Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

By, Tonio Borg, European Commissioner for Health

By, Tonio Borg, European Commissioner for Health

Jsem názoru, že všichni máme nárok na zdraví.Všichni občané by měli mít přístup ke kvalitní zdravotní péči bez ohledu na pohlaví, věk, rasu, sexuální orientaci, zdravotní stav, sociální postavení, vzdělání nebo zemi bydliště. Aby se toto stalo realitou, musíme se postavit diskriminaci v oblasti zdraví.

V loňském roce jsem se v Evropském parlamentu osobně zavázal, že budu usilovat o potírání diskriminace týkající se zdraví, a to ve všech jejích formách.

Od té doby jsem se seznámil s případy mnoha lidí, kteří se s diskriminací setkávají, kteří jsou obětmi stigmatizace, kteří mají potíže se získáváním potřebné zdravotní péče, a to z důvodu svého zdravotního stavu, původu apod. Naslouchal jsem těm, kteří se na mě obrátili – osoby s HIV/AIDS, příslušníci etnických menšin a mnozí další – protože s nimi nebylo zacházeno stejně jako s ostatními. Rovnost neznamená, že se pro zvláštní skupiny obyvatelstva vytvářejí práva nová. Rovnost znamená, že příslušníkům těchto skupin nejsou žádná práva upírána, ať již úmyslně nebo v důsledku ignorace jejich potřeb.

Měli bychom všem, kteří čelí diskriminaci, pomoci a snažit se najít vhodná řešení jejich situace. Sezval jsem proto široké spektrum zainteresovaných stran počátkem října do Gasteinu a poté v březnu příštího roku do Bruselu na rozsáhlou konferenci věnovanou boji proti diskriminaci, kde spolu budeme diskutovat o tom, co je třeba učinit, abychom zajistili rovný přístup ke zdravotnickým službám pro všechny. Je důležité, aby se na těchto konferencích rozvinula věcná diskuse o opatřeních na podporu členským státům při zlepšování přístupu ke kvalitní zdravotní péči a preventivní péči pro všechny a odstraňování všech forem diskriminace.

EU aktivně podporuje a chrání základní lidská práva všech lidí žijících v EU prostřednictvím řady programů a činností. Toto úsilí se opírá o Lisabonskou smlouvu a Listinu základních práv EU, které zakazují jakoukoli diskriminaci, z jakéhokoli důvodu — ať již na základě pohlaví, věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání či přesvědčení, rasového nebo etnického původu či sexuální orientace.

Nerovnosti v oblasti zdraví v EU se sice v posledních letech významně snížily — jak vyplývá z naší nedávné zprávy o nerovnostech v oblasti zdravípdf — přesto však nesmíme v našem úsilí polevit, jinak nedokážeme překonat přetrvávající nerovnosti v oblasti zdraví mezi sociálními skupinami, mezi regiony a členskými státy, ani se nám nepodaří odstranit překážky v přístupu ke zdravotní péči pro zranitelné skupiny obyvatel.

Máme-li v Evropě dosáhnout kýžené sociální soudržnosti, musí opatření, jimiž se mají vyrovnat nerovnosti v oblasti zdraví a která mají přispět k boji proti všem formám diskriminace v celé Evropě, zůstat i nadále naší prioritou.

Anti-discrimination in health

Více k tomuto tématu