Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

Tonio Borg, evropski komisar za zdravje

Tonio Borg, evropski komisar za zdravje

Prepričan sem, da je zdravje splošna dobrina. Kakovostne zdravstvene storitve bi morale biti dostopne vsem, ne glede na spol, starost, narodnost, spolno usmerjenost, vrsto bolezni, socialni status, izobrazbo in državo prebivališča. Če naj to postane stvarnost, moramo odpraviti diskriminacijo v zdravstvu.

Lani sem se pred poslanci Evropskega parlamenta osebno zavezal, da bom preganjal vse oblike diskriminacije v zdravstvu.

Ves ta čas poslušam pripovedi ljudi, ki se srečujejo s diskriminatornim ravnanjem, ki so žrtve stigmatiziranja, ki zaradi svoje bolezni, načina življenja ali porekla teže dobijo zdravstveno oskrbo, ki jo potrebujejo. Osebno sem se srečal z ljudmi, ki so hoteli govoriti z mano – bolniki s HIV/aidsom, pripadniki etničnih manjšin, ker jih niso obravnavali enakopravno. Enakopravnost ne pomeni, da ustvarimo nove pravice za posamezne skupine prebivalstva; enakopravnost pomeni, da jim ne odvzamemo pravic, bodisi namerno bodisi z zanemarjanjem njihovih potreb.

Pomagati je treba vsem žrtvam diskriminacije in poiskati rešitve. Zato v avstrijskem Gasteinu na začetku oktobra in v Bruslju marca prihodnje leto pripravljamo veliko konferenco o protidiskriminacijskih ukrepih, na katero sem povabil vse deležnike, da bi v skupni razpravi ugotovili, kako vsakemu posamezniku zagotoviti enak dostop do zdravstvenih storitev. Na obeh konferencah moramo začeti dejansko razpravo o ukrepih, s katerimi bi države članice lahko izboljšale dostop do kakovostnih zdravstvenih storitev in preventivne nege in odpravile vsakršno diskriminacijo.

Evropska unija z vrsto programov in dejavnosti uveljavlja in varuje temeljne človekove pravice vseh prebivalcev v EU. Pri tem izhaja iz Lizbonske pogodbe in Listine EU o temeljnih pravicah, ki prepovedujeta vsakršno diskriminacijo, bodisi na podlagi spola, starosti, invalidnosti, vere in prepričanja, narodnosti in etnične pripadnosti ter spolne usmerjenosti.

V zadnjih nekaj letih smo sicer v EU precej zmanjšali neenakosti v zdravstvu – to kaže zadnje poročilo o neenakostih v zdravstvupdf, toda ne smemo popustiti: preseči moramo razlikovanja, ki v zdravstvu vladajo med družbenimi skupinami, regijami in državami članicami, ter odpraviti ovire v splošni dostopnosti zdravstvenih storitev za ranljive skupine.

Boj proti neenakostim v zdravstvu in vsem oblikam diskriminacije mora ostati prednostna naloga EU, če želimo v Evropi uresničiti socialno kohezijo.

Boj proti diskriminaciji na področju zdravja

Več o tej temi