un produktu dēļ varētu noplicināties vai izzust bioloģiskā daudzveidība”. Konference mudināja līgumslēdzējas puses atļaut sintētiskajā bioloģijā iegūtu organismu laukizmēģinājumus tikai pēc tam, kad ir pienācīgi novērtēts saistītais risks. ES atzina šo ieteikumu par savu mērķi, lai nodrošinātu līdzsvaru starp sintētiskās bioloģijas potenciālu un piesardzības apsvērumiem šajā jautājumā. ES nostāja ir neitrāla, un ES ir nodrošinājusi nozīmīgu zinātnisku ieguldījumu, uzdodot zinātniskajām komitejām SCENIHR, SCHER un SCCS izstrādāt kopīgu provizorisko atzinumu ar definīcijām.

Šajā pirmajā atzinumā, ko zinātniskās komitejas pieņēma 2014. gada 26. septembrī, ir sniegtas atbildes uz Eiropas Komisijas jautājumiem par sintētiskās bioloģijas darbības jomu un definīciju. 2014. gada nogalē Eiropas Komisijas zinātniskās komitejas nāca klajā ar otrā atzinuma projektu par to, vai pašreizējās riska novērtēšanas metodes ir piemērotas izmantošanai sintētiskajā bioloģijā. 2015. gada sākumā sekos trešais atzinums par pētniecības prioritātēm riska novērtēšanā. Šie trīs atzinumi, kurus sagatavoja starpnozaru darba grupa, ko veido 20 eksperti no Eiropas un ASV, varētu būtiski ietekmēt sintētiskās bioloģijas politikas izstrādi Eiropas un pasaules mērogā. Lai gan saistībā ar sintētisko bioloģiju liela nozīme ir drošībai, darba uzdevums attiecas tikai uz nekaitīgumu, līdz ar to drošības apsvērumi nav aplūkoti nevienā no šiem trim atzinumiem.

Pirmais atzinums ir pamats diviem turpmākajiem, tajā sniegts pārskats par galvenajām sintētiskās bioloģijas zinātniskajām norisēm, koncepcijām, rīkiem un izpētes jomām. Turklāt tajā iekļauts kopsavilkums par attiecīgā regulējuma aspektiem Eiropas Savienībā un citur pasaulē, piemēram, ASV, Kanādā, Dienvidamerikā un Ķīnā, kā arī Apvienoto Nāciju Organizācijā. Uzsvērts, ka sintētiskā bioloģija pašlaik nodarbojas ar ģenētisko modifikāciju, kā definēts ES Direktīvās 2001/18/EK un 2009/41/EK. Domājams, ka tas turpināsies arī paredzamā nākotnē. Definīcijā teikts: “Sintētiskā bioloģija ir zinātnes, tehnoloģiju un inženierijas izmantošana, lai atvieglotu un paātrinātu ģenētisku materiālu veidošanu, ražošanu un/vai modifikāciju dzīvos organismos.” Atzinumā ieteikts izmantot “operacionālu” definīciju, kuras pamatā ir pašreizējās zināšanas un izpratne par sintētisko bioloģiju. Atzīts, ka ir grūti precīzi definēt attiecības starp ģenētisko modifikāciju un sintētisko bioloģiju, balstoties uz kvantitatīviem un pašlaik izmērāmiem iekļaušanas un izslēgšanas kritērijiem. Līdz ar to papildus definīcijai bija paredzēts izveidot īpašu kritēriju sarakstu, ņemot vērā, ka sintētiskā bioloģija ietver jebkuru organismu, sistēmu, materiālu, produktu vai izmantojumu, kas radies no ģenētiska materiāla ievadīšanas, savienošanas vai pārveidošanas dzīvā organismā.

Šai definīcijai ir tāda priekšrocība, ka tā neizslēdz attiecīgo riska novērtējumu un drošības pamatnostādņu iespaidīgo kopumu, kas izstrādāts pēdējo 40 gadu laikā darbā ar ģenētiskajām modifikācijām.  Turklāt pašreizējā definīcija ir izdevīga tāpēc, ka tā ietver ģenētisko modifikāciju tehnoloģiju straujās attīstības iespējas, un ir vēl viena svarīga nianse – tā atbalsta vajadzību nepārtraukti modernizēt riska novērtēšanas metodes, kas tiks iztirzāta otrajā atzinumā. Tomēr definīcija patlaban neietver divas svarīgas pētniecības jomas, ko parasti min saistībā ar sintētisko bioloģiju, proti, bionanozinātni (nedzīvi materiāli, kas tiek iegūti no dzīvu organismu komponentēm) un pirmšūnu pētniecību (mēģinājumi sintezēt dzīvus organismus no nedzīviem materiāliem), jo tajās vēl nav radītas dzīvas sistēmas. Tomēr bionanozinātnē un pirmšūnu pētniecībā kādu dienu varētu tikt radīti dzīvi organismi, tāpēc tās ņemtas vērā, izstrādājot otro atzinumu par riska novērtēšanas metodiku.

Otrais atzinums pievērsīsies riska novērtēšanas metodikai tādās salīdzinoši jaunās izpētes jomās kā ģenētisko komponentu bibliotēkas, dizaineršūnu šasijas, DNS sintēze, genoma rediģēšana un ksenobioloģija (inženierija, izmantojot netradicionālas DNS un RNS alternatīvas). Jautājums ir par to, kā sintētiskās bioloģijas paredzamā attīstība ietekmēs cilvēku un dzīvnieku veselību un vidi, un par to, kā noteikt, vai pašreizējā ES pieņemtā veselības un vides risku novērtēšanas prakse, ko izmantoja ģenētiski modificētiem organismiem, ir piemērota arī sintētiskajai bioloģijai. Turklāt zinātniskās komitejas tika aicinātas ierosināt iespējamās pārskatītās riska novērtēšanas metodes un riska mazināšanas procedūras, tostarp paredzēt drošības pasākumus uz laiku līdz 10 gadiem.

Varu secināt, ka inovācijas un ekonomikas izaugsmes ziņā pastāv liels vilinājums, taču paralēli ir jārīkojas, lai līdz minimumam samazinātu veselības un vides apdraudējumu. Paredzams, ka zinātnisko komiteju trīs atzinumi ievērojami veicinās atbildīgu pētniecību, izstrādi un inovāciju sintētiskās bioloģijas jomā.

Stīvums, sāpoši kauli, pārvietošanās grūtības – vecums nāk ar daudzām problēmām, bet modernajai medicīnai ir izdevies atrisināt vismaz dažas. Locītavu protēzes “metāls ar metālu” ir īpaša gūžas locītavas protēžu kategorija, ko izmanto gūžas locītavas endoprotezēšanā (gan pilnā, gan ārējās virsmas). Tās bieži palīdz novērst gūžas locītavu disfunkciju, bet vai to izmantošana nerada arī zināmu risku?

Atbildot uz bažām, kas izskanējušas saistībā ar “metāls ar metālu” protēžu lietošanu, Eiropas Komisija norīkoja Iespējamā un jaunatklātā veselības apdraudējuma zinātnisko komiteju (SCENIHR) sagatavot atzinumu par locītavu protēžu “metāls ar metālu” drošību, īpašu uzmanību pievēršot gūžas protēzēm.

Galīgajā atzinumā, kas tika publicēts septembrī, zinātniskā komiteja secināja, ka, izmantojot protēzes “metāls ar metālu” visu veidu gūžas locītavu endoprotezēšanā (tā ir ķirurģiska operācija, kurā tiek atjaunotas locītavas funkcijas), izdalās metāli, kas, nokļūstot organisma šķidrumos un audos, var izraisīt kaitīgu ietekmi uz veselību vietējā vai sistēmiskā mērogā. Tika konstatēts, ka liela diametra protēzes rada vislielāko risku.

Ņemot vērā iespējamo veselības apdraudējumu, ko rada “metāls ar metālu” gūžas protēzes, lēmums par to izmantošanu būtu jāpieņem atkarībā no katra pacienta konkrētās situācijas, izvērtējot priekšrocības un trūkumus un ņemot vērā tādus faktorus kā vecums, dzimums, ķermeņa izmēri, fiziskā sagatavotība un dzīvesveids. Dažām augsta riska pacientu grupām, kā sievietēm ar smalku kaulu struktūru un grūtniecēm, nevajadzētu izmantot “metāls ar metālu” gūžas locītavu endoprotezēšanu. Turklāt, ja šis risinājums kā vispiemērotākais būtu paredzēts citiem slimniekiem, operāciju vajadzētu veikt tikai augsti kvalificētiem ķirurgiem, lai samazinātu risku.

Iespējamā un jaunatklātā veselības apdraudējuma zinātniskā komiteja atbalsta stratēģiju, kas izklāstīta Eiropas vienprātības paziņojumā, kurā ieteiktas sistemātiskas pēcpārbaudes (tostarp klīniskie un radioloģiskie izmeklējumi) visiem endoprotezēšanas pacientiem un visām protēzēm “metāls ar metālu”.

Viss atzinums:

http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/emerging/docs/scenihr_o_042.pdfpdf(2 MB)

Tā kā paredzama biežāka nanotehnoloģiju izmantošana medicīniskajās ierīcēs, Iespējamā un jaunatklātā veselības apdraudējuma zinātnisko komiteju aicināja sagatavot norādījumus par nanomateriālus saturošu medicīnisko ierīču riska novērtējumu.

Par nanomateriāliem kopumā uzskata tādus materiālus, kuru atsevišķai vienībai vismaz viens izmēru parametrs ir no 1 līdz 1000 nanometriem, bet parasti tos definē kā materiālus, kuru atsevišķas vienības izmērs ir 1–100 nm vai mazāks. 

Zinātniskā komiteja secināja, ka potenciālais risks, ko rada nanomateriālu izmantošana medicīniskajās ierīcēs, lielākoties ir saistīts ar iespēju, ka no ierīces ķermenī var nokļūt brīvas nanodaļiņas, un ar iedarbības ilgumu. Daļiņu atdalīšanās riska iestāšanās ir atkarīga no tā, vai nanomateriālus izmanto kā brīvus nanomateriālus, uz virsmas fiksētus nanomateriālus vai matricā iestrādātus nanomateriālus.

Papildus daļiņu atdalīšanās iespējai un potenciālajai tās ietekmei vajadzētu izsvērt arī varbūtējās lokālās sekas, kas rodas tehnoloģijas izmantošanas vietā. Svarīgi, ka medicīniskās ierīces nolietošanās var izraisīt nanodaļiņu veidošanos pat tad, ja pašā ierīcē nav nanomateriālu.

Nākotnē, kad zināšanas par nanomateriālu īpašībām kļūs pilnīgākas, varbūt būs iespējams labāk noteikt šo daļiņu veidu, sadalījumu, audu līmeni un potenciālo noturību, bet pašlaik tas nav iespējams.

Lasiet norādījumus:

http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/emerging/docs/scenihr_o_045.pdfpdf(2 MB)